» «

מכירות פומביות

סלווטור מונדי
מהו הציור הכי יקר שנמכר אי-פעם במכירה פומבית?עד לפני זמן קצר הציור "הצעקה" של אדוורד מונק היה הציור היקר ביותר בהיסטוריה של המכירות הפומביות. הוא נמכר בכמעט 120 מיליון דולר ונראה היה שהשיא יחזיק זמן רב. בנובמבר 2013 נמכר ציור של הצייר פרנסיס בייקון ב-142 מיליון דולר! מדובר בסדרה בת 3 ציורים של פרנסיס בייקון - טריפטיך שנחשב לאחת מיצירות המופת של בייקון והיה ליצירת האמנות היקרה ביותר שנמכרה בבית מכירות פומביות.

אבל ב-2017 הגיע הציור הציור "סלווטור מונדי" (Salvator Mundi) שצייר לאונרדו דה וינ'צי ושנמכר במכירה פומבית במחיר שיא של 450 מיליון דולר. המכירה התקיימה בבית המכירות כריסטיס בניו יורק והציור, שצויר במאה ה-16 ונחשב לציור האחרון של דה וינצ'י, נמכר למוזיאון הלובר בדובאי, אחיו של מוזיאון הלובר שבפריז.

בציור נראה ישו בלבוש בסגנון תקופת הרנסאנס, כשידו האחת מורמת בברכה והשנייה אוחזת בכדור בדולח. מההיסטוריה אנו יודעים שהתמונה הוזמנה מלאונרדו על ידי לואי ה-12 מצרפת, אך בהמשך היא עברה אל המלך האנגלי צ'ארלס.

במאה ה-18 נעלם הציור ונחשב בכל העולם לאבוד לחלוטין. בשנת 1958 הציור הופיע במכירה פומבית, והמומחים פסלו אותו כהעתק בלבד. התוצאה הייתה מכירה ב-45 ליש"ט בלבד. בשנת 2005 קנו אותו קבוצה של סוחרי אמנות עבור 10,000 דולר והם מימנו שיקום ושחזור ממושך וקשה של הציור, שעם השנים נוספו לו שכבות צבע ולכלוך רבים. לאחר הרסטורציה הגיעו המומחים למסקנה שהציור הוא יצירה מקורית של לאונרדו דה וינצ'י.


הנה מכירת ה"סלווטור מונדי":

https://youtu.be/_3mLhkijkOw


חוות דעת של האמן ויק מוניז עליו:

https://youtu.be/IQF6QFEY4Ps


ניתוח מעמיק שלו:

https://youtu.be/hCHD-6s2tes


הטריפטיך והשיאן הקודם - "שלושה רישומים של לוסיאן פרויד", משנת 1969 ומכירתו ב-142 מיליון דולר:

https://youtu.be/p0bJwkarhE8


וסרטון המכירה הפומבית שבה נמכר "הצעקה" ב-120 מיליון דולר:

http://youtu.be/35deVVPE4Rs
eBay
איך צמחה eBay מזירת מכירות פומביות לאימפריה?האתר איביי (eBay) הוקם בשנת 1995 כאתר מכירות פומביות באינטרנט. שמו היה אז AuctionWeb והוא הוקם על ידי מתכנת איראני שנולד בצרפת. לאחר שנתיים שונה שם האתר והעתיד החל להיות ורוד יותר.

ההצלחה המסחררת של איביי כפלטפורמת מסחר עולמית לא קרתה ביום אחד. מאתר מכירות פומביות מקוונות הוא הפך לשוק עולמי אונליין שמאפשר לכל אחד למכור לכל העולם. היות והמסחר בו אפשרי גם כמסחר מקומי וגם למסחר בינלאומי, הפך איביי למתחרה של כל הסוחרים בכל מקום בעולם ובכל תחום בעולם. למעשה איביי הפך להיות זירת המכירה והקנייה של "הזנב הארוך" של המוצרים, שכן ניתן לקנות בו כמעט כל מה שעולה על הדעת, כולל דברים שאף סוחר או חנות רגילים לא היו מוכרים, כמו כפתורים של חליפות חלל, או נשל של נחש..

המוכרים באיביי הם גם אנשים פרטיים וגם עסקים קטנים. הם מציעים מיליוני פריטים ושירותים דרך האתר ובעצם הפלטפורמה המקוונת הזו היא היום זירת מסחר שמאפשרת לכל אדם להקים עסק משלו, כמעט ללא הוצאות. במובן הזה, המצטרפים לאיביי הם אנשים שבאים אל עולם חדש והסוחרים הטובים שבהם כבר הפכו מזמן לאנשים מסודרים.

אגב, השם של איביי נבחר בשל בעיה - מקים האתר רצה את שם המתחם echobay.com. מפני שהדומיין היה תפוס, הוא החליט על שם מקוצר שיהפוך להיסטוריה - השם eBay.


הנה סרטון על תולדות חברת המכירות המקוונות eBay:

http://youtu.be/gbEJL40bV0o


וחוויות של אחד מהמוכרים שהצליחו לבנות עסק מצליח למכירה ב-eBay:

http://youtu.be/GTnl0YiRXwM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.