» «

אסת

איזיס
מיהי האלה איזיס וסיפור האהבה הראשון בהיסטוריה?האלה המצרית אִיזִיס (Isis), באנגלית אייזיס, היא אחת משני האלים המרכזיים במצרים העתיקה. השני הוא האל שהיא נשואה לו, אוזיריס.

למעשה, איזיס היא האלה המגנה על המתים, כמו גם אלת האמהות, הפריון וההתחדשות של מצרים העתיקה ומי שיש לה כוחות ריפוי מופלאים.

בעצם איזיס הוא שמה היווני של האלה המצרית אסת, שהיא גם אמו של הורוס. איזיס היא, כאמור, גם אשתו האוהבת של אוֹזִירִיס, מי שהוא בעצם גם ... אחיה.

סיפור אהבתם של אוזיריס ואיזיס הוא ככל הידוע, סיפור האהבה הראשון שנכתב בהיסטוריה. בהיותה של איזיס בת זוגו של אוזיריס אחיה, נרצח בשלב מסוים אוזיריס וגופו בותר לחלקים בידי אחיהם השלישי, סת.

איזיס האוהבת אספה את חלקי גופתו המבותרים של בעלה האהוב, איחדה אותם וחנטה את הגופה למה שנחשב בתור המומיה הראשונה במצרים. היא קברה את המומיה בסתר ובעזרת לחשים רבי עוצמה היא הגנה עליה. לאחר מכן היא הפכה עצמה לציפור וכשפרשה את כנפי הציפור שלה מעל המומיה של אוזיריס, היא הפיחה חיים בחלקי גופתו של בעלה המת.

בכך היא השיבה אותו לחיים והוא הפך למלך המוות והשאול ולמלכן של נשמות המתים. ומשום כך גם סמלה של איזיס הן כנפיים מעל ארונות הקבורה של המתים המצרים.

כך אפשר לראות איך הדתות של תרבויות עתיקות מעתיקות, גונבות, שואבות וממזגות אלים זו מזו. פולחן האלה המצרית איזיס התמזג בתקופה ההלניסטית והרומית עם הפולחן של אלות פריון מקבילות, כמו אלת האהבה והפריון היוונית אַפְרוֹדִיטֶה (ונוס) או האלה טיכה, הידועה בתור פוֹרְטוּנָה במיתולוגיה הרומית.


הנה איזיס, המגנה על המתים (מתורגם):

https://youtu.be/JycXLG6GeYk


על סיפור האהבה הראשון בהיסטוריה:

https://youtu.be/MQRP1IEuaXw


וסיפורה של איזיס:

https://youtu.be/drAT_4NQJG4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.