» «

סמל האון-אוף

סמל ההדלקה והכיבוי
מה מייצג סמל האון-אוף ואיך הוא נולד?סמל האון-אוף (ON/OFF), סמל ההדלקה של המכשירים, כולל סימן משונה וחסר פשר, עם מעין עיגול שלם שבתוכו קו. מה מקורו בעצם?

אז הסיפור הרבה פחות משונה משנדמה. בעבר כללו מכשירים חשמליים מתג בעל שני מצבים, מתג שאפשר להדליק ולכבות אותם. באותה תקופה נהגו לסמן את המצבים במילים ON/Off, אבל בכל שפה אומרים וכותבים זאת אחרת.

כדי שיבינו את המצבים בכל מקום ושפה החלו בשנות ה-40 של המאה ה-20 לסמן אותם במספרים, 0 למצב כבוי ו-1 למצב דלוק. ההנחה הייתה שיותר ויותר אנשים מתחילים להכיר את השיטה הבינארית, זו שמיוצגת באחד ובאפס, ויבינו את הקשר למצבי ההפעלה והכיבוי.

וכך התפתחה מוסכמה בינלאומית שהמספר אחד מייצג מצב דולק, בו המכשיר מקבל זרם, בעוד אפס מייצג מצב כבוי, שאין בו זרם.

אלא שעם הזמן החלו מכשירים רבים לעבוד על עיקרון ההמתנה. מרבית מתגי הכיבוי וההדלקה הומרו בכפתורים שהפסיקו לנתק לגמרי את החשמל מהמכשיר. הם הוחלפו בכפתורים שמכניסים את המכשיר למצב המתנה (Standby). אור זעיר המחיש עתה את העובדה שהמכשיר עדיין מחובר לחשמל והוא מוכן לפעולה מיידית.

זה היה בשנות ה-70, או ליתר דיוק בשנת 1973, כשהנציבות הבינלאומית לאלקטרוטכניקה טבעה את סמל ההפעלה שמוכר לנו היום. בסמל הזה אוחדו סימני האחד והאפס לסימן אחד, בו האפס נחתך בראשו וה-1 הוצב בו, בכדי לסמן שהמכשיר במצב 0 אבל מוכן מיידית ל-1.

ובכל זאת, עם הזמן הפך מה שסימן את מצב ההמתנה לסימן המייצג את כפתור ההפעלה והכיבוי באופן כללי ולא רק במצבי המתנה.

וכך קיבלנו את הסמל הטכני חסר המובן שהיה לסמל אוניברסלי. זה סימן בינלאומי שנמצא היום על כפתורי ההפעלה והכיבוי של כמעט כל מכשיר אפשרי - עיגול שלם שבתוכו קו.


הנה תולדותיו של סמל ה-On/Off סמל ההדלקה והכיבוי של מכשירים:

https://youtu.be/VKCFDBPvJ74


הנה הוא כאן בין סמלים רבים נוספים, עם המקור המרתק שלהם:

https://youtu.be/3qPZq2OsnmU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.