» «

גורבצ'וב

גורבצ'וב
איך שחרר גורבצ'וב את ברית המועצות מהמלחמה הקרה?מיכאיל גורבצ'וב (Gorbachev), מנהיגה האחרון של המעצמה הסובייטית ומי ששחרר אותה מעריצות ששררה בה בחלק מכריע של המאה ה-20, ייזכר לעד כמי שנתן לעמו חופש ושחרור אבל רבים לא סלחו לו על כך.

מיכאיל גורבצ'וב, שבגיל 54 בלבד התמנה למזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, הפך לשליט ברית המועצות ב-1985. מהרגע הראשון היה עליו להתמודד עם הירושה הקשה שקיבל מקודמיו, אם זה היה מרוץ חימוש עם ארה"ב ואם זו המלחמה הלא נגמרת באפגניסטאן, הארץ הידועה בהיסטוריה בתור "בית קברות לאימפריות".

בתחילה הוא ניסה להחיל על ברית המועצות רפורמות כלכליות ופוליטיות, בכוונה להעצימה מחדש. אבל הכישלון היה ברור - המעצמה הסובייטית הייתה מרוששת וחסרת יכולת לעמוד באתגרים שעמדו בפניה.

בניסיון לפתור את המצוקות החברתיות, הלאומית והכלכליות של ברית המועצות וכדי לסיים את למלחמה הקרה ששאבה מברית המועצות אינסוף משאבים שהושקעו התעצמות בלתי נגמרת וחסרת פשר או סיכוי, הנהיג גורבצ'וב רפורמות פוליטיות וכלכליות שונות.

בתחילה הוא הכריז על "גלאסנוסט", חופש ביטוי. מדיניות זו אפשרה לאזרחים לבקר ולפרסם דברי ביקורת כנגד המדינה ומפלגת השלטון. זו הייתה מהפכה משמעותית וחסרת תקדים בברית המועצות.

למרבה צערו תרמה מדיניות זו, שמשמעותה הייתה גם פתיחות אל המערב, דווקא להתחזקות של הזרמים הלאומניים ברפובליקות הסובייטיות.

למדיניות הפתיחות של ה"גלאסנוסט" הוא הוסיף גם את ה"פרסטרויקה", בה נעשה ארגון הכלכלה מחדש והשחרור הכלכלי של ברית המועצות.

השינויים הללו, שהגלסנוסט והפרסטרויקה היו במרכזם, לא זו בלבד שלא חיזקו את ברית המועצות אלא אף דרבנו את פירוקה ההדרגתי.

יתר על כן, גורבצ'וב החל בשיחות עם מקבילו האמריקאי רונלד רייגן והשניים חתמו על שורת הסכמים להפחתת המתיחות בין שתי מעצמות-העל, לפירוק נשק גרעיני ולחיזוק שיתוף הפעולה ביניהן.

בשלב מסוים ברור לו שהניסיון המכובד שלו למנוע את התפרקות ברית המועצות ולשקם אותה נכשל. הוא מבין שרוסיה לא תוכל עוד לכפות את החזון האימפריאליסטי של סטאלין על העמים שמתחתיה.

כדי למנוע התפרקות שתוביל לכאוס במרכיבי האימפריה המתפוררת שלו, עם מאגרי ענק של נשק גרעיני בשטחם, הוא הביא לסיום המלחמה הקרה.

ללא אלימות ומתוך הסכמים ראויים עם יריבו האמריקאי.

אך הסחרור נמשיך וביתר שאת. ב-1989 החלו להציף את הרפובליקות הסובייטיות במזרח אירופה אינספור הפגנות למען הדמוקרטיה. אלו התרחשו תוך ניסיונות להשתחרר מהשליטה של רוסיה ומהברית שכפתה עליהן. הגוש המתפורר רצה להסיר את "מסך הברזל" שהוטל על אירופה ופיצל אותה לשניים מאז מלחמת העולם השנייה.

אם בעבר שלחו קודמיו טנקים בכדי לדכא התקוממויות, כמו בהונגריה של 1956 או בצ'כוסלובקיה, ב"אביב של פראג" 1968, גורבצ'וב נהג אחרת ובחר שוב, שלא לעשות שימוש בכוח ולהימנע מדיכוי המרידות.

בתוך שנתיים בלבד פרקה הקריסה הכאוטית של ברית המועצות את מה שהייתה אימפריה חזקה ומאיימת של 70 שנה. בעוד רבים מהרוסים הליברלים הודו לו על כך והמערב חלק לו שבחים ופרסים, אחרים לא סלחו לו על קריסת הכלכלה ופירוק המעצמה הסובייטית ומה שנתפס בעיניהם כימי הפאר של הקומוניזם.

רבים ברוסיה חשו שהוא העניק להם חופש, אבל רוסים רבים פשוט לא ידעו מה עושים עם העניין הזה.

