» «

מלחמת הצוללות

המערכה באוקיינוס האטלנטי (1939 - 1945)
מי ניצח במלחמת הצוללות?מלחמת הצוללות (Battle of the Atlantic) היא מערכה שניהלו צוללות גרמניות שכונו יובוט (U-Boot), קיצור של המלה הגרמנית לצוללת Unterseeboot, החל מסוף שנת 1942, כנגד אוניות בריטיות ושל בעלות הברית. האחרונות הותקפו על ידי כוחות גרמניים גדולים שכונו "להקת הזאבים". הם עשו שמות בספינות בעלות הברית ואבדן רבות מהן יצר חשש אצל רבים לאספקת הדלק לאיים הבריטיים. הגרמנים קראו לשלב הזה "הזמנים היפים"...

משנת 1943, גם כשהחליף מומחה הצוללות הגרמני דניץ את רדר כמפקד הצי הגרמני, פנתה מלחמת הצוללות באוקיינוס האטלנטי לרעת הגרמנים דווקא. בעלות הברית הפנו את כל המשאבים ללוחמה נגדם, השיגו כיסוי אווירי של רוב האוקיינוס האטלנטי הצפוני, בעזרת מפציצים ארוכי טווח ומצוידים במכ"ם מתקדם ופצצות עומק שלא חייבות לפגוע בצוללת כדי להכניעה. גם אדמירל מקס הורטון, המומחה לצוללות שהפך למפקד זרוע הצוללות של הצי הבריטי, פיתח טקטיקות ואמצעי לחימה חדשים ששיפרו מאוד את מצב הלחימה הבריטית נגד הצוללות הגרמניות. תרם גם פיצוח קוד האניגמה שאפשר לצבא הבריטי לדעת המון פרטים חשובים על מיקום ומגמת הצוללות הגרמניות.

למרות שדניץ הצליח להגדיל את צי הצוללות הגרמני ולהפכו בסוף המלחמה לצי הצוללות הגדול והמתקדם בעולם, הובסו הגרמנים במלחמת הצוללות.

דגמי הצוללות המתקדמים שפיתחו הגרמנים הפכו לאחר המלחמה לאבטיפוס לצוללות החדישות שפיתחו האמריקנים והרוסים.

על אף שהיסטוריונים מצאו שבשום שלב לא היו הגרמנים קרובים להכנעת בריטניה באמצעות הצוללות, וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה, כתב על מלחמת הצוללות במהלך המלחמה "הדבר היחיד שבאמת הפחיד אותי במהלך המלחמה הייתה סכנת הצוללות הגרמניות".


הנה הצוללות הגרמניות ממלחמת הצוללות:

https://youtu.be/V8klEzxi3OE


הבונקרים שהנאצים בנו להן:

https://youtu.be/CFNVQzTgXxg


צוללת גרמנית ששרדה את המלחמה

https://youtu.be/YL1UZ8e1VYQ


היובוט נולדו כבר במלחמת העולם הראשונה:

https://youtu.be/RCrzaC4aLPg


וסרט תיעודי על מלחמת הצוללות באוקיינוס האטלנטי:

https://youtu.be/YvyfcmkhFiY?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.