» «

גפרור

גפרור
איך מייצרים גפרורים?גפרורים (Matches) מיוצרים מעץ צפצפה, שנפרש לפרוסות דקות מאד. כמה עלים מונחים אחד מעל השני, בשכבות ונפרשים על ידי מכונת חיתוך לאלפי גפרורים שאורכם 5 סנטימטרים. מכל מטר של גזע נוצרים 300 אלף גפרורים. הם יועברו למכונה שמסדרת אותם ביציבה אל מול חומר הבעירה שיצבע את ראשי הגפרורים. שלב אחרי שלב עוברים שורות של גפרורים ומוטבלים באמבט של תערובת אדומה, חומה, או בכל צבע אחר. לאחר מכן מייבשים אותם והם נארזים לקופסאות הקרטון הקטנות שלהם, בסביבות 40 גפרורים בכל קופסה. במפעל אחד מייצרים כך עשרות מיליוני גפרורים ביום!

גופרית הוא חומר הדלק העיקרי שעל ראש הגפרור ובעזרתה הוא יוצת. היא גם האחראית לריח של הגפרור הבוער. אשלגן כלורי משמש לחיבור הגפרור למשטח השפשוף שעל הקופסה.

חומר שעשוי מזרחן אדום משמש לצביעת ראש הגפרור באדום. במקומות שונים בעולם בוחרים צבעים שונים לראש הגפרור ואין הבדל כלשהו בין צבע לצבע, בבעירה או בכל דבר אחר.

את שכבת החומר שיהיה משטח השפשוף שעל קופסת הגפרורים מייצרים עם אבקת זכוכית שתגביר את החיכוך בגפרור בעת שמדליקים אותו ודבק, שבעזרתו מדביקים אותה אל הקופסה.


כך מייצרים גפרורים במפעל:

https://youtu.be/ZGroROlv34s


פס ייצור הגפרורים:

https://youtu.be/Lm50mtea3ZM


מפעל נוסף לייצור של הגפרורים:

https://youtu.be/T2-aioCAjOE


והסבר מעולה בעברית על ייצור גפרורים, מהתכנית גלילאו (עברית):

https://youtu.be/znVFPoT3McE?t=59s&end=9m00s
גפרור
איך גפרורים נדלקים?הגפרורים הם אחד האמצעים הכי נפוצים להדלקת אש. בעבר הדליק האדם הקדמון אש, על ידי שפשוף של אבני צור זו בזו. הניצוץ שיצר בשפשוף, הוא שהדליק את האש.

כיום יש לנו את הגפרור. קצות הגפרורים מצופים בחומר דליק. שפשוף של הגפרור לאורך רסיסי הזכוכית שבדופן קופסת הגפרורים גורם להתחממות קצהו של הגפרור ולהצתה של החומר שבו וכך נדלק הגפרור.


כך הגפרורים נולדו וכך הם פועלים (בעברית):

https://youtu.be/MM5nAuAhtKs


אבל איך מייצרים גפרורים? - הנה תהליך הייצור של הגפרורים:

https://youtu.be/T2-aioCAjOE


כך ניתן לאטום גפרורים למים, כדי שיידלקו גם אם יירטבו במים (עברית):

https://youtu.be/jo58irWBiTE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.