» «

כמי לומינציה

סטיק לייט
איך מאיר הסטיקלייט?הסטיק-לייטים (stick light), אותם מקלות תאורה שאנו פוגשים לא פעם במסיבות או חגיגות, הם אמצעי מצויין ליצירת אור בחשיכה. אותם "מקלורים" כימיים (האקדמיה ללשון עברית תרגמה סטיק-לייט ל"מקלור") עושים שימוש בכימיה כדי להאיר. הם נולדו בסוף שנות ה-70 ובתחילה השתמשו בהם בעיקר בצבא, כדי לזהות מטרות ולוחמים ולאותת בחשיכה. הצבע היה אז ירוק. כיום מופצים המקלורים במגוון צורות וצבעים, גם כצמידים, תולעים מוארות ועוד והם משמשים לבידור במסיבות.

אבל איך עובד הסטיק לייט? - ובכן, הוא מאיר בזכות תגובה כימית בין חומרים. יש צירופים שונים שיוצרים אורות כאלה, אם כי מרבית הסטיקלייטים הנמכרים בחנויות מכילים כמוסה פנימית שמכילה מי חמצן (בשפת הכימאים "תמיסת מימן פראוקסידי") ומסביבה חומר בשם פניל אוקסלט אסטר. "שבירת הסטיקלייט" שאנו עושים מנתצת רק את הכמוסה הפנימית ומערבבת את החומרים. כך נוצרת התגובה הכימית ו"נדלק" האור. יש בסטיקלייט גם תמיסה של צבע פלורסנטי, שנותנת לו את הצבע המיוחד שלו.

כמה פעולות אפשריות במקלורים הללו: ניעור של הסטיקלייט יעודד את הראקציה (התגובה הכימית) ויחזק את האור. חימום של הסטיקלייט (לא לנסות בבית!) יחזק את האור מאד, אך יקצר את זמן התאורה של הסטיקלייט. ולכיוון ההפוך - אם תרצו לשמר את האור לזמן רב יותר, הכניסו אותו למקפיא. תנאי הקור יעמעמו את האור וישמרו אותו לשעת הצורך.

ואגב, זו הזדמנות טובה להזהיר ילדים צעירים מהתעסקות במקלונים זוהרים שכאלה. שבירה של הסטיק לייט עצמו עלולה להשפריץ את הנוזל לעיניים. את זה למד בישראל ילד בן 7 שעיניו התמלאו בחומרים הללו ונגרם לו כאב עצום. החומרים הללו רעילים ומסוכנים.


כך פועל הסטיק לייט:

http://youtu.be/uJgNTeBWhDk


והסבר נוסף של פעולת הסטיק לייט:

http://youtu.be/PZfHn1YJVGk


והנה הסבר של התופעה שנקראת ביולומינציה ובה בעלי חיים משתמשים בחומרים דומים כדי לזרוח בחשיכה (מתורגם):

http://youtu.be/oKjFVBVGad0?t=14s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.