» «

כוכבי ים

כוכב ים
מהו כוכב הים?מעל 2000 מינים של כוכבי ים קיימים בעולם. לרובם 5 זרועות, אבל יש גם מינים שיש להם יותר מזה. אין להם עצמות והם לא מצוידים במוח. על הזרועות יש להם רגלי מים קטנטנות, שבבסיסן יש כפתורי הצמדה שמאפשרים להן להצמד למצעים שונים בשונית ובים.

גם הם, כמו זוחלים שונים על היבשה, מסוגלים לאבד זרוע ולגדל אחרת במקומה. למעשה, גם אם יאבדו 3/4 מגופם וכל עוד יישאר החלק המרכזי הטבעתי של גופם, הם יוכלו להמשיך ולהתקיים ולגדל איברים חדשים. הזואולוגים מכנים את היכולת הזו "כושר החלמה" (רגנרציה).

לכוכב הים יש קיבה שעשויה משני כיסים. ספיגת המזון (כמו ספוגים, אלמוגים חיים וצדפות) מתבצעת דרך בלוטת עיכול, שמחוברת אל הקיבה העליונה. חלק מהמינים שולפים את קיבתם החוצה ואוכלים את טרפם מחוץ לגוף. יכולת זו כה מפותחת אצלם עד שכוכבי ים שניזונים מצדפות, מכניסים את קיבתם לרווח שבפתח הצדפה.

חוץ משחרור למים של תאי מין, בהפריה חיצונית, יכול כוכב הים להתרבות גם על ידי חלוקת החלק המרכזי של גופו לשני חלקים, כשלאחר החלוקה ישלים כל חלק את עצמו ויהפוך לכוכב שלם.


הנה כוכב הים:

https://youtu.be/jMoH21YjINE


הזרועות עם מאות הרגליים הזעירות:

https://youtu.be/7fOPMhTCN4I


כך הוא הולך:

https://youtu.be/Lbg-tQ6FJgQ


הנה כוכבי הים נפגשים עם התולעים לארוחה טובה:

https://youtu.be/HG17TsgV_qI


התפרקות הזרועות של כוכבי ים:

https://youtu.be/KrfcglOmBYw


מינים של כוכבי ים מרובי זרועות:

https://youtu.be/i9PTFP2HVzw


וחוקר שמציג שלבים בגידול זרועות חדשות אצל כוכבי ים:

https://youtu.be/d5dOSyaKWTQ
כוכבן קוצני
איזה כוכב ים בולע אלמוגים?כוכב הים הגדול והמסוכן מכולם הוא"כוכבן קוצני", הידוע גם כ "כוכבן האלמוגים". זהו יצור מיוחד שפיו נמצא במרכז הגוף, בין 20 הזרועות שלו. כמו רוב קווצי העור - קיפודי ים, נחשוני ים ומלפפוני ים, לכוכב הים אין ראש, עיניים או רגליים של ממש. את זרועותיו פורש כוכבן האלמוגים על האלמוגים שהוא מתכוון לטרוף. אבל במקום לבלוע אותם אל תוך גופו, הוא שולף את קיבתו החוצה ומפריש עליהם ריר שבו יש חומרים מפרקים הנקראים "אנזימים". האנזימים מפוררים את רקמת האלמוג ומעכלים אותו מבלי לקטוף אותו ממקומו.

כוכבן האלמוגים פועל בעיקר בלילות וכוכבן אחד מסוגל לעכל בלילה אחד אלמוג די גדול. מדי כמה שנים מתרבים הכוכבנים ואז הם ממש מסכנים את קיומה של השונית שבה הם חיים. אבל בטבע יש טורפים שמחפשים אותו. אחד הטורפים המובהקים שלו הוא הטריטון הענק. טורף אחר שלו הוא סרטן קטן הנקרא "קישוטית הדורה".


הנה הכוכבן הקוצני, בשעת הטרף והטורף, החלזון טריטון ענק:

http://youtu.be/HbFF5EeVG3U


הכוכבן הקוצני מקרוב, בצילומים מחוף הסעודי של ים סוף:

http://youtu.be/-ardrFZuFkU


וזהו טורף נוסף לכוכבן הקוצני, הטריטון הענק:

http://youtu.be/IocpsnfLjYo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.