בגיל 91 ולאחר מאבק ממושך במחלה קשה, הלך אחרון מנהיגי ברית המועצות לעולמו. בחייו ברוסיה רבים המשיכו לתעב אותו ולבוז לו והוא נחשב לדמות שנויה במחלוקת. משום כך הוא גם לא זכה להלוויה ממלכתית רשמית.

על אף מורשת הפיוס, החופש והליברליזציה של מיכאיל גורבצ'וב, כמו גם סיום המלחמה הקרה שאיימה על שלום ועל קיום העולם כולו, רוסים רבים שמרו לו טינה על אשליית האימפריה והנוסטלגיה הקומוניסטית המתוקות שהוא ניפץ להם. מנגד, העולם הודה לו וב-1990 קיבל המנהיג הסובייטי האחרון את פרס נובל לשלום.


הנה סיפורו של גורבצ'וב (עברית):

https://youtu.be/aTpz8LamRf0


גורבצ'וב פוגש את נשיא ארה"ב רייגן (עברית):

https://youtu.be/7XQ8r1vs9ks


ותכנית תיעודית על המהפכה של גורבצ'וב (עברית):

https://youtu.be/zXRD_7i0Sh8?long=yes
רונלד רייגן
איך השחקן רייגן הפך לנשיא וניצח במלחמה הקרה?רונלד רייגן היה נשיא ארצות הברית בשנים 1981 - 1988. הוא היה בן למשפחה עניה, עם אב שהיה שיכור במשך תקופות ארוכות וכמעט ולא עבד בשל כך.

אך רונלד הצעיר היה לספורטאי ושדר ספורט. כשרונו היה גדול ופעם הוא סיפר שבאחד המשחקים נותק הטלפון והוא בדה את שאר המשחק מדמיונו והמשיך לדווח עליו עד הסוף...

בעת משחק בקליפורניה הוא עשה מבחן בד והתקבל לשרשרת של תפקידי משנה בסרטים הוליוודיים. בהמשך חייו הפך למגיש בטלוויזיה והפופולאריות הרבה שלו היא שאפשרה לו לעבור לפוליטיקה ולהיבחר למושל קליפורניה.

בגיל 70 הוא נבחר לנשיא ארה"ב, בזכות הציבור האמריקני שאהב אותו. על אף שבתחילה זלזלו בו רבים, הוא התגלה כנשיא מוצלח, שניהל כלכלה חכמה, מדיניות פנים רגישה (במיוחד במאבק בסמים) ומדיניות חוץ מובהקת.

בתקופת נשיאותו של רייגן הסתיימה המלחמה הקרה. המדיניות הנחושה שלו כלפי ברית המועצות באה לידי ביטוי בין השאר בתכנית "מלחמת הכוכבים" שיזם (קראו עליה בתגית "מלחמת הכוכבים"), או בשמה הרשמי "יוזמת ההגנה האסטרטגית".

תכנית ומדיניות אלה הם לדעת רבים מהגורמים לקריסת הקומוניזם בתקופתו ולעצירת מירוץ החימוש.

כשרייגן הביא לשרשרת הסכמי פירוק נשק ובכללם פירוק נשק גרעיני, הוא התגלה כאיש חזון ואמת. הייתה זו ההתעקשות שלו על יוזמת ההגנה האסטרטגית שהחזירה את מנהיג ברית המועצות גורבצ'וב לשיחות על צמצום וקיצוץ כמות הטילים שמכוונות ארצות הברית וברית המועצות זו אל זו. השניים הגיעו להסכמות על פירוק הנשק הגרעיני והנשק בכלל ויצרו אווירה ומציאות עולמית חדשה, שהביאה להטבה ניכרת בעולם.

בבחירות השניות שלו לנשיאות, רייגן ניצח שוב, מה שהיה לניצחון הגדול ביותר בתולדות הבחירות בארה"ב עד אז - הוא זכה בבחירות אלה ב-49 מ-50 המדינות.


הנה סיפורו של הנשיא רייגן (עברית):

https://youtu.be/rzrUDR1RHCI


עוד סרטון על הנשיא רונלד רייגן:

http://youtu.be/vNtcUPsy3j0


רייגן מגיש פרסומת בצעירותו:

https://youtu.be/UboV1DqEoag


דברים טיפוסיים לרייגן שמציג את החשיבות של השלום בין המעצמות בדרך ציורית ופשוטה להבנה (מתורגם):

http://youtu.be/qvUP948lzrE


על נסיון ההתנקשות בנשיא רייגן:

http://youtu.be/3Bj6aOgfcJU


ההומור של רייגן שהיה מבריק:

http://youtu.be/HA7sP47e8tA


ותכנית תיעודית על המנהיג רונלד רייגן (עברית):

https://youtu.be/l5bdaXc_YRw?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.