» «

גאורגיה

ריקוד גאורגי
מה סוד האנרגיה של הריקוד הגאורגי?מי לא נחשף פעם לריקוד הגאורגי (Georgian dance) הסוער, אנרגטי ועוצר הנשימה, מרובה הקפיצות והתזוזות המהירות של הגברים, לעתים היא ממש מזכירה מעוף של להקות ציפורים מתואמות. לעתים הקפיצות שלהם נדמות לריחוף יותר מאשר לריקוד שמתנהל בצמוד כוחות המשיכה.

יש הבדל בין העוצמה כמעט הפראית והקצב הסוחף של ריקודי הגברים והמוסיקה שמלווה אותם, לריקודי הנשים הגרוזיניות, העדינים והמאופקים.

חוץ מהטמפרמנט המופלא שלהם, ריקודי הפולקלור הגרוזיניים מפורסמים בעולם כולו, גם בתלבושות הצבעוניות והאותנטיות, כל סט תלבושות הוא שונה, לפי הריקוד והאזור ממנו הוא בא בגיאורגיה.

אפרופו אזורים - כל ריקוד הוא ייחודי ובעל אופי ותנועה המציגים צדדים בקצב החיים של האזור שממנו הוא בא ונוצר. כך ניתן להבחין בהבדלים ברורים בין ריקודי העמקים, כמו דבלורי או אצ'רולי, אל מול ריקודי ההרים, דוגמת הקזבגורי והחבסורולי.

הווירטואוזיות שמחייב הריקוד הגיאורגי היא אדירה ודורשת מהרקדנים כושר פיזי מעולה ועבודה מפרכת של תרגול, אימון והתמסרות מלאה. תנועות הריקוד של הרקדנים מהירות יותר ממה שהעין מצליחה לקלוט ומסונכרנות ביניהם ברמה גבוהה. הלהקות הגיאורגיות מופיעות ברחבי העולם ועושות עבודת שיווק מצוינת לתרבות העתיקה והמסקרנת הזו.


הנה ריקוד עממי מגאורגיה:

https://youtu.be/GxCUGDMOURI


להקת המחול הלאומית של גאורגיה "סוקישווילי":

https://youtu.be/7Hghpl06mdA


רקדן גאורגי מספר:

https://youtu.be/lObbGydVSg4
ורדזיה
מה מיוחד במנזר בעיר המערות שבגאורגיה?בעיר ורדזיה נבנתה עיר מערות, למעשה מנזר בתוך כ-6,000 מערות בגודל של חדר, שמוסתרות במבנה חפור בגובה של 13 קומות! המנזר חפור בצידו של הר ארושלי בדרום גאורגיה.

עיר המערות הזו היתה בתחילה מצודה שבנה נכדו של גדול מלכי גאורגיה, דוד הבנאי (לא יהודי), לצורך הגנה מפני המונגולים. בשנת 1185 שינתה המלכה הגאורגית תמר את ייעודו של המקום למנזר דתי. מהמנזר הזה גדלה עיר גדולה, שמנתה בימיה הטובים כ-50,000 איש.

רעידת אדמה בשנת 1283, הרסה חלק ניכר מהעיר וחלק מהמערות החצובות של המנזר המקורי. בשנת 1551 פשטו הפרסים על העיר, בזזו את כל הצלמיות החשובות מהמערות והרסו סופית את קיומו של המנזר במקום.

כיום יושבים במקום כמה נזירים שעוסקים בדת ובניהול אתר התיירות של המערות.הנה מנזר המערות של ורדזיה:

http://youtu.be/lzctvSf9tE0
חצ'פורי
מהו מאפה החצ'פורי הגאורגי?חַצַ'פוּרי (Khachapuri) הוא מאפה שמוצאו מגאורגיה ויש לו צורות שונות. המילה חאצ'פורי מורכבת משתי המילים הגאורגיות: "חאצ'וֹ", שהיא גבינה כחושה ו"פּוּרי" שמשמעותו לחם בגאורגית.

המאפה הגאורגי הזה מזכיר בטעמו בורקס, אך הוא עשוי בצורות ובמילויים שונים. לרוב הוא ממולא בצירופים שונים של גבינות ומגוון משתנה של עשבי תיבול.

