» «

כוכב וסהר

כוכב וסהר
מהו סמל הכוכב והסהר?במקור היה דווקא סמל הכוכב המחומש סמלה של דת האיסלאם. הכוכב מייצג את האלוהות, אם כי עד היום יש מחלוקות מסוימות בקשר לשימוש בו באיסלאם. סמל חצי הסהר, סמלה של האלה דיאנה, שבמקור סימל את הירח המתמלא, מייצג באיסלאם את האמונה. דת האיסלאם אימצה אותו לסמלה עוד במאה ה-14 וזה החל אצל התורכים, שאצלם הוא הופיע לראשונה בדגל האימפריה העות'מאנית.

הסמל המשותף היה בשימוש כבר במסופוטמיה, הרבה לפני הולדת דת האיסלאם. גם בהודו ואפילו באימפריה המוגולית השתמשו בגרסה שלו. בימי הביניים החלו הצבאות המוסלמים לצייר על דגליהם את הכוכב והסהר. אך באופן רשמי הפכו הסהר והכוכב לסמל האסלאם רק במאה ה-20, כשארגוני לאומיות ערביים אימצו אותו לסמלם. גם תנועת "אומת האסלאם" וארגונים אסלאמיים נוספים השתמשו בו בהמוניהם.

כיום מופיע הסמל המשותף על הדגלים של מדינות מוסלמיות רבות, כמו אזרבייג'ן, מלזיה, מאוריטניה, לוב, תוניסיה, פקיסטן וטורקיה. צבעיו של הסמל, אדום, שחור, לבן או ירוק, נועדו לאזכר שושלות איסלאמיות מהעבר, כמו שושלת עבאס, או השושלת הפאטימית. זו אגב גם הסיבה שרוב דגלי מדינות ערב משתמשים בצבעים אלה.


הנה רעיון של אדריכל בדובאיי שמעוניין להקים את מגדל הסהר:

https://youtu.be/Kfe6BicpHB8


והנה סרטון שטוען שהכוכב והסהר אינם סמלים איסלאמיים אלא סמלים עתיקים של "הבונים החופשיים":

https://youtu.be/wDLfm_E0iHk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.