» «

ג'ו פרייזר

ג'ו פרייזר
מי ניצח בקרב בין מוחמד עלי נגד ג'ו פרייזר?קרב האיגרוף שיוכרז כ"קרב המאה" בין אלוף העולם במשקל כבד, מוחמד עלי, לבין המתאגרף ג'ו פרייזר היה השיא של טרילוגיה, שרשרת של שלושה קרבות בין השניים. מצד אחד, מי שנחשב בעיני רבים למתאגרף הגדול בהיסטוריה וללא ספק "הפה הגדול" של עולם הספורט, איש חד ושנון ובעל תפיסות חברתיות מוצקות. ומהצד השני, מתאגרף ראוי וגדול, איש צנוע שגדל במשפחת חוואים ענייה מדרום קרוליינה ונטל ממנו את התואר של אלוף העולם, אבל בתקשורת ספג ממנו השפלות אינסופיות, זלזול אכזרי ולעג בוטה.

הקרב הראשון היה בין שני מתאגרפים בלתי מנוצחים. למול אלוף העולם, מוחמד עלי, עם 31 ניצחונות מתוך 31 קרבות, התייצב ג'ו פרייז'ר עם 26 ניצחונות ב-26 קרבות. לאחר שלוש שנות השעיה מאגרוף, בשל התנגדותו למלחמת וייטנאם, עלי הגיע לקרב כשהוא אינו בכושר טוב. פרייזר לעומתו היה מוכן.

המנהל של עלי וחבר של שניהם, ג'ין קילרוי, אמר על הקרב הזה ש"אם פרייזר היה נלחם בקינג קונג, הוא היה מפיל גם אותו. שום דבר לא יכול היה לעצור את ג'ו פרייזר באותו ערב". עלי הובס לראשונה בקריירה שלו.

אחר כך יבואו עוד שני קרבות. השני היה הקרב המשפיל, שבו ינצח עלי. זה היה אחרי טבח האגרופים שעשה ג'ורג' פורמן בפרייזר כשהדיח אותו מהתואר "אלוף העולם". עכשיו זה היה גם עלי שעשה זאת. אבל זה היה רק ההמשך לים של עלבונות והשפלות שהטיח בפרייזר בתקשורת שוב ושוב.

הקרב השלישי והאחרון, שעלי כינה אותו "הת'רילה אין מנילה", יהיה השיא של המאבק בין השניים, שהיו פעם חברים והפכו לשנואי-נפש אחד של השני. זה היה קרב שלא רק הכוח והיצרים של השניים עמדו בו למבחן, אלא גם הגבול שבין ספורט לאלימות בספורט האיגרוף. בקרב הזה הם ממש ניסו להשפיל אחד את השני. ניכר שהשניים נלחמו על חייהם. שניהם הגיעו אל הסיבוב האחרון חלשים ומובסים, אבל המאמן של פרייזר החליט לעצור כי חשש לחייו של סמוקינג ג'ו. פרייזר הובס. הקרב הגדול בהיסטוריה של האיגרוף הסתיים בניצחונו של מוחמד עלי.


הנה קצת על "סמוקינג ג'ו" פרייזר:

https://youtu.be/wi08wdZLQyc


הנה קרב המאה ב"מדיסון סקוור גארדן", הראשון מבין שני הקרבות ביניהם:

https://youtu.be/YyezmRI-7cE


והנה הקרב שבו השיב לעצמו עלי את התואר:

https://youtu.be/YjbxoiUBR50


ההשמצות והקרבות המילוליים ביניהם היו לא פחות קשים מהזירה:

https://youtu.be/stRrXgS2X40


והקרב השלישי ביניהם "הטרילה אין מנילה":

https://youtu.be/dUQNKb_1xlc?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.