» «

המצאת הגלגל

גלגל
מי המציאו את הגלגל והיכן זה קרה?האם אנו חייבים את המצאת הגלגל לאדם קדמון כלשהו, שהתבונן בחיפושיות זבל שיוצרות כבר מיליוני שנים כדור זבל ענקי ומגלגלות אותו אל הקן? האם יתכן שהוא הבין שאם יוכל לשחזר את המעשה, יוכלו הוא וחבריו להעביר משאות כבדים ממקום למקום?

את הגלגל המציאו בסוף תקופת האבן, כנראה כדי שיסייע לכדרים ליצור כלים מחמר, במקום לסובב ביד את הכד שהם יוצרים. כבר בשנת 4000 לפני הספירה, לפני 6000 שנה, השתמשו בגלגלי אבניים של קדרים במסופוטמיה, היא ארם-נהריים. בשנת 3200 לפני הספירה בנו כבר השומרים עגלות עם גלגלים ובהמשך הם גם בנו רכבי מלחמה שנסחבו על ידי חמורים.

הגלגל הוא המכונה המוקדמת ביותר מתוך 6 המכונות הפשוטות של העת העתיקה (ראו באאוריקה בתגית "מכונות פשוטות").

כשהחלו בני האדם להעביר גושי אבן ודברים כבדים, הם הבינו שבאמצעות גזעי עץ שהניחו מתחת למשקל הרב וגררו אותו מעליהם, הם יוכלו לעשות זאת בקלות רבה יותר. הגזעים שהסתובבו, אפשרו להם להעביר עצמים כבדים מאד, מבלי להרימם. ההמשך היה כשהבינו שיוכלו ליצור גלגלי עץ ולחברם למשטח שינוע בעזרתם. כך הומצאו העגלות הראשונות. וככל שהגלגלים נעשו קלים יותר, הטכנולוגיה הלכה והשתכללה והיעילות של העגלות בנשיאת משאות כבדים, השתפרה. שיפור נוסף היה כשחיברו את העגלה לבהמת משא שמשכה אותה.

עם הדורות והתקופות הגלגל החל להיכנס לתחומים רבים, כמו טחינת התבואה לקמח ומכונות שהלכו והשתכללו ואפשרו לייצר מוצרים נחוצים לאדם.


הנה ההיסטוריה של המצאת הגלגל:

http://youtu.be/vaZBhtGvaFE


והמצאת הגלגל במסופוטמיה:

http://youtu.be/c-EPqobSsD8


סרטון אנימציה על המצאת הגלגל:

http://youtu.be/EhIIGPObtxg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.