» «

מרקורי

כוכב חמה
מהו הכוכב הקרוב לשמש מרקורי?לכוכב הכי קרוב לשמש יום מלא באור ולילה חשוך משחור. שמיו שחורים כי אין בו אטמוספירה ואין בו מזג אוויר כי אין עליו אוויר. אדמתו מלאת סלעים ואבנים ונופו עתיר צוקים מחודדים, מכתשי ענק שנוצרו מפגיעות של מטאורים ותהומות עמוקים. כוכב חמה הוא כוכב-הלכת הקרוב ביותר לשמש ומרחקו הממוצע ממנה הוא כ־58 מיליון קילומטרים. החום בחמה כבד ביותר במהלך היום, בעוד שבלילה הקור בו מקפיא (הטמפרטורה צונחת בו למינוס מאתיים מעלות!).

כוכב חמה הוא מכוכבי הלכת הארציים - אך הוא כוכב הלכת הקטן ביותר מבין כל כוכבי הלכת. גודלו דומה לירח שלנו והקוטר שלו הוא בערך שליש מהקוטר של כדור-הארץ. הוא אינו רק כוכב הלכת השמיני במערכת השמש - הוא גם מהשניים הבודדים שאין להם ירחים (לצד כוכב נוגה). הירחים המקיפים 6 מכוכבי הלכת של מערכת השמש מוגדרים כלוויינים טבעיים. ירחים כאלו אמנם דומים לכוכבי הלכת הארציים אבל הם קטנים מהם באופן משמעותי.

השנה של כוכב חמה נמשכת רק 88 ימים - זוהי השנה הקצרה ביותר במערכת השמש. משום כך קראו לו הרומאים "מרקורי". זה היה שמו של שליח האלים הזריז במיתולוגיה הרומית. האסטרונומים הרומים זיהו שתנועתו של כוכב חמה בשמיים מהירה במיוחד, קראו לו על שם מרקורי, מי שהמיתולוגיה תיארה כמי שמגיע במהירות לכל מקום. אגב, בשל כך מכנים בשפות רבות את המתכת החמקנית כספית בשם "מרקורי".

יממה נמשכת על כוכב-חמה משך זמן של 59 ימים אצלנו. היום נמשך שם 176 ימים של כדור הארץ..

בחמה ביקרו עד היום החללית מרינר 10 והגשושית מסנג'ר, שנחתה על צידו החשוך של הכוכב.


הנה הכוכב מרקורי (מתורגם):

http://youtu.be/ax0qB-xg0iE


סיפורו של הכוכב הקרוב לשמש:

https://youtu.be/6KY-oB2i9lo


כמה דברים מעניינים על השכן הקרוב לשמש:

https://youtu.be/bX4riPijwWc


ושיר מדעי על הכוכב מרקורי:

https://youtu.be/buPuQ0eDYQM
כספית
מהי הכספית, מתכת "מי הכסף"?כספית (Mercury) היא מתכת שנקראה ביוונית "מי הכסף", משום צבעה והנוזליות שמאפיינת אותה בטמפרטורת החדר. היא גם בעלת יכולת "להתקדם במרחב", מה שהקנה לה את השם "מרקורי", כשמו של האל השליח מהמיתולוגיה היוונית. הכספית היא רעילה מאד ויכולה לגרום לבעיות רפואיות שונות. מצד שני, היא משמשת לשימושים שונים, כשהמוכר מביניהם הוא מדחום הכספית, שמתבוסס על התכונה שלה להתקדם בטמפטורות שונות. מסגסוגת שמכילה כספית יצרו בעבר גם את האמלגם שמצוי בסתימות שיניים.

בשל החשש מהרעלת כספית אסרו מדינות שונות על שימוש בסתימות שיניים מאמלגם. באחרונה גם נאסר בישראל על שימוש במדחומי כספית, בגלל הסכנה שבפיזור הכספית הרעילה שבהם, במקרה של שבר.

בימי קדם שימשה הכספית גם ליצירה של צבעים עתיקים. בשילוב של כספית עם גופרית יצרו את צבע הוורמיליון שצבעו אדום-כתום. זאת, בניגוד לצבעי התכלת והארגמן שנוצרו מחסרי חוליות ימיים.


הנה הכספית:

https://youtu.be/oL0M_6bfzkU


בישול של חביתה על כספית. החביתה כמובן רעילה:

https://youtu.be/uB7gzJnfP4Q


תפקידה החשוב של הכספית בהמצאת הברומטר, מדחום, ובתגליות מתחום המשקל (מתורגם):

https://youtu.be/EkDhlzA-lwI?t=5s


והסכנה הבריאותית שנגרמת מהכספית שבמאכלי ים:

https://youtu.be/wd8djXPrbhg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.