» «

בית הספר השומרי

מארי
מי המציא את בית הספר?כבר לפני 5000 שנה לימדו מורים שומריים את הילדים ובני הנוער את המדעים של התקופה ההיא ושיעורים באלגברה, מתמטיקה, אסטרונומיה ורפואה. הם עשו זאת בבית ספר שהיה הראשון בהיסטוריה.

ללא ספק היו מלמדים את הילדים גם בתקופות מוקדמות יותר, את הדברים החשובים לגילם. אבל את בית הספר והלימודים בו המציאו ככל הנראה בני התרבות השומרית. בעיר השומרית מארי, שנמצאת בסוריה של היום, נמצאו ליד המקדשים המקומיים חדרי בית הספר העתיקים ביותר שנמצאו בעולם.

בחדרי הלימוד הללו הייתה שורת ספסלים למספר תלמידים. על פי הממצאים ברור שבבתי הספר השומריים הכשירו פקידים לצורכי הארמון והמקדשים. מי שלמד בהם היו ילדי העשירים, בנים בלבד.

מנהל בית הספר, או "אבי בית-הספר", נקרא אְֻמְמִאַ. הסגן שלו נקרא "האח הגדול".. התלמידים נקראו "בני בית-הספר". האח הגדול נהג לכתוב לוחות טאבלטים חדשים לצרכי הלימוד ולבדוק את הרישומים של התלמידים על הלוחות שלהם. הוא גם בחן את הדיקלומים של התלמידים.

מאותם טאבלטים, ספרי הלימוד השומריים שנמצאו, נראה שנושאי הלימוד היו ברובם חילוניים. מי שכתב את חומר הלימוד היו משכילים ובעלי ידע רב של אותו הזמן, בתחומים כמו גאוגרפיה, בוטניקה, זואולוגיה ועוד. גם לאחר שהאכדים כבשו את שומר, הם שמרו על השפה והספרות של השומרים והמורים חיברו "המילונים" לשפה השומרית, המילונים הראשונים בהיסטוריה האנושית.


הנה השימוש בכתב ושיטת הלימודים שהתפתחה בתרבות השומרית העתיקה:

https://youtu.be/u7JsfwAcCo0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.