» «

הרובוט הראשון בהיסטוריה

הרובוט הראשון בהיסטוריה
מה היה הרובוט הראשון בהיסטוריה?יתכן שהפילוסוף והמתמטיקאי היווני ארכיטס (Archytas), איש האסכולה הפיתגוראית, יכול באופן כלשהו להיחשב לממציא הראשון של אביזר רובוטי, כנראה הרובוט הראשון בהיסטוריה.

ארכיטס, פילוסוף ואיש מדע, ממייסדי המכניקה המתמטית, השתמש בעקרונות מתמטיים כדי לתכנן וליצור מעין מזל"ט קדום, שהופעל על ידי קיטור. הוא כינה את כלי הטיס הבלתי מאויש הראשון בכל הזמנים בשם "היונה".

ואכן, זו הייתה ציפור מכנית שהניעה את כנפיה כמו ציפור רגילה, כשהיא מקבלת את הכוח ממכניזם אוטומטי שהותקן בביטנה. מסופר שטווח התעופה של הציפור המכנית הזו היה כ-200 מטרים.

אבל אם לא "היונה" של ארכיטס, כי אולי אנו מתכוונים לרובוט בצורת אדם, אז ככל הנראה ותיק הרובוטים בעולם הוא יהודי, לפחות הגולם היהודי, גיבור ספרותי בדוי שיוצרו מאבד עליו את השליטה.

עוד רובוט שמעולם לא נבנה היה הרובוט שתכנן בסוף המאה ה-15, המדען, האמן ואיש האשכולות לאונרדו דה וינצ'י. מדובר ברובוט דמוי אביר, שניתן היה לשלוט בו, לגרום לו לקום, לשבת ולהזיז את הראש והידיים - כל זאת באמצעות חוטים.

ב-1898 השיק הממציא הגאון ניקולה טסלה את הרובוט הראשון שנשלט מרחוק. טסלה השיט ספינה זעירה, בעזרת גלי רדיו. היא יכולה להיחשב רובוט אבל לא נעה בעצמה, כך שבהגדרות של היום היא אינה רובוט של ממש.

בשנת 1926 נבנה בחברת האלקטרוניקה האמריקאית "ווסטינגהאוס" הרובוט האלקטרוני הראשון. הוא היה חתיכת צעצוע משוכלל, אבל חסרה לו עדיין העצמאות.

ואז, בשנת 1949, הגיע האדם הראשון שיצר רובוטים עצמאיים של ממש. מדען אמריקאי בשם וויליאם וולטר בנה אז רובוטים שיכולים למצוא את דרכם לבד. הרובוטים שהוא בנה הזכירו צבים. הם נעו בעצמם לכל כיוון שבו בחרו וכשהסוללה שלהם עמדה להתרוקן, הם ידעו למצוא מקור אור ולהגיע אליו בעצמם. דומה שהם הרובוטים האמיתיים הראשונים, גם אם היו עדיין פרימיטיביים מאד.

ישנם עוד רובוטים בעלי יכולות ראשוניות, כמו הרובוט המרגיש הראשון, שיצא ב-2015 לשוק. הרובוט הזה, שיוצריו טוענים שהוא מסוגל לחוש רגשות אנושיים, שמו פפר (Pepper) והוא ממש מתקרב למודל של הרובוטים המדהימים מהסרטים. שהם גם מעט מלחיצים, בואו נודה...


על טאלוס - הרובוט המיתולוגי של היוונים (מתורגם):

https://youtu.be/vVTA-E3G8bQ


יתכן שהציפור המכנית של ארכיטס היא הרובוט הראשון בהיסטוריה:

https://youtu.be/_KQhSDur1WU


ציור מפורסם של שניהם:

https://youtu.be/h9gdJdqiHrI


מערכת השרירים המטורפת שהוא היה צריך לחקות מהציפורים:

https://youtu.be/aFdvkopOmw0


הרובוט של לאונרדו דה וינצ'י:

https://youtu.be/wCRUX2Cgfa0


רובוטי הציפור של ימינו הם מתקדמים במיוחד (מתורגם):

https://youtu.be/Fg_JcKSHUtQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.