» «

נירנברג הנאצית

נירנברג הנאצית
כיצד תכנן היטלר לעצב את נירנברג?היטלר בחר בנירנברג להיות העיר הגרמנית המייצגת של שלטון הרייך השלישי. מיקומה במרכז גרמניה והעובדה שהיא שמרה על המראה שלה מתקופת הרייך הראשון (האימפריה הרומית הקדושה), הפכה את העיר בעיניו למתאימה.

ביחד עם האדריכל הבולט של הנאצים ואיש אמונו, אלברט שפר, שקד הדיקטטור המגלומן על קומפלקס נאצי בנירנברג, אוסף של מבני ענק שיהפכו את הביקור בנירנברג לחווייה מהממת ורבת רושם למבקר הגרמני ולמופע עוצר נשימה של גדולה גרמנית ונאצית, לאורחים מחו"ל.

הקומפלקס הנאצי שתוכנן בנירנברג כלל מבנים ומתחמי ענק מגלומניים כמו הלויטפולד ארנה, אולם קונגרסים עצום ומרהיב ל-50 אלף איש, דרך הזהב שתשמש למצעדים, שדה הצפלין והטריבונה לנאומי היטלר שהספיק לשמש בפועל לטקסי הענק הנאציים, אצטדיון עירוני עם פודיום לפיהרר ולא רחוק ממנו האיצטדיון הגרמני הגדול בעולם שיכיל 400 אלף צופים, מגרש מצעדים צבאיים, מוקף ב-24 מגדלים ענקיים מסביב ומחנות מגורים לכמויות האדם העצומות שהתכוונו הנאצים לארח בהתכנסויות שלהם.


היטלר בחר בנירנברג לקיום טקסי הראווה שלו:

https://youtu.be/QWDrd-1yA5A


שדה הצפלין והאצטדיון העירוני שבהם התקיימו הכינוסים הנאציים:

https://youtu.be/FVmRd0GfiN8


הלויטפולד ארנה, אולם הקונגרסים הלא-גמור היום:

https://youtu.be/2wUZUALWANs


סיור במוזיאון שנמצא בו היום:

https://youtu.be/CFI1wjbZibU


צילומים של חלק מהמבנים הללו - אז והיום:

https://youtu.be/4Nho-CcS2lA?t=4m32s


אתרים נאציים בנירנברג:

https://youtu.be/Vglf2sxEs3M


ביקור באתרי הבנייה הנאציים בנירנברג:

https://youtu.be/49WgVYKxH_U


וסרט מקיף על התכניות המגלומניות שהיו להיטלר לגבי העיר:

https://youtu.be/G6oNC7j5P-w?long=yes
חוקי נירנברג
מה היו חוקי נירנברג?חוקי נירנברג (The Nuremberg Laws) היו שני חוקים אנטישמיים שנחקקו בגרמניה הנאצית בשנת 1935. אלה היו שלושה חוקים, חוק דגל גרמניה, חוק אזרחות הרייך והחוק להגנת הדם והכבוד הגרמני. החוקים החשובים במיוחד הם השניים האחרונים:

החוקים הללו דחקו את יהודי גרמניה למעמד נמוך, כאזרחים מהדרגה השנייה בגרמניה, תוך שהם שמים למעשה קץ לתהליך האמנציפציה שלהם.

חוק אזרחות הרייך הגדיר מי כשיר כאזרח גרמני על סמך גזע ובעצם שלל מהיהודים אזרחות גרמנית וזכויות פוליטיות נלוות.

החוק להגנת הדם הגרמני והכבוד הגרמני אסר על נישואים ויחסים מחוץ לנישואים - בין יהודים לגרמנים לא-יהודים. החוק הזה נועד לשמר את "טוהר הגזע הארי" כביכול.

החוקים הללו מיסדו רבות מתאוריות הגזע העומדות בבסיס האידיאולוגיה הנאצית וסיפקו הצדקה משפטית להתייחסות ליהודים כאל קבוצה נפרדת ונחותה.

כמו כן הם סללו את הדרך לפעולות נוספות נגד יהודים, כמו לתיוגם בטלאי הצהוב, החרמת רכושם, איסור על העסקתם בעיסוקים שונים והכרזה על גטאות שאליהם הוכרחו קהילות יהודיות לעבור.

במיוחד ידועות הזכויות ששללו חוקי נירנברג מהיהודים, כשהמוכרות ביותר הן זכות ההצבעה בבחירות הפוליטיות ואיסור על זוגיות בין גרמנים יהודים וגרמנים לא-יהודים.


#תהליך החקיקה והשפעתה
החוקים הללו זכו לכינוי "חוקי נירנברג" מכיוון שהם אומצו והוכרזו באופן רשמי בעיר נירנברג, בקונגרס השנתי של המפלגה הנאצית, במסגרת העצרת הגדולה של המפלגה הנאצית ב-1935.

מספר ימים אחר כך, ב-15 בספטמבר 1935, אושרו החוקים, שאושרו פה אחד בידי חברי הרייכסטאג, גם על ידי היטלר. בכך הם סיפקו את הסנקציה המשפטית, שהמשיכה את המדיניות הגזענית של המשטר הנאצי.

חוקי נירנברג יושמו גם באוסטריה לאחר ה"אנשלוס" ב-1938, שמשמעותו צירופה של אוסטריה לגרמניה, כמו גם בכל השטחים שכבשה גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה. החוקים הללו נותרו בתוקף עד סוף הרייך השלישי, עם תבוסתה של גרמניה הנאצית במלחמה וביטולם על ידי בעלות הברית ששלטו בגרמניה הכבושה.

נגד חוקי נירנברג לא הייתה מחאה של ממש, בתוך גרמניה הנאצית. אבל מעניין שגם מחוץ לגרמניה הם לא עוררו החוקים וההשלכות שלהם תגובה ציבורית בולטת או יותר מדי התרגשות.


הנה סיפורם של חוקי נירנברג (עברית):

https://youtu.be/1dvWlqZ9TDk


כך הובילו חוקי נירנברג למחנות הריכוז וההשמדה:

https://youtu.be/21TZaHUvOAo


הסיפור של חוקי נירנברג:

https://youtu.be/lRjeAzTHtCQ


וקטע ממשפטי נירנברג שנערכו בכוונה בעיר בה נולדו החוקים המפלצתיים (מתורגם):

https://youtu.be/-DUGNQOm_gU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.