» «

בוטסואנה

בושמנים
מיהם הבושמנים אנשי היערות?הבושמנים הם קבוצת שבטים אפריקאים שהיו הראשונים באפריקה, עוד לפני השחורים של אפריקה, אלה שהתפתחו באזור האגמים שבמרכז אפריקה ובהדרגה ירדו דרומה. מדובר באנשים נמוכים וקלים במשקלם משמעותית, ביחס לשבטים האפריקאים הרגילים.

לבושמנים יש תווי פנים, שונים מאלה של אפריקאים אחרים, ועיניים מעט מלוכסנות. לדעת רבים, תווי הפנים שלהם יפים להפליא וטיילים מנוסים באפריקה מספרים עליהם שהם גם מארחים נעימים ומקסימים כלפי זרים.

הבושמנים עוסקים בציד ובליקוט. פירוש השם הוא "אנשי היערות". ואכן, הבושמנים הם חלק מתרבות של ציידים לקטים, שבה הגברים צדים לרוב בקבוצה, בעוד הנשים מלקטות צמחים, שורשים, חרקים ופירות שונים, שמהווים את מרב המזון שהם אוכלים. הם אינם יודעים לעבוד את האדמה ולגדל את מזונם ואינם טורחים לפתח חקלאות. בלילות המדבר הקרים הם מתחממים על ידי חיכוך של שני גזרי עץ זה בזה.

שבטי הבושמנים יושבים בדרום אפריקה ובמדבר קלהרי, שכולל שטחים בבוטסואנה ונמיביה שבדרום-מערב אפריקה. אגב, מדבר קלהרי הוא לא מקום קל למחייה והם לא בחרו בו מרצונם. למעשה, הבושמנים נדחקו לשם על ידי האירופאים שהשתלטו על אפריקה במאות הקודמות.

הבושמנים חיים באפריקה מעל 25 אלף שנה ואורח חייהם כמעט ולא השתנה במהלך זמן זה. במהלך המאות האחרונות נדחקו הבושמנים, שנמנים על צאצאי האוכלוסייה הקדומה ביותר באפריקה, על ידי האדם הלבן שהשתלט על אפריקה. כיום שרדו מהם פחות מ-40 אלף נפש, אבל הם זכו במדבר קלהרי לאוטונומיה וחיים בשטח שגודלו כגודל מדינת ישראל, מבלי שיפריעו להם בחייהם.

גם מקור השם "בושמן" הוא מהמילה "boschjesman", "אנשי היערות" בשפה ההולנדית והוא מבטא לעג כלפיהם. מטבע הדברים, הם עצמם לא קוראים לעצמם כך.


הנה ציידים בושמנים שצדים באמצעות חצים וקשתות בטנזניה:

http://youtu.be/X4i6f4rYmW4


מהצמחים - כך הבושמנים מוצאים מים במדבר היבש של קלהארי:

https://youtu.be/BgX3ZTr2_mM


ונערה אירופית שגדלה בין הבושמנים בילדותה וחזרה אליהם:

https://youtu.be/eYQWViXCjeg
ריקודים שבטיים
למה רוקדים אנשי השבטים באפריקה?הריקודים של אנשי השבטים נועדו לציין שמחות והצלחה בציד ובחקלאות. הם מתפללים ליבול טוב בשדות ולגשם מספיק, לחתונה וללידה. הריקוד הוא דרך לתקשר עם כוחות עליונים שיוכלו לסייע במקרים הללו.

אבל הריקוד מהווה אצל בני השבטים את אחת מצורות הבידור והחגיגה הכי פופולריות. הוא לא מחייב כמעט דבר, מלבד קצב ורצון לרקוד.


הנה ריקוד שבטי במדינת בוטסואנה:

https://youtu.be/coCeJllwLRw


ריקוד הקפיצות של גברי שבט המסאי באפריקה:

https://youtu.be/OMiY-tjGnZU


ובאוגנדה:

https://youtu.be/N7tq8emKPII
דלגן
מיהו הדלגן המדלג בסוואנה האפריקאית?הדלגן (Springbok), או ספרינגבוק, נמנה על האנטילופות (Antelope) האפריקניות, קבוצת היונקים בעלי הקרניים ואוכלי העשב, שחיה בסוואנה של אפריקה.

השם "ספרינגבוק" באנגלית פירושו באפריקאנס, השפה של הלבנים בדרום אפריקה "איילה קופצת". השם הזה ניתן לו על שום בריחתו האופיינית והייחודית מטורפים, בה הוא מדלג דילוגים גבוהים ומהירים, של עד 3.5 מטרים באוויר.

תוך כדי הקפיצות הללו מסומר גבו כלפי חוץ ומתוך קפל עור בגבו יוצאות שערות לבנות וארוכות. הזואולוגים רואים בהן אזהרה לבני מינו מהטורפים. יש מהם שסבורים שבכך הוא גם מודיע לטורפים, שזיהה אותם ושאין טעם להתגנב כי הוא כבר הרחק מהם.

כן, הדלגן מגיע למהירות של 90 קילומטרים לשעה, מה מכניס אותו למועדון של סגני היונקים המהירים בעולם, לאחר הצ'יטה, היא הברדלס.

הדלגן חי בערבות הסוואנה של מדינות דרום ומזרח אפריקה, כולל דרום אפריקה, נמיביה, בוטסואנה ואנגולה. בבגרותו הוא מגיע לגובה של כ-75 סנטימטרים ומשקלו ל-50 קילוגרמים ויותר. הוא ניזון מצמחים שונים, פקעות ושורשים עשירים במים.

שלא ברצונו, הדלגן היה מעורב בעבר בפוליטיקה הדרום אפריקאית. בתקופת מדיניות האפרטהייד הגזענית והנוקשה כלפי שחורים, נעשה בדמותו שימוש על ידי משטר הלבנים הגזעני, כסמל לקבוצות ספורט לבנות למשל, סמל שהרגיז אז את השחורים במדינה. בשל כל יש עדיין, גם כיום, התנגדות בדרום אפריקה סביבו וסביב הסמל שהוא.


הנה הדלגן בטבע:

https://youtu.be/jMIiB9DnRXg


דלגנים בורחים כמו ריקוד:

https://youtu.be/qr5Sru8gGSk


וכדי להתאמן ולחזק את השרירים הם גם משחקים בניתור:

https://youtu.be/16p_p86iJwQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.