» «

אנטילופות

אנטילופות
מהי אנטילופה?אנטילופות היא קבוצת יונקים בעלי קרניים ואוכלי עשב. למעשה יש מגוון של אנטילופות, כשהמשותף ביניהן הוא שהן ממשפחת הפריים.

יש מינים רבים בקבוצה זו. אחד הידועים שבהם הוא האנטילופה שחיה בסוואנה של אפריקה. זוהי מעין איילה.

כמה ממיני האנטילופות הם מהיונקים המהירים ביותר בעולם. הדלגן שרץ מהר ומדלג הקפיצות מרהיבות מהטורפים שלו, כמו גם האנטילוקפרה האמריקאית והאנטילופה ההודית מגיעים כולם למהירות של 90 קילומטרים בשעה. שלושתם מתחרים על תואר היונקים השניים במהירות בתבל, לאחר הצ'יטה, היא ברדלס.


הנה גנו ואנטילופות בסרנגטי שבאפריקה:

http://youtu.be/gwTVvQ_1Zvo
דלגן
מיהו הדלגן המדלג בסוואנה האפריקאית?הדלגן (Springbok), או ספרינגבוק, נמנה על האנטילופות (Antelope) האפריקניות, קבוצת היונקים בעלי הקרניים ואוכלי העשב, שחיה בסוואנה של אפריקה.

השם "ספרינגבוק" באנגלית פירושו באפריקאנס, השפה של הלבנים בדרום אפריקה "איילה קופצת". השם הזה ניתן לו על שום בריחתו האופיינית והייחודית מטורפים, בה הוא מדלג דילוגים גבוהים ומהירים, של עד 3.5 מטרים באוויר.

תוך כדי הקפיצות הללו מסומר גבו כלפי חוץ ומתוך קפל עור בגבו יוצאות שערות לבנות וארוכות. הזואולוגים רואים בהן אזהרה לבני מינו מהטורפים. יש מהם שסבורים שבכך הוא גם מודיע לטורפים, שזיהה אותם ושאין טעם להתגנב כי הוא כבר הרחק מהם.

כן, הדלגן מגיע למהירות של 90 קילומטרים לשעה, מה מכניס אותו למועדון של סגני היונקים המהירים בעולם, לאחר הצ'יטה, היא הברדלס.

הדלגן חי בערבות הסוואנה של מדינות דרום ומזרח אפריקה, כולל דרום אפריקה, נמיביה, בוטסואנה ואנגולה. בבגרותו הוא מגיע לגובה של כ-75 סנטימטרים ומשקלו ל-50 קילוגרמים ויותר. הוא ניזון מצמחים שונים, פקעות ושורשים עשירים במים.

שלא ברצונו, הדלגן היה מעורב בעבר בפוליטיקה הדרום אפריקאית. בתקופת מדיניות האפרטהייד הגזענית והנוקשה כלפי שחורים, נעשה בדמותו שימוש על ידי משטר הלבנים הגזעני, כסמל לקבוצות ספורט לבנות למשל, סמל שהרגיז אז את השחורים במדינה. בשל כל יש עדיין, גם כיום, התנגדות בדרום אפריקה סביבו וסביב הסמל שהוא.


הנה הדלגן בטבע:

https://youtu.be/jMIiB9DnRXg


דלגנים בורחים כמו ריקוד:

https://youtu.be/qr5Sru8gGSk


וכדי להתאמן ולחזק את השרירים הם גם משחקים בניתור:

https://youtu.be/16p_p86iJwQ
קרבות זכרים
למה זכרים נאבקים ביניהם בטבע?קרבות זכרים (Male fights) בטבע מתקיימים בעיקר על שני דברים: שליטה ונקבות. הזכר נאבק בזכרים אחרים כדי לשמור על הטריטוריה שלו, תא שטח שבו הוא שולט בלעדית, או על הנקבות "שלו", מפני זכרים אחרים.

סיומו של קרב זכרים שכזה יכול, אבל לא חייב ולרוב לא מסתיים במותו של הזכר המובס. בדרך כלל הקרב מסתיים כשאחד הזכרים מתייאש, בורח או סתם מתרחק.

מינים רבים של בעלי חיים מקיימים ביניהם קרבות זכרים ומאבקי שליטה. ביניהם יונקים, זוחלים, עופות, דגים ולא מעט מיני חרקים וחסרי חוליות.

