» «

טלסקופ חלל

טלסקופ חלל
מה מיוחד בתמונות של טלסקופ חלל?טלסקופ החלל "האבל" (Hubble Space Telescope) הוא טלסקופ שמוצב בחלל. לעיתים כשצופים בתמונות של עצמים שצולמו בחלל באמצעות טלסקופ החלל "האבל" מתקשים אנשים להאמין שהן אמיתיות. המראות הברורים והחדים והצבעים העשירים והמגוונים - כל אלה כמעט מושלמים!

הטלסקופ האבל, מההישגים הטכנולוגיים המרשימים ביותר של עידן החלל, היה הראשון שהצליח להשיג תמונות מדהימות של החלל. זה קרה בזכות המיקום המיוחד שלו - מחוץ לאטמוספרת כדור הארץ. הדבר דומה לצפייה בטלסקופ מתחת כיפת השמיים במדבר, בהשוואה לצפייה מתוך בית, אל מול חלון מלוכלך, בעיר מלאת אורות. היתרון בצפייה מהחלל הוא ששום דבר לא ממסך ומפריע לטלסקופ לראות למרחקים עצומים ולצלם תמונות מדויקות להפליא. זו הגאונות של הוגה הרעיון של טלסקופ שיוצב בחלל, ד"ר ליימן שפיצר. הוא היה האדם הראשון שהציע, עוד בשנות ה-40 של המאה הקודמת, למקם טלסקופ בחלל.

חוץ מהאבל נשלחו לחלל גם טלסקופ החלל שפיצר, שנקרא על שם ממציא רעיון טלסקופ החלל ומכיל ראיית אינפרה-אדום, שמאפשרת צפייה דרך אבק.

אחריו יצא טלסקופ החלל קפלר, שנשלח ב-2009 והושבת בשל תקלה, 4 שנים לאחר השיגור.

ב-2013 יצאה החללית גאיה, שכוללת את טלסקופ החלל המדויק ביותר אי פעם ומצלמה ברזולוציה של מיליארד פיקסלים.


הנה טלסקופ החלל "האבל", שתוקן בחלל:

http://youtu.be/oAVjF_7ensg


התמונות שהתקבלו ממנו שינו את עולם האסטרונומיה:

http://youtu.be/95Tc0Rk2cNg


טלסקופ החלל "שפיצר" עם הראיה האינפרה אדומה:

http://youtu.be/BF9pPDHjNec


טלסקופ החלל החדשני והמדויק "גאיה":

http://youtu.be/BnFyzZGWuYs


ומצלמת מיליארד הפיקסלים של "גאיה":

http://youtu.be/bbfb8VhH7L0
טלסקופ החלל האבל
מה עושה טלסקופ החלל האבל?טלסקופ החלל הָאבֶּל הוא אחד מהכלים האסטרונומיים החשובים ביותר בהיסטוריה. האבל מותקן בתוך לוויין שחג במסלול נמוך סביב כדור הארץ. מגובה של כ-589 ק"מ מעל לפני האדמה הוא מצלם את החלל ושולח תמונות מצוינות שמקדמות את מחקר החלל באופן חסר תקדים לטלסקופ כלשהו. המידע העצום שהוא מעביר לחוקרים, מייצר ביג דאטה, נתונים שמעובדים באמצעות אלגוריתמים ותוכנות חכמות, המסוגלים לאתר דפוסים ומבנים, המספקים הבנה וידע חסר תקדים על החלל.

הוצאת טלסקופ חלל אל מחוץ לאטמוספרה של כדור הארץ משפרת מאד את יכולותיו, ביחס לטלסקופים המוצבים על הקרקע. בין היתרונות נמצאים החדות הגבוהה של התמונות (האטמוספרה מקטינה את החדות הזו ומכניסה עיוותים והפרעות לתמונות החלל שמצולמות מכדור הארץ). גם צילומים באור אולטרה-סגול ואינפרה אדום שמסוננים על ידי האטמוספרה, ניתנים לביצוע בקלות מטלסקופ חלל.

הטלסקופ האבל הוצב במסלולו בשנת 1990, על ידי מעבורת החלל דיסקברי. מעט לאחר שהוצב במסלולו, התגלה בטלסקופ החלל עיוות אופטי שפגע באיכות התמונות. משנמצא שהעיוות נוצר כתוצאה מליטוש שגוי של המראה הראשית, בוצעה משימת תיקון בשנת 1993 ומאז מתפקד הטלסקופ מצוין.


הנה סרטון על טלסקופ החלל "האבל" (עברית):

https://youtu.be/2kS2DLbsDhE


סיפורו של טלסקופ החלל "האבל":

http://youtu.be/nLHqmudw8tU?t=6s


כמה מהתמונות הטובות ביותר שצילם הטלסקופ האבל:

http://youtu.be/Lmx19_0GX8o


ותמונות של גלקסיית אנדרומדה, שהעביר טלסקופ חלל "האבל":

http://youtu.be/nLFFa1BuQgo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.