» «

זהנג יי

צ'ינג שי
מי הייתה הסינית שפיקדה על צבא אדיר של פיראטים?לרובנו ברור משום מה שפיראטים (Pirates), כלומר שודדי ים, אמורים להיראות בכל צורה מחוספסת אפשרית. וגברית, כי בסרטים עוד לא כל כך הראו לנו פיראטית אישה.

אבל בהיסטוריה היו כמה שודדות ים. ומה תאמרו אם נספר לכם על שפחה, או פרוצה סינית, שהקימה צי פיראטים אימתני, התעשרה והפכה למלכת הימים שמסביב לסין, תוך שהיא מטילה אימה על אינספור מלחים וקברניטים גברים, המובילים ספינות מסחר גדולות?

קראו לה צ'ינג שי או מאדאם צ'ינג (Madame Zheng) והסיפור שלה מתחיל במשפחה סינית עניה מאוד. בילדותה לא היה ולו סימן זעיר למי שתהפוך ברבות הימים לפיראטית שתטיל אימה על ים סין.

צ'ינג שי עבדה בבית בושת קטן, אך נחטפה על ידי פיראטים. בשנת 1801 היא נישאת לצ'ינג אי או יי, פיראט ידוע לשמצה ובן למשפחת פיראטים מצליחה. היא הופכת שותפה לעסקי השוד הימיים של בעלה ולומדת את העבודה. היא גם לומדת כיצד צ'נג אי מצליח ללכד וליצור ברית כמה ציים פיראטיים קנטונזים. בעתיד היא תיישם את זה בעצמה ובגדול.

אבל בעלה לא שורד את המקצוע המסוכן ומת. לאחר מותו של צ'ינג יי, לא חוזרת אשתו הביתה. להיפך, מי שאוחזת עתה בתואר המפוקפק "אלמנתו של צ'ינג" מצליחה לשכנע את הפיראטים הרבים שלו לא לעזוב ובכישרון אדיר היא מתחילה להוביל אותם בעצמה. היא בוחרת פיראט זוטר בשם צ'אנג פו צאי, שמסייע לה והופך לבן זוגה. צאי מקובל על הפיראטים ומטפל בצי ביום יום והיא טווה בריתות, צוברת כוח, עושה מניפולציות ומגדילה את הצי שלה.

כך מצליחה צ'ינג שי להקים את "צי הדגל האדום". זהו צי פיראטים ענקי, יעיל ומאורגן למופת. בראשו אולי עומדת אישה, אבל לא לטעות - זהו צבא פיראטים אלים, ממושמע במשמעת ברזל, שכל הפרה שלה גוררת עונשים איומים שמטילה צ'ינג שי. לא פלא שכולם נאמנים למנהיגה.

על המספרים יש ויכוח, אבל לפי חלק מההיסטוריונים פיקדה צ'ינג שי בשיא כוחה על צי עצום של עד 80 אלף פיראטים. לפי הספירה הזו פעל הצבא האדיר הזה על סיפונן של לא פחות מ-1500 ספינות פיראטים.

צ'ינג שי של אותה תקופה הופכת לאימת ים סין. הצי בפיקודה שולט על כפרי החוף הסיניים ולא פעם גם מטיל עליהם מיסים. עם הצי הפיראטים החזק בעולם היא מנצחת בכל העימותים שלה עם אימפריות התקופה, כולל את האימפריה הבריטית, הפורטוגזית, והסינית, שנשלטה בידי שושלת צ'ינג. כמובן שאין לצ'ינג שי כל קשר משפחתי אליה.

ואם היא בנתה את הכוח כה יפה, צ'ינג שי זכתה בסוף גם להיות אחת הקפטנים הפיראטים היחידים שיצליחו לשרוד ולפרוש מהמקצוע בחיים. זה התאפשר בשנת 1810, כשהיא ניצלה את הצעת החנינה של השלטון הסיני לכל הפיראטים.

שי סוגרת את הביזנס ומסיימת את הקריירה שלה, תוך שהיא שומרת את השלל והרכוש הרב שצברה. כגבירה עשירה היא פותחת בית הימורים וחיה עד גיל 69, בו היא מתה בשיבה טובה.


הנה סיפורה של הפיראטית הסינית שפיקדה על צי השודדים החזק בים סין (עברית):

https://youtu.be/Oa7Fno4dyVE


וסיפורה של מאדאם צ'ינג, או צ'ינג שי, אשתו של פיראט שמת והפכה לפיראטית המצליחה בכל הזמנים (מתורגם):

https://youtu.be/6BALmDghybk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.