על הזכות להתרבות כמעט כל זכר ימצא את עצמו בטבע נאבק. אבל כאן האבולוציה עושה גם היא עבודה. כי הזכרים החזקים והעקשנים יותר הם מן הסתם אלה שינצחו ויזכו להתרבות. כך יוצא שצאצאיהם יקבלו בירושה את התכונות המנצחות הללו, של כוח פיזי וחתירה עקשנית לניצחון. התוצאה היא שהם ישרדו טוב יותר גם בדורות הבאים וימשיכו את השושלת.

למעשה, כבר בצעירותם "מתאמנים" זכרים מתבגרים של יונקים בהאבקות ראשונית, נגיחות ומאבקי הכנה לקרבות חיזור שיקיימו בעתיד על הנקבות.

אם צבאים ואיילים נוגחים זה בזה בקרניהם, אריות, דובים ועופות מרבים להתגושש באמצעות גופם. ג'ירפים נאבקים זה בזה בצוואריהם, בעוד היפופוטמים וכמוהם גם פילי ים נוהגים להטיל את כובד משקלם זה על זה. סרטנים ובעלי חיים ימיים כמו שושנות ים נאבקים גם הם, כשהסרטן למשל משתמש בצבתות החזקות שלו.

אצלנו לא נדיר לראות בנגב יעלים זכרים שנוגחים זה בזה, בקרב על נקבות היעל או על שליטה באזור כלשהו במדבר.

כדי לזכות בנקבה או להגן על הטריטוריה שלהם נוהגים גם זכרי אנטילופות להילחם. לא פעם במהלך הקרב בין הזכרים הם "נועלים" את הקרניים שלהם זו בזו.

מי שמנהלים קרבות סוערים מאלה של מיני אנטילופות אחרים, הם הדלגנים, סוג של אנטילופה שמסוגלים לדלג דילוגים מרהיבים ומועילים כדי לברוח מטורפים. בקרבות שלהם הדלגנים מתנגשים ומתגוששים על מנת להפיל את היריב ארצה.

נחשים ממין כרכני הקרניים הרוקדים, הם למעשה שני זכרים שמנהלים קרב לחיים ולמוות. בסופו של המאבק המרשים והמפותל הזה יובהר מיהו הזכר החזק והשולט מבין השניים. המנצח במאבק שיכול להימשך שעה, יוביל את הלהקה שבה הם חיים.

אם אתם מתכוונים להתנשא על בעלי החיים הללו אז דעו לכם שגם אצלנו בני האדם יש מאבקי שכנים שלצערנו מגיעים לא פעם לאלימות. בעבר נהגו גברים גם לנהל דו-קרב שהתחרו על הזכות לאהבתה של אישה. כיום, למרבה המזל, לא מקובלות יותר המלחמות בין גברים כדרך חיזור.


הנה אריה נלחם באריות המנסים להשתלט על הלהקה שלו:

http://youtu.be/sjyuIYzNqeI


שני ראמים זכרים בקרב על השליטה בעדר:

http://youtu.be/PFnGYxFsv1s


מאבק בין זכרי הקנגורו:

https://youtu.be/WCcLMNcWZOc


ביזונים זכרים במאבק חיזור על ליבה של נקבה:

https://youtu.be/L4eOhuLDfeU


וריקוד החיזור המכושף של כרכני הקרניים, כפי שהוא מכונה בטעות, והוא בעצם מאבק זכרים עוצמתי וקטלני:

http://youtu.be/2fggr_aY9EQ
סוואנה
מהי הסוואנה?הסוואנה היא ערבה שבה עצים ושיחים. רוב הסוואנות הן באפריקה, אם כי ישנן סוואנות גם בדרום אמריקה, באוסטרליה, הודו ועוד. כחמישית מהיבשה שעל פני כדור הארץ היא סוואנה! - הסוואנות הללו פזורות משני צידי קו המשווה.

בין אזורי הסוואנה בעולם יש הבדלים שונים: בסוואנות באפריקה עצי שיטה רבים וחיים בהן יונקים גדולים, בעוד שבאוסטרליה יש באזורי הסוואנה עצי אקליפטוס רבים וחיות כיס דווקא. בסוואנה של דרום אמריקה יערות גשם ובהם מכרסמים רבים.


הנה סרטון על הסוואנה באפריקה:

http://youtu.be/DxAO-a0KrAQ


ועוד מראות יפים מהסוואנה:

https://youtu.be/9bQNRVyI4I0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.