» «

בקעים

הבקע הסורי-אפריקני
מהו השבר הסורי אפריקני?השבר הסורי-אפריקני (East African Rift System) הוא בקע שנוצר כתוצאה מהתרחקות של לוחות היבשות אסיה ואפריקה זו מזו, חלק ממה שנקרא "טקטוניקת הלוחות".

אורכו הכולל של הבקע, או השבר הסורי אפריקאי, הוא כ-6,000 קילומטרים ורוחבו בין 7 ל-20 קילומטרים. הוא משתרע ממוזמביק שבאפריקה ועד לדרום תורכיה בצפון.

חשוב לציין שהשבר הסורי-אפריקני אינו שבר או בקע אחד והוא כולל סדרת העתקים ובקעים ענקיים נוספים בקרקע כדור הארץ.

הבקע הסורי-אפריקני החל להיווצר לפני כ-25 מיליון שנים והתהליך נמשך עד ימינו, כשהבקע הוא מהגורמים העיקריים לרעידות האדמה והצונאמי באזורים שונים לאורכו.

כתוצאה ממנו נוצרו ים סוף מפרץ אילת וים המלח שלנו, האגמים הגדולים של אפריקה ועוד.

יש לא מעט תופעות דומות בעולם, אם כי קטנות יותר מהבקע הסורי אפריקני. לדוגמה שבר גאולוגי באורך של כ-1,300 קילומטרים, שנמצא בין הרי הרוקי המערביים שבקנדה לרכס לואיס (Lewis Range) שבמונטנה. השבר דומה באופיו לשבר הסורי אפריקני, אך הוא גבוה הרבה יותר ממנו.


השבר הסורי אפריקני הוא פועל יוצא של טקטוניקת הלוחות (עברית):

https://youtu.be/CLJFel5Am74


ומצגת קצרה על היווצרות השבר הסורי אפריקני (עברית):

https://youtu.be/GlWdpzNhKG4
השבר המזרח אפריקני
מהו השבר שמפצל את אפריקה לשתי יבשות?ביבשת אפריקה אפשר לראות בעשורים האחרונים תופעה גאולוגית מדהימה שזה עתה. הוא ממש מתחילה. קשה אולי להאמין אבל באפריקה החל סדק גדול להיפער והיבשת מאיימת להתפצל לשניים.

השבר העצום הזה, בלב היבשת, הולך ומתרחב בהדרגה. המדענים אומרים שהשבר או הבקע, שכבר זכה לשם הבקע המזרח אפריקני, או השבר המזרח אפריקני, מתרחב בקצב של כ-2.5 סנטימטרים מידי שנה.

לפיכך, יש חשש שעם הזמן העניין עלול לגרום לחלק מהיבשת להתפצל ולהיפרד ממנה. בקצב הנוכחי, מדובר בשבר בסדר גודל של ים סוף, שעלול להיווצר בעוד כ-20-30 מיליון שנה.

הגורם העיקרי לתופעה הזו הוא פליטת סלע מותך בכמויות אדירות, סלע העולה מליבת כדור הארץ ומניע את לוחות כדור הארץ בצורה בה השבר הולך ומתרחב.

מבחינה גאולוגית, כל סדק כזה הולך ומתרחב, כששני לוחות טקטוניים הולכים ומתרחקים זה מזה. התופעה הזו של יבשות שזזות, הולכות ומתרחקות או מתקרבות זו לזו, נקראת "טקטוניקת הלוחות". כך נוצרים עמקים ובקעות ועד ימים ואוקיינוסים חדשים. במקרה הזה, למשל, מסמן הסדק הזה באפריקה את תחילתה של קריעת שני חלקי היבשת לשניים ויצירה של אוקיינוס ​​שישי על פני כדור הארץ.

אבל לטובת חברינו האפריקאים - לא מומלץ להילחץ ולהתחיל לחפש כרטיסי טיסה ליבשת אחרת. זה עניין של עוד קצת זמן, עד שהיבשת השחורה תהפוך לשתיים כאלה... משהו כמו 50 מיליון שנה. קחו את זה לאט.


הנה הסיפור של השבר האפריקאי החדש:

https://youtu.be/0PyUwmQDnn0


השבר של אפריקה:

https://youtu.be/BozTpXBnFeE

ניתוח התופעה:

https://youtu.be/nnkjrKRsly4


כך מתחיל כיום אוקיינוס חדש באתיופיה:

https://youtu.be/PoV4qSwg7nc


וסרטון תיעודי על אפריקה הנחתכת:

https://youtu.be/JhtsvY31j0U?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.