» «

ברק כדורי

כדור ברק
מהו כדור ברק?כדור ברק (Ball Lightning) או ברק כדורי, הוא תופעה שהמדענים מתקשים להסביר בביטחון. מדובר בתופעה נדירה של מעין כדור אור המופיע סמוך לפני הקרקע בסופות ברקים ואחרי שהוא מרחף ונע ממקום למקום במשך זמן מה, הוא מתפוגג במהירות ומשאיר שובל, מעין הילה חשמלית.

דיווח נדיר על מגע עם "כדור ברק" הוא זה שנתנה ב-1975 עקרת בית אנגליה. היא סיפרה שבזמן שהיתה במטבח שהיא שמעה רעם חזק ומעל לתנור שלה הופיע לפתע כדור אור קטן ועטוף בהילה סגולה. היא חששה שהכדור עומד לפגוע במותניה ובאופן אינסטינקטיבי היא נפנפה אותו. הכדור אמנם נעלם, אך אז היא גילתה שעל ידה הופיעה אדמומיות שהתנפחה.

ואכן המטאורולוגים לא יודעים הרבה על כדורי הברק וכיצד הם נוצרים. שמועות ואגדות לא מאומתות מספרות שהממציא וגאון החשמל ניקולה טסלה הצליח ליצור כדור ברק כבר בשנת 1900, אך לא השאיר הסברים לדרך או לתגליות שלו.

בשנת 2012 הצליחו מדענים בארצות הברית סוף סוף לייצר כדור ברק בתנאי מעבדה. הברק הכדורי נשאר באוויר אמנם לפחות משנייה, אך המחקר נמשך וכמוהו גם התכניות לגבי שימושים טכנולוגיים אפשריים בכדורי ברק מלאכותיים שכאלה, במיוחד אם יצליחו ליצור כדורי ברק שישרדו זמן רב באוויר.


הנה הסבר על כדורי הברק:

https://youtu.be/DbA7ukxXYYo


וכדורי ברק שצולמו ברחבי העולם:

https://youtu.be/D4vV3KxQ16c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.