» «

מוזיאון אשליות

מוזיאון אשליות
מה כל כך מגניב במוזיאוני אשליות?הומור, הפתעות ותעלולים - כולנו אוהבים את אלה, לא משנה הגיל וזה בעיקר הסיפור.

במוזיאון אשליות (Illusion Museum), אותו מוזיאון ש"משחק לנו בראש", מוצגות לא מעט ואף בדרך כלל בעיקר אשליות אופטיות, תופעה שבה העיניים מטעות את המתבונן, כי המוח מתבלבל מהמידע שזורם מהן.

במילים אחרות, העיניים במוזיאון אשליות מתעתעות במוח. המבקרים חושבים שהם רואים משהו, אבל בעצם מדובר בדבר אחר.

אבל למה שאנשים ירצו שהעיניים יטעו להם את המוח, אתם שואלים. אז ראשית, זה בדיוק כמו שאנחנו משלמים לא מעט בלונה פארקים או בפארקי מים, כדי שיפחידו אותנו במגלשות מטורפות, רכבות הרים או מתחמי אימה.

או בחדר בריחה, בו אנו נסגרים מרצוננו ובתשלום של מיטב הכסף שלנו, כדי לנסות לברוח ממקום שמלכתחילה לא היינו אמורים להיכלא בו.

אלא שאנחנו רוצים בחוויות כאלה ובאותו אופן אנו משלמים כדי שישלו ויבלבלו אותנו במוזיאוני אשליות. כשהמבקרים חושבים שהם רואים משהו, בעצם מדובר בדבר אחר. משהו מבלבל אותם לרגע ובדרך כלל זה מסתיים כשחיוך גדול עולה על הפנים ואנו צוחקים ומשועשעים מהאשליה שלרגע בלבלה או הטעתה אותנו.

משום כך, אנשים גם אוהבים לראות קוסמים שעושים קסמים ואגב, לא לחינם הרבה קוסמים הפכו עם השנים לאנשים המעידים על עצמם ביושר שהם עוסקים ביצירת אשליות והעדיפו שיקראו להם ממש "אמני אשליות". גם הם "משחקים לנו בראש".

אם נוסיף לזה את העובדה שכולנו היום מצלמים המון ובואו נודה - מרבית התמונות שלנו די משעממות, הרי שכמה תמונות מהסוג המתעתע לא מזיקות לאף אחד ברזומה המצולם שלנו.

ואלה רק חלק מסוד המשיכה של אנשים לתעתועים ואשליות מהסוג הזה. התיירות המודרנית מתבססת על הנאות והאשליות הללו שהמוזיאון מספק הן בדיוק מה שסוגר את הפינה למחייכים.


הנה אשליות במוזיאון האשליות של טורונטו:

https://youtu.be/HHiGcYHBDuk


סוגי אשליות במוזיאונים כאלה:

https://youtu.be/zSxW4qM28cY


כשהעין מבלבלת את המוח:

https://youtu.be/pjdVLRyTrZw


לפעמים אפילו סיבוב של החדר מספיק:

https://youtu.be/fP4VrKTRQZY


ומוזיאון האשליות בפילדלפיה:

https://youtu.be/icrCTE2WXkM
מוזיאון אשליות
מה הקסם של מוזיאוני האשליות?מוזיאון אשליות (Illusion Museum) הוא מוזיאון מטעה, שמשחק למבקריו בראש ובעיניים ומבהיר את השוני ביניהם. העין רואה משהו אבל אז המוח משנה את התפיסה ומבהיר במה מדובר בעצם.

ולא פעם הוא טועה...

כי זה העניין עם כל האשליות האופטיות. העיניים שלנו מעבירות מידע למוח והוא מפרש אותו לפי ההבנה שלו ממקרי עבר. אם אנו רואים אדם העומד נטוי, אנו בטוחים שהוא ייפול, כי חוויות העבר שלנו לימדו אותנו שזה מה שקורה לאדם שלא עומד ישר. אבל מדובר בתעלולים של עין ומחשבה ובלבול העובדות בטעויות של העין.

וכשהמבקרים חושבים שהם רואים משהו, אבל בעצם מדובר בדבר אחר, זה מבלבל אותם לרגע ואז הם צוחקים. בדרך כלל.

עוד דוגמה? - כשאנו משנים את זווית המשטח שעליו עומד האדם, נגרום לעין להיות בטוחה שהוא נטוי, בעוד שהאדם עצמו ניצב לכדור הארץ, מה שאומר שהוא אולי נראה נטוי, אבל הוא עומד ישר לחלוטין.

זה גם סוד המשיכה של אנשים לתעתועים ואשליות מהסוג הזה. משום כך אנשים גם אוהבים לראות קוסמים עושים קסמים. לא לחינם קוסמים רבים הפכו עם השנים ל"אמן אשליות" והעדיפו שיקראו להם כך.

כך גם באשליות עם מראות. המראה המעוותת או חדר המראות יכולים להיות כל כך מבלבלים שהעיניים שלנו מאבדות את זה לא פעם. במוזיאוני אשליות נוכל למצוא את עצמנו משחקים קלפים נגד הרבה עותקים של עצמנו, נראה את הראש של חבר מונח על השולחן ללא גוף, תמונות שמשתנות מזוויות ונקודות מבט שונות ועוד שלל עיוותי ומשחקי מוח-עין דומים.

אז באמת, ממש תודה למוח שמסדר את הדברים בצורה שונה מהצפוי ומשעשע אותנו בבלבול אופטי שכמעט תמיד יהיה בו משהו שיעלה חיוך והנאה וצילומים מצחיקים להראות לנכדים.


הכל התחיל ממוזיאון האשליות הראשון בקרואטיה:
חוויות אופייניות למוזיאון אשליות:

https://youtu.be/hWiTTyLrBqI


בואו למוזיאון האשליות בדובאי:

https://youtu.be/Eggmh0RFm20


ביקור במוזיאון כזה באורלנדו:

https://youtu.be/xfG-7CAfNUw


ולמוזיאון האשליות בניו יורק:

https://youtu.be/Zznvspkj-EQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.