» «

ויקיליקס

ויקיליקס
מהי ההדלפה הגדולה בהיסטוריה?ויקיליקס (WikiLeaks) הוא אתר אינטרנט שחושף מידע שהודלף לו בעילום שם. האתר אחראי להדלפת המידע הגדולה בהיסטוריה, או לפחות לאחת ההדלפות הגדולות ביותר בהיסטוריה. בפרשה הדליף טוראי ראשון ששירת כאנליסט מודיעין מצבא ארצות הברית, ברדלי מנינג, מידע סודי ביותר לאתר ההדלפות "ויקיליקס" והורשע בריגול.

בין החומר שהודלף ופורסם בכל העולם על ידי האתר ויקיליקס היו מברקים דיפלומטיים ומסמכים צבאיים מסווגים. הטוראי שרצה לשנות את העולם על ידי הדלפת המידע הסודי. "הוא היה מוקסם מהרעיון שהדברים שגילה מצביעים על חוסר צדק ושהוא צריך לפעול מצפונית".

תכני המסמכים שפורסמו בוויקיליקס פורסמו בכל העולם והביכו את ממשל ארצות הברית. הסתבר שהאזנות סתר רבות ביצע הממשל האמריקאי למנהיגים ולבנות בריתה של המעצמה. כמו כן הסתבר שאויבותיה של ארצות הברית, כמו ארגון אל-קאעידה, השתמשו במידע שפורסם לענייני טרור ותכנון מבצעים.


הנה קדימון מסרט על ויקיליקס וההדלפה הגדולה בהיסטוריה (מתורגם):

http://youtu.be/KrYoPYygz7k


הפגנות התמיכה במדליף הגדול של הדלפת המידע של ויקיליקס:

http://youtu.be/pfCvEv4oTbY


ומה חושבים על המעקבים האלה אמנים יצירתיים שחוששים שהאח הגדול של 1984 כבר כאן (מתורגם):

http://youtu.be/97iSpGgcbYw
ויקי
מה זה ויקי?ויקי, באנגלית wiki, פירושו בהוואית (שפת הוואי) "מהיר". השימוש במילה התחום המחשבים הוא לשיטה לבנייה של מאגרי מידע ואתרי אינטרנט שיתופיים. מדובר באתרים שהתוכן שבהם נכתב ונערך על ידי כלל הגולשים, כמו באתר המפורסם ויקיפדיה. זהו חלק מהאופנה של אתרים מבוססי תוכן גולשים, אתרי ה-web 2.0 המבוססים על חוכמת ההמונים.

בבסיס האתרים שעובדים בשיטת ויקי נמצאת ההנחה שיצירת קבוצה של משתמשים שווים וחופשיים והסרת המגבלות מהם, תגרום להם לפעול באופן חיובי ותורם ויעילות הקבוצה תהיה גדולה מזו שמפקחים ומנהלים עומדים מעליה וקובעים לאחרים.

תוכנות מיוחדות כגון "מדיה-ויקי" משמשות כיום לאתרי ויקי. הן נולדו כשהאיש שהמציא את שיטת הוויקי לאתרים, וורד קנינגהם, יצר בשנת 1995 את אתר הוויקי הראשון - Ward's Wiki.

כיום ידועים גם אתר שיתוף המסמכים ויקיליקס, המאפשר לאנשים לשתף מסמכים סודיים ולחשוף בכך דברים נסתרים, שיש להם חשיבות חברתית.


הנה היתרונות בשיטת השיתוף ויקי ללימוד נושאים:

http://youtu.be/mdOKUeT0O-o


וכך מורים המשתמשים בוויקי להוראה:

http://youtu.be/1pR5yogCmkA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.