» «

הר געש

הר געש
למה הרי געש מתפרצים? ומהם הרי געש?הרי געש הם מבנים גאולוגיים שנוצרים בהתפרצויות של מאגמה לוהטת דרך חריצים וסדקים בקרום כדור הארץ. החום העצום שבמעמקי כדור הארץ, מתיך את הסלעים ויוצר מהם מאגמה. המאגמה עולה לאיטה ומתפרצת בפעילות געשית, בתור לבה רותחת ונוזלית.

רוב הרי הגעש בעולם נמצאים ליד קצות הלוחות הנעים שעל כדור הארץ. רובם גם נמצאים בים. האוקיינוס השקט, שתופס הרבה משטח העולם (יותר מכל היבשות גם יחד) מכיל את רוב הרי הגעש בעולם והם נמצאים בו בחיבור שבין הלוחות הטקטוניים שנמצאים במעמקי האוקיינוס. ניתן לקרוא על תנועת לוחות כדור הארץ, שגורמת להרי הגעש להתפרץ, באאוריקה - בתגית "טקטוניקת הלוחות".


צפו בהר געש ב-360 מעלות:

https://youtu.be/o3a1fkLsNS4?qr=yes


כך פועלים הרי געש:

https://youtu.be/V863xR0Y2qk


5 התפרצויות של הרי געש שצולמו:

https://youtu.be/VBTAcACmcgo


הסבר נוסף על הרי הגעש:

http://youtu.be/BAR3P3Fshok


עוד התפרצות של הר געש:

http://youtu.be/ZPgfRhsSWFA


ואנשים נועזים שמתקרבים לשפתו של הר געש פעיל:

https://youtu.be/BAdFvTo9874
הר געש
מהו הר געש?הר געש נבנה כשהמאגמה פורצת דרך חריצים באדמה, בקרום כדור הארץ. המאגמה נפלטת אל פני השטח ויוצרת עם הזמן את הר הגעש, הר שכולו עשוי ממאגמה שהתקשתה והפכה לאבן מוצקה.

הרי געש הם מסוכנים ובעת התפרצות הם יכולים לכסות בלבה ובאפר גם כפרים שלמים. מעל 600 אלף בני אדם בעולם חיים בסיכון מתמיד מהתפרצויות הרי געש.

הגיאולוגים גורסים שניתן להגדיר הר געש כרדום רק אם עברו 7,000 שנה ללא התפרצות שלו.


זהו הר הגעש:

https://youtu.be/WgktM2luLok


הסבר לתופעת הר הגעש:

http://youtu.be/QL3J9oMP2hw


פנים כדור הארץ, עם המאגמה הרותחת וליבת כדור הארץ:

http://youtu.be/Be7o6BYVOzA


וסימולציה שמראה התפרצות בהר געש תת ימי מול חופי ניו זילנד:

https://youtu.be/hmW7FzrwfKI
התפרצות-על
מה זה סופר וולקנו?סופר וולקנו (Supervolcano), מגה-התפרצות או "התפרצות-על", הם שמות להתפרצות געשית נדירה, בקנה-מידה עצום. סופר וולקנו גורם לא פעם להתפרצות געשית בעוצמה גבוהה, של 7-8 בסולם ריכטר, או להתפרצויות געשיות מתמשכות על שטחים נרחבים מאד, בניגוד להתפרצות מקומות מהר געש, כמו שקורה בהתפרצות רגילה.

התפרצות-על שכזו משחררת לפחות 1000 קילומטרים מעוקבים של מאגמה, כמות גדולה פי 1000 מכמות המאגמה שהשתחררה בכל התפרצות של הר געש, שתועדה בהיסטוריה המודרנית.

סופר וולקנוז, או התפרצויות-על הם שיצרו תופעות שונות בעולם, שקשה להאמין שהתפרצות-געשית היא שאחראית להן. למשל, התפרצות-על שנמשכה שנים רבות היא שיצרה את האי הגדול באיי הוואי. קרקע האי עשויה ברובה מזרמי לבה אינסופיים שפרצו מהאדמה והגדילו את האי.

אזור אחר שנוצר בסופר-וולקנו הוא פארק ילוסטון שבארצות הברית. כל מרכז הפארק של היום נוצר מהתפרצות-על שגרמה לקריסה של שטח אדמה עצום, שהיה מעל לבריכת מאגמה תת-קרקעית עצומה. הקריסה יצרה מכתש ענק בקוטר של עשרות קילומטרים, שבעבר היה מלא בלבה חמה ורוחשת מתחת לפני הקרקע והיום הוא חלקו המרכזי של פארק מהיפים באמריקה.


הנה הסכנות שבסופר וולקנו:

http://youtu.be/hDNlu7Qf6_E


הנה הסופר-וולקנו שיצר את פארק ילוסטון:

https://youtu.be/lMLo0E66O8A
סודה לשתייה
איך ליצור הר געש זעיר?בניסוי ביתי חביב אפשר ליצור תגובה כימית של סודה לשתייה עם חומץ. זה יוצר הר געש זעיר וכשמוסיפים לו סבון זה הופך לחגיגה שלימה. כשמוסיפים לו סבון זה מגדיל עוד יותר את הקצף ואם נוסיף צבע מאכל אז הקצף גם יהיה בצבע.


הנה סרטון של הניסוי של הר געש מחומץ וסודה לשתייה:

http://youtu.be/HglYwcgAzfo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.