» «

טרמיטים

טרמיטים
מהם תילי הטרמיטים?תילי טרמיטים (Termite mound) הם מבנים מדהימים וטבעיים שבונים נמלים מסוג הטרמיטים. הטרמיטים בונים תילים עצומים בגודלם, שיכולים להגיע לגובה של 6 ו-10 מטרים. התילים הללו מזכירים טירות חול ענקיות ועוברים בדרך כלל את גובהו של בן אדם. הם משמשים למגוריהם של מאות אלפי טרמיטים, ולעיתים אף מעל מיליון, בתוך כל תל.

תופעה מעניינת שרואים באוסטרליה הם תילי הטרמיטים המגנטיים. אלו תילים שבנויים על פי השדה המגנטי של כדור הארץ והם פונים למזרח ומערב, כדי לקבל את האנרגיה של השמש. כמו בעלי חיים שונים, גם הטרמיטים "חשים" את השדה המגנטי של הכדור הארץ ופועלים באופן מדוייק לפיו.

באפריקה יכולים להגיע תילי הטרמיטים לגובה של בניין בן 3 קומות. בכל תל טרמיטים כזה יש מלכה אחת. הטרמיטים יוצאים בתעלות תת-קרקעיות ומביאים מזון לקן שמצוי בתל הגדול.


הנה תילי הטרמיטים של אפריקה:

https://youtu.be/xGaT0B__2DM


תל טרמיטים:

https://youtu.be/fz6l9yr2WgY


תילי הטרמיטים המגנטיים שבנויים על פי השדה המגנטי של כדור הארץ והם פונים למזרח ומערב:

https://youtu.be/Ife17BYZ54c


ושדה שלם של תילי טרמיטים מגנטיים כאלה:

https://youtu.be/h3DoaDbuaz4
תל טרמיטים
איך בנוי תל של טרמיטים ומה לומדים ממנו?הטרמיטים הם סוג של חרקים ואינם נמלים, אך כמו הנמלים, גם הם חרקים חרוצים וקהילתיים. הם חיים במושבות ובונים לעצמם תל טרמיטים (Termite mound), שמאפשר להם לחיות במושבה גדולה של טרמיטים, המנהלת חיים משותפים ודי מוצלחים. לפחות אם ניתן לקבוע מגודלם של התילים הללו, שמגיעים לגובה של 10 מטרים ואף יותר.

בתוך כל תל טרמיטים כזה ישנו מבוך ענקי של חדרים והוא בנוי כסוג של "גורד שחקים" טבעי, שנבנה על ידי חרקים אלו. בחלק מהם מטפלות הפועלות בצאצאים שיולדת המלכה. בחדרים אחרים מאוחסן מזון לימים קשים. בחדרם של המלך והמלכה מזדווגים השניים והמלכה מולידה את צאצאיה.

מסתבר שמבנה תל הטרמיטים בנוי בצורה גאונית וטבעית. יש בו מערכת מיזוג אוויר טבעית ויעילה להפליא, שמוציאה את החום מלמעלה ומכניסה אוויר קריר לקן.

ובמה שקרוי "ביומימיקרי", למידה מהטבע (קראו על כך בתגית "ביומימיקרי"), לא מעט אדריכלים בעולם משתמשים בימינו בידע שנרכש במחקרים שנעשו על קיני הטרמיטים, כדי לבנות בניינים חכמים וממוזגים יותר ומצד שני חסכוניים באנרגיה.

מסתבר שהחרקים הקטנים והלכאורה טפשים הללו, מלמדים את האדם פרק בהלכות תכנון וארכיטקטורה מתוחכמת וירוקה.


הנה סרטון על מבנה תל הטרמיטים:

http://youtu.be/ta2rF6Syi0U


תיאור של קן הטרמיטים:

https://youtu.be/jbbLCgh6sso


ושיטת הבניה של הטרמיטים וכיצד מחקים אותה באדריכלות העולמית:

https://youtu.be/620omdSZzBs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.