» «

בתי קפה

קפה כאילו
מה היה קפה כאילו?פעם, בשנות ה-90, הוקם בשדרות רוטשילד שבתל אביב בית קפה שנקרא "קפה כאילו". בית הקפה הזה היה מקום מעניין, שכן לא הוגש בו דבר. לא קפה, לא עוגות ולא אוכל. כל הרעיון של המקום היה בכאילו. המדהים הוא שעל הכלום הזה אנשים שילמו בכסף טוב!

המקום הוצף באנשים שרצו לחוות את החוויה המשונה של קפה שכולו כאילו. הם ישבו, לא קיבלו דבר בצלחות והכוסות שלהם, דיברו ונהגו כאילו זה בית קפה אמיתי ולבסוף קיבלו חשבון, שילמו ואמרו תודה.

קפה כאילו הוקם במסגרת פרויקט פרסומי לימודי. הוא זכה בציון 10 ואז נסגר.


לא מצאנו סרטונים על קפה כאילו, אז הנה שיר על סתם בתי קפה:

https://youtu.be/TgsT4X7FNJE
אינטרנט קפה
מה היה קפה האינטרנט ולמה הוא נועד?פעם, לפני הטלפון החכם, כשנזקקת לאינטרנט רחוק מהבית או מהעבודה, יכולת להיכנס לאינטרנט קפה (Internet cafe), סוג של בית קפה עם אינטרנט, ולהתחבר.

קפה האינטרנט נולד כתוצאה מצורך, שבאותה תקופה לא היה ממומש, להיות מחובר כשאינך ליד המחשב שלך בבית ואין ברשותך מחשב אחר שמחובר.

בקפה אינטרנט יכולת ליהנות מגלישה באינטרנט עבור תשלום, לפי דקות או שעות. מי שלא היה להם מחשב או מנוי לשירותי גלישה יכולים היו אז לפקוד את קפה האינטרנט המקומי ואף לרכוש מנוי קבוע.

חלק מבתי קפה אינטרנט שימשו אז גם כבתי קפה רגילים, כשבבתי הקפה אינטרנט הרגילים מכרו לגולשים רק שתייה קרה וחטיפים.

בארצות מתפתחות ניתן גם היום למצוא בתי קפה אינטרנט. תרמילאים ומטיילים מתחברים בהם לפייסבוק, אינסטגרם או לחשבונות הדואר האלקטרוני שלהם ושומרים כך על קשר עם הבית והעולם.

את רעיון קפה האינטרנט ואת השם באנגלית "סיייבר קפה" (Cybercafe), המציא אדם בשם איוון פופ (Ivan Pope) בראשית שנת 1994. באותה שנה כבר נפתחו מתחרים כמו ה-CompuCafe, שלצד שירותי האינטרנט הציע גם בר עם מלצרים רובוטים, או ה-Binary Cafe, אינטרנט הקפה הראשון בטורונטו.

הטרנד התפשט במהירות, כשבספטמבר של אותה שנה פתחו את קפה האינטרנט הראשון בלונדון ובראשית 1995 נפתח במנהטן האינטרנט קפה האמריקאי הראשון.


ביקור בקפה אינטרנט ביפן:

https://youtu.be/JZh05urEHTM


בקוריאה הביאו לקפה משחקי מחשב ומחשבי גיימרים מעולים שמושכים צעירים:

https://youtu.be/XXRzQYlKKC4


קפה אינטרנט בהודו שבעליו מספרים על הירידה בשל הסמארטפונים עם האינטרנט:

https://youtu.be/zb_x5MW8gtU


ביפן יש מי שלא הולכים לישון הביתה מהאינטרנט קפה וממש גרים בו:

https://youtu.be/MtdupS0gRt0
בריסטה
מה עושה הבריסטה?בריסטה (Barista) הוא, אם תרצו, ה"ברמן" של הקפה. זהו מוזג הקפה שמתמחה בהכנה של משקאות הקפה הרבים, בעיקר באמצעות מכונת האספרסו.

התואר "בריסטה", באזורים ובמדינות בהן הקפה נחשב במיוחד ונשמר רק למי שרכשו דרגת מיומנות גבוהה בהכנה מקצועית של קפה.