נראה שאי אפשר לבקר בגיאורגיה ולא לאכול לפחות אחת מהגירסאות של המאפה החלומי הזה של החצ'אפורי.

יש סוגים שונים של חצ'אפורים. הכי מצולמים הם מן הסתם הטופ מודל של החצ'אפורי - החצ'פורי אצ'ארולי או אצ'אריאן חצ'פורי דמויי הסירה, שבהם משובצת ביצת עין במרכז. מקורו של האצ'ארולי החצ'פורי הוא בחבל אג'ארה (Adgara) שעל שפת הים השחור.

המדהים באצ'רוּלי הזה הוא שיש בו ארוחה שלמה. הוא עשוי מבצק שמרים ואפוי בתנור, צורתו כסירה וכמוה הוא פתוח מלמעלה, עם הגבינה החשופה לראווה, עליה ביצת עין והמון חמאה.


#סוגי חצ'פורי
בגאורגיה נהוגים 5 סוגי חצ'פורי:

אצ'אריאן חצ'פורי - דמויי הסירה, שבהם משובצת ביצת עין במרכז.

אימֶרוּלי חצ'פורי - הוא החצ'פורי העגול, סגור ושטוח. זהו מאפה ממולא בגבינה, אפוי או מטוגן. לרוב הוא מוגש כשהוא פרוס למשולשים, בחיתוך שמזכיר פיצה. נקרא גם חצ'פורי אימרולי.

מֶגרוּלי חצ'פורי - דומה לאימרולי, אך בתוספת גבינה מותכת מלמעלה או ביצה מלמעלה.

חצ'אפורי פנובאני - החצ'פורי המרובעים.

חצ'אפורי אצ'מה - החצ'פורי דמוי הלזניה.

ואגב, בארץ נוספו, עם עליית יהודי גאורגיה, סוגים נוספים שבהם עושים שימוש בסוגי הגבינה של ישראל ובבצקים מוכנים.


רוצים להכין לבד אג'אריאן חצ'פורי? (עברית)

https://youtu.be/A_bjnGH5sMY


כך מכינים את החצ'פורי אצ'אריאן:

https://youtu.be/VTJLSPDZRnE


מֶגרוּלי חצ'פורי:

https://youtu.be/jekG9aqbImo


ובואו נכין בקלות חצ'פיתה (עברית):

https://youtu.be/8TB-kDlAuGo
צ'ורצ'חלה
איך מכינים בגאורגיה את הצ'ורצ'חלה?צ'וּרְצְ'חֵלָה (Churchkhela) הוא ממתק עממי, מסורתי שנאכל בגאורגיה כקינוח.

בממתק, שנראה כמו נקניק, אין כמובן בשר. הוא עשוי מאגוזים ומעיסה שמכינים ממיץ ענבים מבושלים, בצירוף קמח או קורנפלור, תלוי באזור.

באמצעות חוט ומחט, שוזרים בהכנה את האגוזים זה לזה בחוט. לאחר מכן טובלים אותם בעיסת דבש הענבים המבושלת.

לאחר מכן, נתלים ה"נקניקים המתוקים" לייבוש כמו כביסה. הצ'ורצ'חלות שנוצרו כך הולכות ודומות לנקניקיות צבעוניות, בהתאם לסוג המרכיבים. כשהם מתייבשים הם עומדים למכירה בדוכני רחוב ברחבי המדינה.

ממתק הצ'ורצ'חלה קיים כבר מאות שנים בגאורגיה. הוא נמכר בכל רחבי המדינה, כמו במדינות שכנות כטורקיה, רוסיה וארמניה, בה היא נקראת בכלל "סוג'וך".

השם צ'ורצ'חלה מגיע מהדמיון שלה לנקניקייה. מכאן בא גם השם, שבא מטורקית בכלל. משמעותו "נקניק אגוז" (Cevizli Sucuk).


הנה תיאור הצ'ורצ'חלה (עברית):

https://youtu.be/_AACVmOJRKI


דוכן צ'ורצ'חלה במגוון טעמים בגאורגיה:

https://youtu.be/2kMRW8pijwk


הכנה של הממתק בטורקיה:

https://youtu.be/_-l6LLWFDCA


ותהליך הכנת הצ'ורצחלות בגאורגיה:

https://youtu.be/hdKTMHa-vJ4?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.