» «

אפונה

פיצוץ תרמיל
מה מפוצצים הצמחים כדי להפיץ זרעים?הידעתם שלא מעט צמחים מפיצים את זרעיהם על ידי פיצוץ? - זוהי תופעה מרתקת שלא רבים מכירים. לא מעט צמחים מופצים כך, ביניהם צמחים ממשפחת הפרפרניים כמו תורמוס, בקיה, קידה שעירה, כמו גם אפונה והפרי של ירוקת החמור.

זהו מנגנון של הפצה עצמית. המפתח לו הוא התרמיל - פרי המכיל אוסף או אפילו שורת זרעים מסודרת. בשיטת הפצה זו מופעל מנגנון מכני על צמח האם וכשמגיע הרגע, מופעל המנגנון וגורם להתפוצצות ויריקה של הזרעים. לאחר התפוצצות התרמיל ובקיעת הזרעים (Exploding seeds), הם יתפתחו לצמחים צעירים.

זרעי האפונה, למשל, נמצאים בתוך תרמיל שבנוי קצת כמו קפיץ. כשהתרמיל מתייבש והזרעים מבשילים, יכול כל מגע או משב של רוח לגרום לו להתפוצץ. אז נורים הזרעים למרחקים ומפיצים את עצמם היטב. פעם כשפיתחו את כדורי התותח הראשונים יצרו אותם בצורה דומה לזרעים של האפונה.

עוד צמח המפיץ כך הוא יְרוקת החֲמוֹר. זהו צמח שבנגיעה קלה ממש, יורק החוצה את תוכן הפרי הרירי והבשל שלו. אגב שמו הוא קצת שיבוש של הכוונה, כי זו לא ירוקת, אלא יריקה חזקה, כמעט-תוקפנית, שהוא מתיז החוצה.


הנה דרך ההפצה של התרמיל המתפוצץ:

https://youtu.be/nHqHSpZhjeY


המנגנון הזה מופלא ומפותח אפילו יותר בצמח "ירוקת החמור":

https://youtu.be/Amcov2cVQdw


נגיעה בצמחים מסוימים גורמת לפיצוץ התרמילים שלהם - כמו אצל Himalayan balsam:

https://youtu.be/wOIHzl2h9a8


עוד הילוך איטי:

https://youtu.be/5WQ6qhhJS2M
מנגנוני הפצה
איך הצמחים מפיצים זרעים?בכדי להתרבות, הצמחים מפיצים את הזרעים שלהם לכל עבר. יש להם דרכים משונות להפיץ את הזרעים, אבל מסתבר שדרכי הפצה מגוונות יכולות לעבוד היטב. הנה הן:

הפצה עצמית - צמחים שונים משחררים את זרעיהם בפיצוץ התרמיל (אפון הבר), או בכוח סילון נוזלי (ירוקת החמור) שמנתק מהצמח וכדומה. דוגמאות נוספות של מפיצים עצמיים, בעלי מנגנונים לפיזור עצמי של הזרעים, הם הלוטוס, הפרג, החמצה והתורמוס.

הפצה באמצעות הרוח - יש צמחים שזרעיהם קלים ונעזרים ברוח כדי להפיצם לכל עבר. השיטה המוכרת ביותר היא הסביון או השינן הרפואי. יש להם פרח שנראה כמו זקן של סבא לבן. משבי הרוח מעיפים את השערות הלבנות שלו לכל עבר. מפיצים נוספים בשיטה זו הם טיון דביק, מרור הגינות ופתילת המדבר. יש צמחים, כמו עכובית הגלגל, שבכוח הרוח מתגלגלים על הקרקע עם כל גופם וכך מפיצים את זרעיהם לאורך מסלול הגלגול שאליו הרוח נושאת אותם. למכנף הנאה ולאדר יש פירות שמופצים בזכות הכנף שלהם, המעיפה אותם ברוח.

הפצה באמצעות המים - צמחים שזרעיהם מסוגלים לצוף במים ולהגיע הרחק, מפיצים כך את זרעיהם לחופים אחרים, לאורך נהרות ולעתים גם לאיים ויבשות רחוקות. כך למשל הקוקוס, שהפרי שלו צף על פני המים למרחקים, כמו גם חבצלת החוף, בעלת הזרעים המצופים בשכבת שעם או הסירה הקוצנית.

הפצה על ידי בעלי חיים - יש 3 שיטות להפצה בעזרת בעלי חיים:

פרי מדהים - צמחים בעלי פרי טעים, ועסיסי, שמושך בצבעיו ציפורים ובעלי חיים שונים ולאחר שאלו אוכלים אותו, זרעיו אינם מתעכלים בקיבתם והם מפרישים אותם לאדמה. מהזרעים הללו יצמחו צמחים חדשים, כמו הפטל, הדובדבן ואלת המסטיק. זוהי הפצה תוך-גופית, שפירושה שהזרעים מופצים בגופו של בעל חיים.

הדבקה של זרעים - צמחים שזרעיהם נדבקים לגופם של בעלי חיים בשיטות שונות, כמו האבקה והדבקה. קוצים, זיפים וחומרי הדבקה שונים, מסייעים לצמחים כמו השוש הקירח, לכיד הנחלים והדטורה להפיץ את עצמם. זוהי הפצה חוץ-גופית, שפירושה שהזרעים מופצים מחוץ לגופו של בעל החיים המפיץ.

אגירת זרעים - צמחים שמתבססים על אגירת זרעיהם על ידי מכרסמים או נמלים. הללו אוגרים את הזרעים לצורך אכילה, אבל מאבדים חלק בדרך וכך הם נובטים, או שהזרעים שנאגרו נובטים במקום שבו נאגרו. גם זוהי הפצה חוץ-גופית, שפירושה שהזרעים מופצים מחוץ לגופו של בעל החיים המפיץ.


הנה הדרכים שבהן מפיצים צמחים את הזרעים שלהם:

https://youtu.be/BV8uNz5iwGU


הסבר של דרכי הפצת זרעים:

https://youtu.be/6hcjxaBz8mw


פרי הקוקוס שט על פני המים:

https://youtu.be/1yluKrLxnrs


ושיר דרכי ההפצה המדהים באנגלית:

https://youtu.be/3CCOWHa-qfc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.