» «

הכותל המערבי

הכותל המערבי
מהו הכותל המערבי בשביל היהודים?קדושתו של הכותל המערבי לעם היהודי היא אדירה. זהו השריד היחידי שנותר מבית המקדש בירושלים, לאחר שהחריבו טיטוס בשנת 68 לספירה. קדושתו של הכותל המערבי באה לו מקביעת חז"ל שאמרו שלאחר חורבן בית המקדש, השכינה לא תזוז לעולם מהכותל המערבי.

רבים רואים בכותל סמל לעם היהודי ואומרים שכמו שהכותל הצליח לשרוד את כל האויבים שניסו להחריבו, כך יעמוד העם היהודי וימשיך להתקיים גם לאחר שמרבית אויביו נעלמו וייעלמו מהעולם.

האגדה גם מספרת שכשנבנה הכותל המערבי חולקה העבודה בין הקבוצות השונות שביהודים. העניים הם שקיבלו לבנות את הכותל המערבי ומכיוון שלא היה בידיהם הממון לשכור פועלים, הם עמלו על בניית הכותל בעצמם. משהנחרב בית המקדש בידי האויב, ירדו לפי האגדה המלאכים ממרומים והגנו על הכותל מהרס, תוך שאמרו: "כותל זה הוא עבודתם של העניים ולעולם לא ייחרב."


הנה סרטון על ההיסטוריה של הכותל המערבי בירושלים (עברית):

http://youtu.be/MxevjNxgWZw?t=5sקצת מאווירת הכותל המערבי בירושלים:

http://youtu.be/WQIEs9-vej4?t=41s


והאופן שבו משמרים את אבני הכותל:

http://youtu.be/UHWIIV67meY
מנהרות הכותל
מהן מנהרות הכותל בירושלים?מנהרת הכותל או מנהרות הכותל הן חלק מאוסף חללים ומחילות שנמצאות מתחת לפני הקרקע לאורכו של הכותל המערבי, באזור שלא רואים מבחוץ, כיוון שהוא נמצא מתחת לבתי הרובע המוסלמי. הרי בניגוד לאותם 62 מטרים שאנו מכירים של הכותל המערבי, אורכו המלא הוא 488 מטרים! - מנהרת הכותל מאפשרת לראות את שאר הכותל, בגובהו כמו שהיה בתקופות קדומות ובמיוחד בתקופת בית שני.

האזור של מנהרת הכותל נחשף כבר לפני כ-150 שנה על ידי הארכיאולוגים הבריטים ווילסוֹן וווֹרן. בשנת 1996 הסתיימו עבודות של ארגון המקום לסיורים לקהל הרחב ונפתח שער יציאה בסוף המנהרות.


הנה סרטון קצר של מנהרות הכותל:

https://youtu.be/QH_EqtsGwBA


ומעט ארוך יותר:

http://youtu.be/QapXKzA07rk?t=5s


סיור מודרך במנהרות:

https://youtu.be/6SWdaTd-c0A


מנהרות הכותל אינן לבד:

https://youtu.be/gqPfLO7Rf6o


בואו לטייל בהן:

https://youtu.be/GJFrkTdujJ0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.