» «

אלי כהן

אלי כהן
מי היה המרגל הישראל אלי כהן?הסורים ידעו שיש מרגל בתוכם. הם קלטו תקשורות שמועברות מהעיר דמשק אל ישראל. זה לקח להם זמן אך לבסוף הם החליטו לעשות מעשה. הוראה סודית שיצאה בכל כוחות הביטחון בסוריה אסרה על תקשורת ביום ההוא. לאורך כל הלילה התחקו כוחות הביטחון אחרי התקשורות ולבסוף הגיעו לדירה שבה, למרבה ההפתעה, ישב אחד האנשים החשובים במדינה. הוא היה המרגל שחיפשו!

אלי כהן נחשב לאחד מגדולי המרגלים של ישראל בכל הזמנים. הוא היה "האיש שלנו בדמשק", המרגל הישראלי שהגיע הכי רחוק בריגול במדינת אויב. הקשרים שהצליח ליצור בדמשק היו כה בכירים שבשלטון הסורי ראו בו מועמד למשרת סגן שר הביטחון הסורי. עתה, לאחר שנתפס בעת שידור מידע לישראל, הוא נשפט והוצא להורג בתליה.

הספר שיצא לאור וסיפר את סיפורו של אלי כהן בסוריה, הפך אותו לאגדה ולדמות נערצת בציבור הישראלי. ראש ממשלת ישראל לוי אשכול אמר עליו: "מעשיו של אלי כהן חסכו למדינת ישראל חטיבות רבות של חיילים והמידע שהביא לפני מלחמת ששת הימים היה מידע שלא יסולא מפז, והביא לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים".

גופתו של אלי כהן לא הועברה לישראל עד היום ומקום קבורתו נשמר חסוי עד היום. הוא היה ונשאר עד היום גדול המרגלים של ישראל בכל הזמנים, המרגל הישראלי שהגיע למעמד הגבוה ביותר בארץ בה ריגל.

במכתב לרעייתו, ערב מותו, הוא כתב לה:

"נאדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים אני מבקש מאשתי שתיסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו... יום יבוא וילדי יהיו גאים בי. ולך נאדיה יקירתי, את רשאית להינשא לגבר אחר למען יהיה אב לילדינו. בנושא זה את חופשיה לגמרי. אני מבקש ממך לא להתאבל על מה שקרה, אלא להסתכל על העתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי"


כתבת טלוויזיה לרגל 50 שנה למותו:

https://youtu.be/OMhBbofR9YQ


על המרגל שלנו בדמשק, אלי כהן:

http://youtu.be/NaqEG_cZBVA


המשך סיפורו של אלי כהן:

http://youtu.be/7jnGrw_A9Dk


עדויות חדשות על אלי כהן:

http://youtu.be/RebbqQ6Gh90?t=14s


ובחיוך מריר - אל מול גדול המרגלים אלי כהן, לברנש המבולבל הזה לא היה סיכוי:

https://youtu.be/UZ4nvNfWqQU


תכנית חינוכית בעברית על המרגל שלנו בדמשק:

https://youtu.be/sluzgNOHvv0?long=yes


וסרט ארוך ומתורגם עם סיפורו של אלי כהן:

http://youtu.be/a7v9doM0-mQ?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.