» «

טונה

טונה
מהו הדג היקר בהיסטוריה?בינואר 2013 שולם ביפאן סך של 1.8 מיליון דולר עבור דג טונה אחד, שמשקלו 222 ק"ג. הקונה היא רשת של מסעדות סושי בטוקיו.

מדובר בדג הטונה הכחול, או טונה כחולת סנפיר (Bluefin Tuna). זה אינו אותו דג טונה שאנו קונים בזול בקופסאות השימורים המוכרות. מדובר בדג נדיר ויקר להפליא, במיוחד ביפאן - מולדת הסושי הנהדר והמטבח היפני, המתבסס לא מעט על דגים.

ככל הידוע ונכון לשנת כתיבת הערך המקורי כאן, זהו המחיר הגבוה ביותר ששולם עבור דג בודד, 800 דולר לק"ג, פי 8 ממחירו מתכת הכסף היקרה. אבל ב-2019 נשבר השיא הזה באופן מדהים, כשבטוקיו שולם עבור דג כזה סכום בלתי יאומן של 3.1 מיליון דולר עבור דג טונה אחד!

בעבר הייתה הטונה כחולת הסנפיר נפוצה הרבה יותר בים. כיום, כשהיא נדירה יותר וקשה לדוג ממנה הרבה, מחירה מאמיר לשחקים.


הנה הדג המיוחד הזה:

https://youtu.be/l5wfUOfSd7M


מכירת הדג היקר בכל הזמנים בטוקיו:

https://youtu.be/xh0WMmeV7Mw


דג הטונה הכחול - הדג היקר ביותר בעולם, בדיווח על השיא הקודם:

https://youtu.be/setJXT-K2CQ


סיפורו של השוק הגדול ביותר בעולם לדגים:

https://youtu.be/FqvJjJHQsMk


ודג הטונה הזה במים:

https://youtu.be/ixWkPJujZq0
דיג טונה
איך דגים את דגי הטונה?דג הטונה (Tuna fishing) הוא שמם של כמה מיני דגים שמהירות שחייתם יכולה להגיע ל-70 קמ"ש. הם מצויים בעיקר באוקיינוסים. בשרם מבוקש בעיקר במזרח הרחוק, כלומר יפאן, שם הוא משמש להכנת הסושי והסשימי, המאכלים האהובים שם, ותרבות האכילה שלהם מתפשטת במהירות בעולם כולו.

כ-700,000 טונות דגים היפאנים בעצמם, הצורכים 80% משלל דגי הטונה שדייגים מעלים ברשתותיהם מדי שנה בעולם. שיטות הדיג משוכללות ומערבות הליקופטרים, אניות ענק ותעשיית שימור על האנייה. כל אלה העלו את שלל הדיג לשיאים וגרמו לכמה מיני טונה להגיע לסף ההכחדה.

ארגונים בינלאומיים החלו לנטר ולהגביל בחוקים את כמויות הדגים הניצודים. בשל כך נוצר מחסור בדגי טונה, שאחת התוצאות שלו הם המחירים הגבוהים שמשולמים עבורם בשווקי המזרח.


הנה סרטון על דיג הטונה:

http://youtu.be/i5mMI8t7vV0


מתקני הלכידה האכזריים שמצליחים להטעות את הדגים וללכוד אותם בהמוניהם:

http://youtu.be/VVbp7PijR6Y


ספינת דיג הטונה הגדולה ביותר מתוך ספינות הדיג שעושות שמות בדגי הטונה:

http://youtu.be/BA7enHKa5As


וכך נראית להקת דגי טונה עצומה:

https://youtu.be/D6HdoIsLMFg
טונה כחולת סנפיר
מה מיוחד בדג הטונה‭ ‬כחולת‭ ‬הסנפיר?טונה‭ ‬כחולת‭ ‬סנפיר (Bluefin Tuna) הוא דג ייחודי ומרשים, טורף-על, שיש לו חשיבות אדירה לשמירת האיזון האקולוגי בים.

