» «

אינדיגו (צבע)

אינדיגו (צבע)
מהו צבע האינדיגו ומאיפה הוא הגיע?



צבע אינדיגו (Indigo) הוא צבע שבין הכחול לסגול, יקר ערך וקשה להפקה, ששימש בעת העתיקה לצביעת תקרת הארמונות באירופה. האינדיגו, שהגיע לאירופה מהודו הרחוקה ומהמזרח הרחוק, הוא צבע חמקמק שלא תמיד העין האנושית מצליחה לזהות ורבים לא מבחינים בינו לבין הצבעים הקרובים אליו, כחול וסגול.

השם ניתן לצבע על ידי החוקר הנודע אייזק ניוטון, על שם צמח האינדיגו, הקרוי גם ניל, או אינדיגופרה (Indigofera). את צובען האינדיגוטין (Indigotin), שממנו נוצר צבע האינדיגו, הפיקו בעת העתיקה גם מצמח האיסטיס (Isatis) ומחלזונות הארגמן (Murex).

משם הצבע הזה ניתן השם ל"ילדי אינדיגו", ילדים שניחנו ביכולות על-טבעיות, כמו נבואת העתיד. האמונה העממית מספרת שיש לילדי האינדיגו הילה בצבע אינדיגו...


הנה הסבר על הצבע המיוחד הזה:

http://youtu.be/0kBM7iRVrO4


צביעה באינדיגו:

http://youtu.be/fuL5dqg2Buc


הנה יצירת האינדיגו ביפאן:

https://youtu.be/Aj5oA0YxCi0


הבה ניכנס לצבע האינדיגו:

http://youtu.be/PaWxw6Oawi8


כיום ניתן לערבב צבעים כדי לקבל אינדיגו:

http://youtu.be/Bco52aKZteo
אינדיגו (צבע)
למה השתמשו הסמוראים בצבע אינדיגו?



צבע אינדיגו (Indigo), שבין הכחול לסגול, הוא צבע יקר וקשה להפקה. כיום מייצרים אותו בשיטות מלאכותיות. אבל מעניין הקשר בין הצבע הזה לסמוראים ביפאן העתיקה.

בעיר טוקושימה שבדרום יפאן מייצרים כבר שנים רבות את האינדיגו. כאן שומרים עד היום כמה חקלאים על המסורת של גידול אינדיגו, שמתחילת המאה ה-17 התחיל לצבור פופולאריות ביפאן.

מי שהרבו להשתמש בו היו הסמוראים - הלוחמים הנועזים שנלחמו ושלטו בהמשך ביפאן. הם נהגו ללבוש בדים צבועים באינדיגו, מתחת לשריון הסמוראי. הסיבה הייתה שהצבע מקשה את הבד ומגן על פצעי הלוחמים מפני זיהום של חיידקים. באינדיגו השתמשו גם הכבאים, בשל יכולתו לעמוד בחום גבוה.

את האינדיגו מייצרים בתהליך ארוך מאד, שנמשך לא פחות משנה שלמה ושמושקעת בו עבודה עצומה. המקצוענים ביפאן יודעים לייצר ממנו גוונים שונים ומרהיבים במיוחד.

הייצור מתחיל בייבוש של העלים בשמש והיפוכם שוב ושוב, עד שהם מקבלים את הגוון המיוחד שלהם. והמדהים הוא שהצבע הזה, רק המקורי ולא החיקויים המלאכותיים שלו, מביא לכך שהבד שצבוע בו משתבח ונראה יפה יותר ויותר, עם הזמן.


כך מגדלים ומייצרים את האינדיגו ביפאן:

https://youtu.be/Aj5oA0YxCi0


הנה צביעה באינדיגו:

http://youtu.be/fuL5dqg2Buc


זהו צבע האינדיגו:

http://youtu.be/PaWxw6Oawi8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.