» «

גלגל המזלות הסיני

שנת הדרקון
מהן שנת הדרקון, שנת הארנבת ושאר חיות גלגל המזלות הסיני?את ראש השנה של הסינים חוגגים כיום בכל העולם, כי יש קהילות סיניות גדולות בהרבה בירות בעולם. את חגיגות ראש השנה הסיני חוגגים במשך 15 יום רצופים.

במהלך החג עורכים הסינים תהלוכות, בהן יוצרים רקדנים את צורת בעל החיים של השנה הנפתחת. בראש שנת הדרקון, למשל, הם ייצרו את צורת הדרקון, שהוא בעל חיים המביא מזל טוב.

את הריקודים מלווים כלי נגינה המנגנים בעוצמה רבה כולל הכאה על גונג ומצילתיים שמייצרים רעש, בכדי לגרש את השדים.

כל 12 שנים חוזר על עצמו לוח השנה הסיני. כלומר יש בו מחזוריות קבועה של 12 שנים. כל שנה מיוצגת על ידי בעל חיים אחר: אם שנת 2010 היתה שנת הנמר, שנת 2011 - שנת הארנב - שנת 2012 ושוב 2024 הן שנות הדרקון.

שנת הדרקון היא השנה החמישית בגלגל המזלות הסיני. החיה המסמנת אותה היא הדרקון וזו החיה הרביעית מתוך 12 בעלי חיים בגלגל המזלות.


הנה חגיגת שנת הדרקון בהונג קונג:

http://youtu.be/ptF4E_WmTpM?t=3s


וחגיגת שנת הדרקון ברובע הסיני בניו יורק:

http://youtu.be/qAELVZKxn4c
ראש השנה הסיני
מה מיוחד בראש השנה הסיני?צ'וּן גִ'י, הוא ראש השנה הסיני (Chinese New Year) הוא החג הפותח את השנה החדשה בסין ומדינות בעולם עם רוב סיני או לפחות אוכלוסייה גדולה של סינים, כמו סינגפור או טאיוואן.

את חגיגות ראש השנה הסיני חוגגים במשך השבועיים שלפני ראש השנה. באותם שבועיים שלפני ראש השנה נוהגים לתלות שלטי מזל טוב על הבתים, לצד פנסים, מנורות וסרטים אדומים.

אז גם צועדים במצעדים, מתחפשים, מפריחים זיקוקים ורוקדים ריקודי דרקונים וחיות המזלות של השנה הנפתחת.

בערב החג מתכנסות המשפחות לחגוג יחד. התאריך בו חוגגים את החג עצמו משתנה בכל שנה. הסיבה היא שאת לוח השנה הסיני חוגגים על פי הירח,בניגוד ללוח הגריגוריאני, המקובל בעולם.

למחרת, בחג עצמו, נותנים ההורים חבילות קטנות לילדים, כשבתוכן מתנת כסף צנועה ואיחולי אושר ומזל בחיים. סינים רבים אף הולכים להתפלל במקדש ומביאים איתם מקלות קטורת להדליק.

האמונה של הסינים היא ששנה חדשה מביאה עימה מזל טוב. לכן, אחת הברכות הכי מקובלות שהם נוהגים לשלוח בכרטיסי ברכה לחג הזה היא "מזל טוב".

ואגב, את ראש השנה של הסינים חוגגים כיום בעוד הרבה מקומות וערים בעולם, משום שיש הרבה ערי בירה או ערים גדולות בעולם עם קהילות סיניות גדולות.


הנה ראש השנה הסיני (עברית):

https://youtu.be/_T8d5BWCHsQ


סרטון על המטבחים העיקריים של סין גם בהקשר לראש השנה הסיני

https://youtu.be/GgN5aI9zRHM


חגיגת שנת הדרקון בהונג קונג:

http://youtu.be/ptF4E_WmTpM?t=3s


חגיגת שנת הדרקון ברובע הסיני בניו יורק:

http://youtu.be/qAELVZKxn4c


וראש השנה הסיני בטאיוון:

https://youtu.be/D8uoEvjt4V8?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.