» «

הטורקי המכני

הטורקי
מהו הטורקי המיכני של המאה ה-18?הטורקי, הטורקי המכני (Mechanical Turk), או ה"מקניקל טורק" היה מכשיר, מעין בובה מכנית שנראית דומה לאיש טורקי, שידעה לשחק שחמט ברמה גבוהה מאד ולנצח שוב ושוב מתחרים אנושיים, כולל שחקני שחמט מצוינים.

המכונה הזו פעלה במשך 80 שנה והפליאה את כל רואיה ביכולותיה הטכנולוגיות שמשלבות מה שהיום היו קוראים "אינטיליגנציה מלאכותית". הברון האוסטרי וולפגנג פון קמפלן (1804-1734) בנה אותה בשנת 1769 לאחר שחזה באמן אשליות והחליט שגם הוא מסוגל.

מכונת הטורקי המכני פעלה בין המאות ה-18 עד ה-19 ברחבי אירופה ואמריקה. היא שיחקה כנגד שחקני שחמט בכל מקום שאליו הובאה.

הטורקי המכני ניצח גם מנהיגים דגולים, כולל נפוליאון בונפרטה הצרפתי, שניסה שוב ושוב לרמותה עד שפיזרה את הכלים. היא אפילו ניצחה את בנג'מין פרנקלין, הממציא האמריקאי הנודע והמבריק.

בשנת 1854 נשרפה המכונה בשל שריפה במוזיאון שבו הוצגה. תוך כדי פעילותה, מעולם לא נחשף בציבור סודה של המכונה. אך עם השנים התגלה שזו היתה בעצם תרמית. בתוך המכונה התחבא באופן קבוע אמן שחמט מעולה, שניצח את יריביו, בשם המכונה הכאילו "אוטומטית".

עם המכונה שהושמדה בשריפה נשרפה גם אחת התרמיות החכמות בהיסטוריה, של מכונה שהכל בה תוכנן להטעות את הבודקים ששוב ושוב ניסו להבין כיצד היא מצליחה לעשות את הפלאים שלה.

בשנת 2005 נפתח שירות בשם "הטורקי של אמזון", של חברת האינטרנט אמזון. מדובר באתר שבא לענות על מגבלות הבינה המלאכותית, על ידי גיוס התבונה האנושית. הוא מאפשר לבני-אדם לבצע מטלות שבהן יש יתרון לאנשים על פני מחשבים, כגון איתור אנשים שנעלמו בים בתצלומי אוויר, בדיקות אופטיקה שדורשות המון עיניים ועוד.

כך מהווה הטורקי המכני של אמזון מעין שירות פתוח למיקור המונים - מילוי משימות בעזרת הגולשים, במקום בשימוש בעובדים שכירים.


הנה סרטון על הטורקי המיכני:

http://youtu.be/RdT4yG8wczQ


כך הטורקי מנצח את נפוליאון בונפרטה:

http://youtu.be/IKahVCzKR8Y


סיפור הטורקי וכיצד מנסים "להחיות אותו" מחדש:

http://youtu.be/lfDDcaewlZU


והטורקי המכני של אמזון - מיזם שצמח מהקונספט הזה:

http://youtu.be/DtYd43G7Hi8?t=36s
הטורקי של אמזון
איך אנשים מתפקדים טוב יותר ממחשבים בטורקי של חברת אמזון?תשלום על עבודה קלה מהבית וצבירת רווחים קלים אינם כל כך נפוצים או אפשריים בחברה המודרנית. אבל מסתבר שהמוח האנושי יכול לבצע בקלות ובמהירות רבה משימות שונות שמחשבים או מכונות המצוידות באינטליגנציה מלאכותית, מתקשים בהן עדיין.

רוצים דוגמאות? - משימות כמו תרגום של טקסטים, זיהוי עצמים בתמונות או אפילו זיהוי של מילים ופרטים בהאזנה להקלטות - כל אלו הן דוגמאות למשימות שמהנדסי ומדעני מחשבים מלמדים בהדרגה את המחשבים המשוכללים שלהם לבצע, אבל הם עדיין לא שם ונדרשת עזרה אנושית לביצועם. המשימות הללו נקראות HIT, קיצור של Human Intelligence tasks, או בעברית "משימות לאינטליגנציה אנושית".

את המשימות הללו בדיוק מטילה חברת אמזון על הגולשים שמעוניינים בכך, בשירות שנקרא Mturk, קיצור של הטורקי המכני (Mechanical Turk). השירות הזה מתבסס על מה שנקרא "מיקור המונים" (Crowdsourcing), בו מפעילים בני אדם רבים לביצוע משימות עבור חברה או ארגון, שאם היו רוצים למלא את המשימות הללו, היו צריכים להעסיק המוני עובדים.

אמזון הבריקה ראשונה ברעיון של מיזוג היכולות של בני אדם בביצוע פעולות מסוימות, עם המהירות והיעילות שמאפשרת רשת האינטרנט. בכך היא מצליחה לטפל בבת-אחת, בתוך ימים ספורים ובמקביל, במאות אלפי או אפילו מיליוני משימות HIT שהיא מקבלת על עצמה לביצוע. כך נעזרת אמזון בגולשים כדי לבצע עבור לקוחותיה את אותם פרויקטים, שבאופן רגיל היו מחייבים אותה לזמן רב ולסכומים גדולים למימון של צוותים קטנים ויקרים להפעלה.

אותם גולשים שמעורבים במיקור ההמונים הזה של אמאזון מכונים לעתים "עובדים של סנט 1". את השם הזה הם קיבלו, כי הם זוכים לתשלום זעום על משימות כאלה, אבל צוברים כסף ושכר ראוי, כתוצאה ממילוי משימות רבות מסוג זה.

בין המשימות שמציעים באמזון לגולשים לבצע יש נושאים כמו תרגום קטעים משפה לשפה, תמלול של הקלטות ועד משימות כמו איתור נעדרים בצילומי לוויין, כמו שנעשה בחיפושים שנערכו בתצלומי אוויר, אחרי שמיליארדר מפורסם נעלם עם היכטה שלו בלב ים.

העובדים של הטורקי המכני של אמזון נדרשים גם למשימות כמו זיהוי שמות האמנים המופיעים בגופנים שונים ומשונים בתצלומים של אלבומי מוסיקה ישנים שהוצגו להם, בבחירה של תמונות טובות מבין אוסף אדיר שהועמד לבחינתם בפרויקט שנקרא A9 וכדומה.

שמו של השירות ניתן לו בהשראת "הטורקי המכני" של קמפלן. אותו קמפלן היה נוכל, שהפעיל את מכונת השחמט שניצחה את כל מי ששיחקו נגדה. אבל אחרי מותו של הנוכל, התגלה שהמכונה המופלאה הזו הופעלה למעשה, בידי שחקן שחמט מומחה שהסתתר בתוכה... תוכלו לקרוא על זה בתגית "הטורקי המכני".


הנה הסבר על הטורקי של אמאזון:

https://youtu.be/3dqlxbj0V1E


והסברים שמספק המחשב לנושא:

https://youtu.be/BiPm9Esx4DE


הסבר של השירות:

https://youtu.be/WTOpIsplNnk


ומדריך לטורקי המכני של אמזון:

https://youtu.be/2-wRpp4H_Q4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.