» «

מחלקה ראשונה

מחלקה ראשונה
מהי מחלקה ראשונה במטוסים?מחלקה ראשונה (First Class) בטיסות היא מחלקת הנוסעים היוקרתית ביותר במטוס נוסעים.

המחלקה הראשונה מציעה תנאים נוחים ומרווחים במיוחד, כולל מושבים מתכווננים לחלוטין, מיטות נוחות, מגוון רחב של אפשרויות מזון ושתייה, ושירות אישי מסור.

מושבי המחלקה הזו הם רחבים במיוחד, בהשוואה לשאר מושבי המטוס במחלקות האחרות. הם גם מושבים שלגמרי מתכווננים, כך שניתן להפוך אותם למיטה נוחה.

בחלק גדול מהמטוסים, המושבים כוללים גם מסכי מגע אישיים גדולים, מחשבים ניידים, ואפילו אמבטיות.

נוסעי מחלקה ראשונה נהנים גם ממגוון רחב של אפשרויות מזון ושתייה, לרוב שהתקבלו ממטבחי יוקרה. הם יכולים להזמין מנות מיוחדות בהתאם להעדפותיהם, ויש להם גם גישה למועדוני נוסעים פרטיים בשדה התעופה ובמטוס.

נוסעי מחלקה ראשונה מקבלים גם שירות אישי מסור. דייל או דיילת אישיים זמינים להם לכל בקשה, ויש להם גם גישה למועדוני נוסעים פרטיים בשדה התעופה ובמטוס.

מחלקה ראשונה היא אופציה יקרה וגם הזמינות בה מוגבלת, אבל היא מציעה חווית טיסה יוקרתית ומפנקת. אם היא מתאימה זה בעיקר לנוסעים שרוצים ליהנות מחופשה חלומית החל מהרגע שהם עולים למטוס.


בואו לביקור במחלקה הראשונה בטיסה:

https://youtu.be/xaPJOjDiMA8


הקשיבו להסבר:

https://youtu.be/sQ2JvwujP68


הסבר בעברית על תולדות המחלקה הראשונה ולמה היא עומדת להיעלם:

https://youtu.be/IlBtGy9I6wA


הפינוקים של המחלקות הראשונות המפנקות בעולם:

https://youtu.be/5VqhIzigk1s


יש מחלקות ראשונות שמציעות סוויטות שינה של ממש:

https://youtu.be/EMr0MsAoeLw


ויש גם כלבים שטסים בקביעות במחלקה ראשונה:

https://youtu.be/a5AzlCEagFY
אוזניות מבטלות רעשים
מי המציא את האוזניות מסננות הרעשים?נראה שהתרגלנו די מהר לקיומן של האוזניות האלחוטיות הזעירות, עם ביטול הרעשים האקטיבי (Active Noise canceling ובקיצור ANC). העקרון ברור: צמצום רעשים מוגדרים, מבלי לפגוע בקולו של הדובר שבצדו השני של הטלפון, או במוסיקה.

השיטה מתבססת על מיקרופונים מיוחדים שמכניסים את הרעש, שמטופל על ידי מנגנון המשתיק בדיוק אותו ומשאיר את האוזניות לצליל הרצוי - מוסיקה או שיחה.

יש משהו באוזניות הללו שמאפשר לנו להנתק מהרעש שמקיף אותנו כל הזמן וליהנות מהשקט ובעיקר מהרעש שאנחנו אוהבים ושנקרא "המוסיקה שלנו". פשוט ממכר.

השחקנית העיקרית בשוק הזה הייתה, עד לפני כמה שנים, חברת Bose. זה ממש לא במקרה, כי Bose היא מי שהמציאה ופיתחה את הטכנולוגיה הזו ראשונה.

למעשה, האדם שעלה על הרעיון לייצר אוזניות המבטלות רעשים היה מנכ"ל חברת האודיו Bose והאיש החזק בה, ד"ר אמר בוז (Amar Bose).

בוז, מייסד החברה, טס בשנות ה-70 בטיסה מציריך לבוסטון. כמו בכל טיסותיו, הוא נוכח שוב עד כמה רעש הטיסה וליתר דיוק רעש המנועים ומערכות המטוס, מפריע לו להאזין למוסיקה. באותה טיסה הוא מחליט לפתח מערכת לביטול רעשים, שתשתיק את הרעש הזה.

הדרך תהיה ארוכה ויקרה, אבל בוז עומד בראש חברת אודיו מובילה והוא עצמו הראה בעבר גם תבונה עסקית וגם חושים מצוינים לפיתוח של טכנולוגיות קול משובחות. 50 מיליון דולר ועשר שנים אחר-כך, ב-1986, הושלם פיתוח הגרסה הראשונה של מערכת ביטול הרעשים שפיתחה Bose.

האוזניות הראשונות נרכשו עבור טייסים במטוסי נוסעים ובמטוסי קרב. פה ושם הוזמנו אזניות כאלה עבור הנוסעים במחלקות הראשונות ומחלקות העסקים במטוסים מסחריים.

השנים עברו ואם עד לא מזמן היה שוק האוזניות מבטלות הרעש שוק פרימיום, שהוא יקר מאוד, בשנים האחרונות הופכת טכנולוגיית ביטול הרעשים האקטיבי (ANC) לזולה ונגישה במיוחד.בשוק נמכרות כיום אוזניות עם ביטול רעשים אקטיבי במחירים שמתחילים במאות שקלים בודדות.

וכך מופצים היום בשוק אינספור דגמים של אוזניות עם ביטול רעשים אקטיבי. חלקן אוזניות גדולות וקלאסיות, בגודל מלא, היושבות על האוזניים, מכסות אותן ומצוידות במערכות ביטול רעשים מתוחכמות, אך נמכרים גם המוני דגמים של אוזניות אין-איר (In ear) קטנות, שעושות עבודה טובה, ברמות שונות של ניקוי או ביטול רעשים וגובות מחיר בהתאם.

אוזניות האין-איר הללו הן אוזניות זעירות ואלחוטיות, היושבות בתוך האוזן ומבטלות רעשים בגבורה. ההצלחה שלהן היא תודות לשבבים משוכללים, זולים וזעירים מאי פעם, של חברות שבבים כמו קוואלקום ומתחרותיה ומזעור של הרמקולים האיכותיים ומערכות האלקטרוניקה לביטול הרעשים, לגדלים שלא יאומנו.

וכך, עם דגמים היושבים מעל האוזן ומקיפים אותה, כמו דגם Sony WH-H900N המשובח של שנת 2021 ודומיו, ודגמים בתוך האוזן כמו אלה של חברת Jabra או אפילו באייר פודס של Apple, השוק הזה מתפוצץ ומגיע לכל כיס כמעט.


הנה סיפורו המצאת האוזניות מבטלות הרעשים של מייסד Bose:

https://youtu.be/zj33WAODsJg


אוזניות עם מערכת סינון רעשים אקטיבית מצליחות להשתיק את הרעש כמעט לחלוטין:

https://youtu.be/-1bVSz3hs4c


היום שוק האוזניות עם ביטול הרעשים האקטיבי, בקיצור ANC, הוא עצום (עברית):

https://youtu.be/LpTyBNRAFJM


סקירת אוזניות עם סינון רעשים אקטיבי (עברית):

https://youtu.be/tKdfnjRjMkM


ומערכת ביטול הרעשים המודרנית והחכמה לאוזניות האלחוטיות:

https://youtu.be/VIi04uD8LtY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.