» «

כריכה

כריכת ספרים
איך עבדו פעם כורכי הספרים?כריכת ספרים (Bookbinding) היא מלאכה מאוד עתיקה, בה מצמידים אוסף של דפים עשויי נייר או קלף והופכים אותם לספר.

בימי קדם נוצרו רבים מהספרים בתור מגילות. הטקסט נכתב אז ביד, על גבי רצועה ארוכה של פפירוס, גומא או קלף, כשלאחר מכן הרצועה גולגלה למגילה.

כך כרכו במהלך המאה הראשונה לספירה. ספרי התורה שבבתי הכנסת היהודיים נותרו עד היום כאלה ורובם ככולם נכתבים עד ימינו ביד.

בתחילת הספירה הרומאים יצרו את הספרים שלהם, הכתובים ביד, על ידי קיפול דפי הקלף לחצי ותפירתם בקפל. הקלף היה נוח יותר, כחומר שממנו עשויים דפי הספר. הוא גם הציע שיפור משמעותי בהשוואה לגומא או לפפירוס, במיוחד בהיותו נוח יותר לטיפול ובכך שהוא מאפשר לכתוב בו על שני צדי הדף.

אבל העולם התקדם ועם הזמן החלו לכתוב יותר ויותר ספרים בצורה חדשה שנקראה "קודקס". זהו ספר שבו קופלו הדפים ונותרו כרוכים זה לזה. עבור הקודקס פותחו טכניקות כריכה שונות וחדשות, שנועדו להחזיק את הדפים ביחד.

אחת משיטות הכריכה המוקדמות ביותר כללה את התפירה של הדפים המקופלים ביחד בחוט, כשלאחר מכן הצמידו אותם לא פעם אל לוחות עץ, שלמעשה היוו את הכריכה. את כריכת העץ נהגו לרוב לכסות בעור או בחומר דומה. במשך מאות שנים שימשה שיטה זו את הכורכים. גם היום ניתן לראותה פה ושם בספרים ישנים.

במהלך הדורות פותחו עוד טכניקות כריכה, כמו זו שבה השתמשו בדבק כדי להצמיד את הדפים לעמוד השדרה המרכזי של הכריכה. יש שהוסיפו גם ניירות קצה, בכדי להגן על הדפים. הגדילו לעשות מי שאף הוסיפו מרכיבי קישוט ודקורציה כמו עלי זהב והטבעות.

בימי הביניים, בכדי למנוע גניבות, חיברו לא פעם את הספרים לשולחנות או למדפים. אך בסוף ימי הביניים הגיע מהמזרח הסוד של ייצור נייר הכותנה. באמצע המאה ה-15 נוספה המצאת בתי דפוס. מכאן החלה אמנות הכריכה לבסס סטנדרטים מסוימים, גם אם גודל הדפים היה עדיין די מגוון.

גם כיום, כריכת ספרים היא עדיין מקצוע המחייב מיומנות ומקצוענות רבה. לצד שיטות כריכה חדשות יותר משמשות עדיין טכניקות מסורתיות שונות. ועדיין, הופעת דפוס המוני, לצד מכונות מודרניות לכריכת ספרים, הם שאפשרו ייצור מהיר יותר של ספרים, תוך הקטנה משמעותית של עלות הייצור לספר.


כורך ספרים מספר על עבודתו (עברית):

https://youtu.be/DcuH-Yxs0Dw


כך כרכו ספרים בשיטה המסורתית:

https://youtu.be/50C-6C35qJc


כריכת ספרים ידנית:

https://youtu.be/k4j_McrUmqM


כריכה מחדש של ספרים ישנים:

https://youtu.be/TT-Yo2fkubM


תולדות כריכת הספרים:

https://youtu.be/FCcEnvkdhP0


כך מתנהלת כריכיית ספרים:

https://youtu.be/2xToIMmcyiI


וסרט ארוך על כריכת ספרים מסורתית: הספרות מהעידן שלפני המצאת הדפוס:

https://youtu.be/f96v8LRyblw?long=yes
ספרים עתיקים
איך כתבו ספרים בימי קדם?במשך מאות שנים, הועתקו ספרים עתיקים מקלף לקלף. בימי הביניים הם נכתבו בחדרי המנזרים החשוכים של הדת הנוצרית, שקידמה את שימור הידע הדתי ושבכיריה האמינו שמה שלא ייכתב יישכח ומה שיירשם בספרים יישמר ויהפוך לאמת אחת.

וכך גם הועתקו הספרים, עד אמצע המאה ה-15. בעלי מלאכה מיוחדים, רובם נזירים, נהגו לשבת ולהעתיקים בכתב-ידם את הספרים, מילה אחר מילה, אות באות. לקח להם שבועות להעתיק ספר וליצור עותק נוסף שלו. לעיתים נוצרו שגיאות העתקה שיצרו הבדלים קטנים בין העותקים של אותו ספר.

על הספרים המקוריים שמרו אז בספריות שמורות היטב, שכן את העותקים נהגו ליצור רק מהמקור, בעיקר בשל החשש משגיאות שיופצו מעותק שגוי שיועתק שוב ושוב. כמובן שעובדה זו עיכבה מאד את ההעתקת והפצת הספרים.

אלה הסיבות העיקריות להיותם של הספרים באותה תקופה יקרים מאוד. רק אנשים עשירים יכולים היו לרכוש ספרים, מה שמין הסתם הביא לכך שגם הידע היה ברשותם וממנו נבע הכוח. בעיקר עשירים ידעו אז קרוא וכתוב וזה היה אחד ההבדלים החשובים שבין המעמדות.

רק עם המצאת הדפוס תהפוך הקריאה לנחלת הכלל וידיעת הקריאה והכתיבה בחברה המערבית תהפוך נפוצה. כיום, מעל 400 שנה אחרי שהחלו להפיץ ספרים מודפסים, האות הכתובה הפכה לנחלת כולנו, הידע נפוץ בכל מדיה אפשרית וכל אחד יכול לרכוש ידע כרצונו ובלא צורך בממון.


כך כתבו ספרים עתיקים בימי הביניים:

https://youtu.be/HKBJkf2xbqI


הערות השוליים בספרים הללו גילו לא מעט על האמנים שכתבו ואיירו אותם (מתורגם):

https://youtu.be/LgBj48s1SA8


כך יצרו אז את הספרים העתיקים:

https://youtu.be/1aDHJu9J10o


כך משפצים ספרים עתיקים היום:

https://youtu.be/Kwq6XsJxaOE


וסרט ארוך על כריכת ספרים מסורתית בספרות מהעידן שלפני המצאת הדפוס:

https://youtu.be/f96v8LRyblw?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.