הבריסטה האמיתי לומד את המומחיות הזו בהכשרה שאינה ארוכה מאוד, אך היא מקצועית למדי. במקומות שונים בעולם יש בתי ספר המכשירים אותם לעבודה.

מיומנות כזו מחייבת ידע רחב בהכנת הקפה לסוגיו ותכונות מגוונות של סוגי הקפה, כמו גם בתחומים של שליטה בתערובות פולי הקפה, במותגי קפה, שיטות קליה והבנה והיכרות מעמיקים עם מכונת האספרסו והציוד ההיקפי שמשמש להכנת הקפה.

המונח "בריסטה" וברבים "בריסטי" בא מהשפה האיטלקית, בה משמעותו היא מוזג באופן כללי ולאו דווקא בתחום הקפה.

על פי רוב, הבריסטה הוא גם מומחה או לפחות מתמחה ב"לאטה ארט", בעברית "אמנות הקפה". באמנות זו מציירים הבריסטי את הציורים המיוחדים שעל הקצף באספרסו ובקפוצ'ינו.

בעולם מתקיימת לא מעט תחרויות בריסטי, המושכות קהל רב. בתחרויות הללו מתחרים ביניהם המקצוענים מזיגה או קופיפליירינג ובביצועי אמנות קפה ("לאטה ארט").


כך מכין הבריסטה קפה:

https://youtu.be/Z7e8tmcSrxg


הנה מדריך המלמד את מקצוע הבריסטה:

https://youtu.be/Ru2VFX8GbOo


כמה סוגי קפה שכל בריסטה חייב לדעת להכין (עברית):

https://youtu.be/llnGxGZkdrU


כך מלמדים בריסטי לצייר בקפה (עברית):

https://youtu.be/zQPuySkKAuQ


והדרכה קלה לציור בקפה, ה"לאטה ארט" שלא מעט בריסטות משקיעים ומצטיינים בו (עברית):

https://youtu.be/WncF1iUncI8
דור האספרסו
מי כונו "דור האספרסו"?בשנות ה-50, לאחר שהתבקש לתקן מכונת אספרסו ביתית, הקים החרט הצעיר מרדכי שור מפעל קטן לייצור מכונות אספרסו עבריות בשם 'לה פבוריטה'. המכונה שפיתח שור הפכה להצלחה מסחררת וזכתה לפופולאריות רבה בבתי הקפה ובתי מלון בישראל. הצעירים החלו לשבת בבתי הקפה ולבלות בהם את הזמן הפנוי.

בדיון על תקציב משרד החינוך, תהה ח"כ יזהר סמילנסקי, הלא הוא הסופר ס. יזהר, מה אפשר להציע לצעירים "המבקשים להם חוויית-מעט ובלבד שתהיה חריפה, מהירה וזולה". הוא גילה תהייה על בילויי בתי הקפה של צעירי ישראל, שזה עתה יצאה מתקופת הצנע של שנות ה-50 הקשות, ועל החיבה שלהם לנהנתנות ועל האגואיזם והחומרנות שדבקו בהם. לרבים הפריעה אז הנהייה של הצעירים אחרי כוכבי הרוקנ'רול מחו"ל.

וכך במהלך אותה ישיבה של מפלגת מפא"י בשנת 1960, טבע יזהר את המונח "דור האספרסו". בכינוי זה הגדיר והאשים יזהר את צעירי המדינה ברדיפה אחרי בידור ושעשועים וקריירה. זה היה ההיפך הגמור מדור הפלמ"ח הנערץ, שקדם להם ושישב "מסביב למדורה".

מיותר לציין ש-7 שנים לאחר מכן, במלחמת ששת הימים בשנת 1967, הביאו הצעירים של "דור האספרסו" למדינת ישראל את הניצחון הצבאי המדהים בהיסטוריה המודרנית. הם זכו טז לכינויים כמו "צאצאי המכבים" ו"מלח הארץ"..


הנה אווירת השירים של "דור האספרסו" (עברית):

http://youtu.be/UAqqRXplxP8


אווירת הבילויים וההנאות של הצעירים הללו (עברית):

http://youtu.be/wkmXie9NBhU


ומכונות האספרסו ההן פילסו דרך לתרבות הקפה הישראלית של היום (עברית):

http://youtu.be/5cZktr6Qf0w


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.