» «

סלנג

סלנג
מהו סלנג?סלנג הוא אוסף של ביטויים ומילים שנולד אצל קבוצות שונות של אנשים. כל קבוצה ממציאה לעצמה ביטויים כדי לתקשר עם חברי הקבוצה. יש סלנג של חיילים, של סטודנטים, בעלי תחביבים, חברי קיבוצים, מעמדות בחברה ועוד. פעמים רבות הופך הסלנג למעין צופן של חברי הקבוצה בינם לבין עצמם והוא גורם להם להרגיש חלק ממנה.

מקור המילה סלנג הוא כנראה באות S שנוספת לשייכות למישהו (Tom's) ואחריה lang, קיצור המילה Language שפירושה שפה. ביחד זה S Lang או פשוט Slang.


הנה הדרך המרתקת שבה התפתחו כל מיני צירופים באנגלית במהלך הדורות (מתורגם):

https://youtu.be/KA7mpOvTgs8


הנה שיר של להקת הנח"ל על הסלנג הצבאי:

http://youtu.be/E-7mMbK0zW8


הנה תכנית טלוויזיה על סלנג:

http://youtu.be/ZuJFK4sb5Co
סחי
מה זה סחים?"סחי" הוא מילת סלנג שמתארת בני אדם נינוחים ומדושנים מעצמם, אבל לא מגניבים, סוג של לא-היפסטרים. הניסיון להגדיר את הסחים הוא לא פשוט. בעיתון הארץ כתבו פעם משהו נחמד על זה ש"אם אתה לא סחי, אתה יודע מה זה סחי..."

הגדרה אחרת מתארת את הסחים כ"מי שאינם תל-אביבים". כלומר הסחים הם אלה שלא משתייכים לברנז'ה הנאורה, מעט מוזרה והנוטה לקצוות שחיה בתל אביב ה"קולית". להיפך, בהגדרה התל-אביבית הם נוטים למרכז, לממוצע, למה שלא מעניין, רוצים להיות מגניבים אבל איכשהו משתרכים מאחור, עם מילים כמו "אחי" ו"אחותי" והתלהבות מתכניות ריאליטי וכל מה שכבר לא...

במקור, אגב, תיארה המילה סחי אנשים שהם פיכחים, צלולים, שאינם תחת השפעה של סמים, לא "מסטולים". אז תוארו "סחים" כאנשים שנגמלו או שאינם מכורים או צרכני סמים.


מערכון על סאחים בפעולה:

https://youtu.be/D4s_VZbjpgc


והלא-סחים שפוגעים להם בעראק והם מאיימים לעשות מובארק (לעשות מהפכה):

https://youtu.be/-nOaPZq1gpQ
שיטת מצליח
מהי שיטת מצליח?"שיטת מצליח" היא שיטה של גופים ציבוריים או עסקיים לעשיית רווח או השגת הישגים על חשבון הצד השני, שפעמים רבות לא שם לב לתרמית או העושק. זוהי אחת השיטות הנבזיות שבהן יכול לנקוט צד (חברה מסחרית, חברות ביטוח, צד משפטי וכו') כנגד צד אחר, כשהוא מנצל את העובדה שלא תמיד אנו עולים על תרמית ומתקוממים כנגדה ופשוט משלמים.

איך נמנעים משיטת מצליח? - פשוט קוראים את החשבון, את החוזה, את החשבונית, הקבלה ונשארים עירניים, בכל פעם שאנו שולפים את הארנק, פנקס הצ'קים או את כרטיס האשראי שלנו.

דוגמאות לשיטת מצליח:
נניח שחברת ביטוח מנסה לסדר אותנו ולעשות דבר שלא על פי הפוליסה, אם לא עלינו על זה - היא מצליחה (ואנו מפסידים). אם עלינו על זה - לא הצליחה!

חברה תובעת צד אחר בתביעת ענק והוא נבהל ומוותר - הצליחה! אם הוא לא מתרגש ולא חושש - לא הצליחה. היא הרי לא חייבת ללכת עד הסוף..

מסעדה נותנת לכם חשבון והיא משחילה לכם את המנה שלא אכלתם או יין בוז'ולה צעיר ויקר, כשאתם בני 12 ומשתכרים רק מלהסתכל על יין.. קולטים את הסעיף? - לא הצליח בשיטת מצליח..

כלומר, שיטת מצליח מניחה שאם הצליח - הצליח. אם לא הצליח - לא הצליח..


הנה סרטון שמציג צרכן פגוע עם מוצר פגום, שהמגיבים לו כתבו ש"זו שיטת מצליח":

http://youtu.be/hxWCBCXsHaw
שיווד
מהו שיווד?המשמעות של שיווד, סווידד (Sweeded), או השוודה (Sweding) היא צילום של גרסה ביתית או מחווה לסרט ידוע. המושג הסלנגי הומצא בסרט היצירתי "קדימה, תריץ אחורה". בסרט נאלצים שני חבר'ה מבולבלים לשחזר ספריית סרטים שלמה שנמחקה להם, בעת ששמרו עליה בשביל הבעלים שנסע. משהם מגלים שאין להם רעיון איך לעשות זאת, הם מחליטים לצלם את הסרטים מחדש בעצמם.. למנויי הספריה הם מספרים שהסרטים מגיעים משוודיה ומכאן המושג "שיווד". במהלך הסרט הם מצלמים שורה של שוברי קופות מפורסמים, בגירסת הסווידד.

מאז עלית סרט הפולחן לאקרנים, עולים לאינטרנט סרטים "משוודים" נוספים, שיצרו משתמשים בתור מחווה לסרטים שאהבו. העילגות שלהם והעשייה הזולה, הם חלק מהקסם וההומור שבשיווד ובצפייה בו. זו דרך מגניבה לומר משהו על התרבות של הקולנוע ועל האולפנים ההוליוודיים שמשקיעים הון באפקטים ומראות בלתי נתפסים. זו דרך ליצור חוויה קולנועית מצטטת ומכבדת, תוך שימוש במינימום האמצעים ובמקסימום היצירתיות.


הנה התופעה והמשוודים שלנו:

http://youtu.be/jbZ3MaRUI2o?t=18s


וקדימון הסרט עם שיוודים לדוגמה:

http://youtu.be/62CZL9Rhz8Y?t=5s


ככה עושים שיוודים:

http://youtu.be/hZidWV_Ii94


שיווד של השיווד:

http://youtu.be/-B0dJQ35rDs


הסרט "פורסט גאמפ" בדקה אחת:

https://youtu.be/nOvgJ0TxdfI


שיווד לקדימון של הסרט "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר":

http://youtu.be/9eNr5U9cOyQ


ושיווד של "סיוט ברחוב אלם":

http://youtu.be/gESI4GbGt8c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.