הוא ידוע גם בגודלו, המגיע לאורך של 4 מטרים ולמשקל של כמעט 700 קילוגרם, כמו גם בהיותו טורף יעיל ודג בעל יכולות שחייה יוצאות דופן ומסלול נדידה מדהים באורכו.

תכונה נוספת ומיוחדת של דג זה היא יכולתו לשמור על טמפרטורת גוף גבוהה יותר מזו של המים הסובבים אותו, דבר שמאפשר לו לצוד ביעילות במים קרים ועשירים בדגה. מסייעים לו בכך שרירים מיוחדים השומרים על טמפרטורת גוף גבוהה, כמעט כמו הדם החם של האדם.

דגי הטונה‭ ‬כחולת‭ ‬הסנפיר חיים עד כ-35 שנים. הם מסוגלים לשחות במהירות גבוהה במיוחד, מה שהופך אותם לציידים מצוינים. מסייעת לו גם יכולתו לצלול לעומק רב, המגיע לעומקים של 1300 מטרים לפחות ויכולתו לעבור מרחקים אדירים, במהלך נדודיו בים. דגי טונה שסומנו תועדו כשהם שוחים את המרחק שבין אירופה לארצות הברית, הלוך ושוב מספר פעמים בשנה!

אם נחזור לרגע למהירות דחייתו המטורפת, וליכולת לשחות במהירות של כ-70 קילומטרים לשעה, הרי שלא יאומן שהוא נע בים במהירות של טורפדו. מסייעות לשחייה המהירה כל כך כמה התאמות ייחודיות שהאבולוציה סייעה לו לפתח, כמו החריצים שאליהם נכנסים הסנפירים, לשמירה על מבנה הידרו דינמי, וגם העיניים השקועות שלו.

בשנים האחרונות, דג זה נתון לסיכון בשל דיג יתר ושינויי אקלים, ולכן ננקטות צעדים לשמירה על מסלול הגירתו ועל אוכלוסייתו. אם פעם בשרו היה זה שנמכר בקופסאות השימורים, כיום נדיר ויקר למצוא את בשר הטונה כחולת הסנפיר במסעדות והדג עצמו הפך למראה נדיר בים.


הנה הדג המיוחד הזה:

https://youtu.be/l5wfUOfSd7M


מכירת הדג היקר בכל הזמנים בטוקיו:

https://youtu.be/xh0WMmeV7Mw


ודג הטונה‭ ‬כחול‭ ‬הסנפיר במים:

https://youtu.be/ixWkPJujZq0
יפאן
מהי יפן, שיאנית הדיג העולמית?ביפאן הדיג מפותח ביותר. יפאן דגה את הכי הרבה דגים, בהשוואה למדינות העולם. במדינה הזו אוכלים המון דגים ומאכלי הדגים מחייבים את היפנים להשיג כמויות עצומות של דיג. במיוחד מככבים שם הסושי היפני והמרקים המעולים שלהם, שחלקם מבוססים על דגים.

שווקי הדגים של יפן הם הגדולים בעולם והמחירים בהם מגיעים לסכומי עתק. דגים נמכרים שם בדרך קבע במחירים של עשרות אלפי דולרים. בשנים האחרונות נשבר שם שיא עולמי, כשנמכר בשוק הדגים היפני דג ענק במחיר לא יאומן של 1.8 מיליון דולר!


הנה שוק הדייג הגדול בעולם, בעיר סוקיצ'י ביפאן, עם יריד הטונה המפורסם שבו מוכרים דגי טונה למרבה במחיר:

https://youtu.be/NigwCCRrm68


סיפורו של השוק הגדול ביותר בעולם לדגים:

https://youtu.be/FqvJjJHQsMk


דג הטונה הכחול - הדג היקר ביותר בעולם:

https://youtu.be/setJXT-K2CQ


המחירים בשווקי הדגים של יפן עולים למחירים עצומים:

https://youtu.be/0IpjW6uOmXw


וסרטון קצר של תיירים המתלווים לדייג יפאני מקומי כדי לדוג איתו ולאכול את שלל הדיג שלהם:

http://youtu.be/0BOihtJ-wc4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.