» «

הומו סאפיינס

קרו מניון
כיצד הקדימו הניאנדרטלים את האדם קרו מניון באירופה?האדם קרו-מניון (Cro-Magnon) הוא ההומו סאפיינס הראשון שהתפתח באירופה. אבל הרבה לפניו הגיע האדם הניאנדרטלי לאירופה. זה היה כבר בתקופת האבן הקדומה, לפני מעל ל-200,000 שנה, כשהגיעו הניאנדרטלים הראשונים אל אזור נחלי ויערות הדורדון, איזור שופע נחלים ויערות.

האדם המודרני, ההומו סאפיינס, הגיע ככל הנראה ליבשת אירופה הרבה אחריו, לפני כ-40,000 שנה. ההומו סאפיינס הראשונים של אירופה, אלו שיקבלו את השם קרו-מניון, התמקמו באזור שבו הסתיימו אז הקרחונים של צפון אירופה. האקלים הנוח של הסביבה, בצירוף מערות בסלע הגיר, איפשרו לבני הקרו-מניון חיים נוחים ובטוחים יחסית. הם ליקטו אגוזים ופירות מעצי הסביבה ונהגו לצוד בהמות בר, שרעו במישורי האזור.

הקרו-מניון זכו לשמם ממחצבה צרפתית בשם "קרו מניון". במחצבה זו נמצאו שלדיהם של בני ההומו סאפיינס הראשונים הללו.

כמה אלפי שנים אחר כך, לפני כ-32 אלף שנה, נעלם האדם הניאנדרטלי וההומו סאפיינס הפך למין השליט של אירופה.


הנה ציידי הקרו-מניון:

https://youtu.be/03n2ysnyTM4


כך נראה האדם קרו-מניון:

https://youtu.be/7DI7BVwwqPY
האדם הניאנדרטלי
כיצד ומתי נעלם האדם הניאנדרתלי?על אף שההומו סאפיינס, "האדם הנבון", היה חלש בנתוני גופו מהאדם הניאנדרתלי, אבל הוא שרד והתפתח, לעומת האדם הניאנדרתלי שלא. כיצד זה קרה?

הסיבה המעניינת לניצחון "שלנו" עליהם, היא שהתקשורת בין הניאנדרטלים והלשון שלהם היו פרימיטיביות. משום כך לא הייתה להם יכולת לשתף אחרים בדימיון וברעיונות שעלו בראשם. לכן נעדרו מהחברה הניאנדרתלית מרכיבים כמו סמלים, אמונות ודברים מופשטים. הניאנדרתלים לא יכולים היו לשתף ביניהם רעיונות וליצור קבוצות הפועלות ביחד באופן יעיל ומתואם, כדי להשיג מטרות גדולות ושאפתניות.

לעומתם בני ההומו סאפיינס, בעלי היכולת הסימבולית והחשיבה המופשטת, יצרו בעזרת יכולות אלה בריתות קבוצתיות ופוליטיות, שהלכו והתפתחו, ואיפשרו להם להתפתח כחברה ולהשתלט על העולם. גם היכולת של האדם הנבון לדמיין שיש בעולם רוחות ואלים, שתמיכתם באדם תושג על ידי סגידה להם והעלאת קורבנות, תרמה רבות להתפתחות של קבוצות גדולות מאד של בני אדם. הללו האמינו באלים משותפים ואז המליכו עליהם מלכים, כנציגי האלים על פני האדמה, הם יצרו כלכלות, טכנולוגיה, צבאות, מסחר והלכו והתחזקו כחברה. האמונה המשותפת ברעיונות משותפים והבריתות הללו היו כה משמעותיים שהם הביאו את ההומו סאפיינס להישגים תרבותיים וכלכליים אדירים, עד שהגיעו להישגי המין האנושי שאנו רואים כיום.

וכך, עם יכולת הישרדות פחותה, בקבוצות קטנות יותר וללא יכולת לשלוט בטבע, הלכו הניאנדרתלים ונעלמו, לפני כ-32 אלף שנים. חלקם אולי נטמע בהומו-סאפיינס, המין שהצליח להשתלט על כדור הארץ.


הנה הסבר להיעלמותם של האדם הניאנדרטלי:

https://youtu.be/IoEVYx2plcc


והטענה שהאדם הנבון הוא שהרג אותם:

https://youtu.be/TURxnq-_W3M


והסיפור שלהם:

https://youtu.be/FMc81qpCQ3g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.