» «

מודל טי

מודל טי ספידסטר
מהי מכונית המרוץ הראשונה של פורד?מכונית הפורד מודל טי ספידסטר (Ford Model T Speedster) נולדה זמן קצר אחרי שנכנס לייצור מודל ה-T, המכונית שתשנה את כל עולם המכוניות וקצת פחות ממאה השנה אחר כך תיבחר למכונית החשובה במאה ה-20. גם אם היא הייתה הצלחה גדולה, הפורד טי הייתה רכב משעמם וסטנדרטי. כבר אז חשו חובבי מהירות שניתן לקבל מכונית מרגשת יותר, שנוסעת מהר יותר.

הפורד טי מדגם ספידסטר נועד בשבילם. מתחת למבנה היה לה אותו מנוע של הפורד טי הרגיל, אבל שינויים במבנה אפשרו לה לנצל את המנוע טוב יותר, לקבל תכונות אירו דינמיות טובות יותר ולפתח מהירות יותר מאשר הדגם המוכר של הפורד טי.

המבנה של הספידסטר נועד למירוצים. שווה לדעת שהרבה לפניה כבר בנו מכוניות מהירות באמריקה, אבל לא כאלה משבאו ממפעל פורה ומוכר כמו פורד. הפורד ספידסטר טי היה חלומם של אותם נהגים שחלמו לשעוט במרחבים ללא סוף, אבל לא עם סוס אלא עם כלי רכב מנועי. היא הייתה למכונית הפופולארית המהירה של אמריקה באותה תקופה.


הנה המודל טי ספידסטר מקרוב:

https://youtu.be/V7dni5Z-k2E


הנה פורד מודל טי ספידסטר בנסיעה:

https://youtu.be/TXMIsEWFO7Q


והנה החקיינית שלה, ביואיק ספידסטר:

https://youtu.be/a_5Sb50LKJg


והנה מפגש של ספידסטרים שונים:

https://youtu.be/QoiKY4w8TS8
פורד מודל T
איך המכונית מדגם T הניעה את העולם?פורד מודל T שנולדה בשנת 1908 הייתה כלי הרכב הנפוץ והפופולארי הראשון בעולם. בניגוד למכוניות המסובכות והיקרות, שיוצרו לפניה על ידי יצרני רכב אחרים, בעבודת יד ובסדרות קטנות, המודל T הייתה פשוטה ואמינה, אבל הכי חשוב - זולה. הנרי פורד, מייסד המפעל שייצר אותה, רצה שכל פועל עם משכורת סבירה יוכל לקנות לו רכב משלו. המודל T הייתה הרכב שנועד לעשות זאת.

אמנם בתחילה יוצרו כמויות קטנות יחסית ממנה, אבל כששופר כושר הייצור היא החלה להימכר בכמויות גדולות ובמחיר של שליש ממכוניות אחרות באותה התקופה - 800$ בלבד. מה שהבטיח את מחירה הנמוך ועדיין את האיכות והאמינות של המודל T היה פס הייצור המתקדם והיעיל שיצר פורד. זה היה חדשני ומהפכני במפעלי התעשייה של התקופה - דגם T של מפעל המכוניות של הנרי פורד היה הדגם הראשון שיוצר בקווי ייצור גדולים בשיטת הסרט הנע, שפותח לאחר שאחד מעובדיו ראה כיצד מפרקים בשר בבית מטבחיים, כשכל עובד עושה פעולה אחת והציע שבפורד יבצעו זאת בצורה דומה.

פורד מודל T הפכה לחלק מהמיתולוגיה של עולם הרכב. הנרי פורד אמר אז ש"הלקוח יכול לבחור כל צבע – בתנאי שיהיה שחור" (הצבע השחור התייבש מהר מצבעים אחרים). השפעת ה-T על התרבות העולמית הייתה מדהימה. מעבר לכך שהיא הפכה את המכונית למוצר זול, נפוץ ומצליח, היא הייתה הדוגמנית המושלמת לשיטת הייצור של הסרט הנע והניעה את המהפכה התעשייתית החדשה.


הנה סיפור מודל ה-T של פורד ופס הייצור שלה:

http://youtu.be/S4KrIMZpwCY?t=12s


ונסיעה בדגם טי המפורסם של פורד:

http://youtu.be/NtOcAOCH37A


הנה אספן שמספר חוויות ה-T שלו:

http://youtu.be/0mFtwwhTIx8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.