» «

בכור

מכת בכורות
איך התרחשה מכת בכורות על פי המדע?המכות שקיבלו המצרים הן מהסיפורים המרשימים שבסיפורי עם ישראל. אבל מעניין לבחון אותם מבחינת חוקי הטבע. האם אירועים כאלה אפשריים בטבע או שהם ניסים אלוהיים שאין להם קשר לטבע ולחוקיו?

למשל המכה העשירית, מַכַּת בכורות (Death of firstborn), שבה מתו כל בכורי מצרים. רבים אומרים שכל הבכורים זה אומר גם בנים ובנות, גם ילדים ומבוגרים, גם בכורים מאב וגם בכורים מאם. אחרים גורסים שמדובר רק בזכרים.

ההסבר מדעי אחד של מכת בכורות קשור בכך שהבכורים נמו במיטות הנמוכות יותר, בעוד שאחיהם הקטנים או הבנות ישנו על הגגות או על עגלות מיוחדות וגבוהות יותר. כך יצא שמהגז שהתפרץ מהאדמה, עוד תולדה של רעידות האדמה שאסון הר הגעש בסנטוריני היה חלק מהן, מתו רק הבנים הבכורים בהמוניהם. קברי המונים שנמצאו ותוארכו לאותה תקופה מעידים על כך, בעיקר משום שמדובר בגברים בלבד.

החוקרים גם שיערו שבנו של אחמוסה, אותו פרעה שבו מדובר ביציאת מצרים, מת גם הוא בגיל צעיר. ואכן, מבדיקת גופתו החנוטה נמצא שהוא היה בן 12 במותו. אגב, בכורי היהודים, לפי הסבר זה, לא מתו. זאת מכיוון שהיהודים אז הסבו לארוחת הסדר. אם זה כך, הרי שמשה הוא שהציל אותם, מכיוון שהוא ציווה עליהם לערוך את הסדר הזה, הראשון אי-פעם.

הסבר אחר הוא שהבכורים הם מי שהביאו את התבואה מהאסם. הארבה מהמכה השמינית זיהם בצואתו את התבואה בשדות. באסמים החשוכים, שבהם אוחסנה התבואה התפתח, בחסות תנאי הלחות והחושך, עובש שמפריש מיקוטוקסינים קטלניים. ולמה נפגעו רק בכורים? הבכורים ובעלי החיים המבוגרים קבלו מנות גדולות יותר של אוכל והם היו עיקר הנפגעים. גם אם לא רק הם שנפגעו, התחושה של המצרים הייתה שהנפגעים שרק הבכורים הם שנפגעו.

השערה נוספת ופחות ישירה הייתה שמות הבכורים לא נגרם כתוצאה ממכה חיצונית שניחתה על המצרים, אלא שהמצרים הם שהקריבו את בניהם הבכורים, כמעשה של הקרבת קורבן לאלים, כדי לפייס אותם ו"לשכנע את האלים" שיפסיקו את המצוקה שגרמו מכות מצרים. בתרבויות עתיקות היו נהוגים לא פעם מעשים כאלה, של הקרבת קורבנות. במקרים קיצוניים כמו של אירועי מכות מצרים, הקרבה קיצונית של בנים בכורים, הייתה אפשרית.

כך או כך, בעקבות מכת בכורות נכנע לבסוף פרעה ושילח את העבדים העבריים ממצרים. הוא עוד עתיד להתחרט על כך ולשלם מחיר כבד, אבל זה כבר סיפור אחר.


כך רואה תלמיד את מכת בכורות:

https://youtu.be/-knARNzuGkk


הנה מצגת של תלמידה על המכה האחרונה:

https://youtu.be/SjbTG3ATtSw


וכל 10 המכות ושבירת ההתנגדות של פרעה:

https://youtu.be/zNVDdouHHzU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.