» «

עוזר במאי

במאי
מה עושה הבמאי בסרטים?במאי הקולנוע הוא אולי בעל התפקיד החשוב ביותר ביצירת סרט קולנוע. הוא לוקח את התסריט של הסרט, יוצר לו חזון והופך אותו לסרט. עליו להתמודד עם התקציב שעומד להפקת לסרט ולנהל את הצוות הגדול שיוצר אותו. במאי טוב מקשיב לבעלי המקצוע שנמצאים מסביבו ומתייעץ איתם רבות, כי הצלם, התאורן, איש הקול, העורך, השחקנים ושאר בעלי התפקידים - כל אחד מבין את עיסוקו ויכול לתרום להצלחת הסרט.

כללית, תפקיד הבמאי להפוך את התסריט לסרט קולנוע. בנוסף לניהול הסרט, על הבמאי לביים את השחקנים ולהורות לבעלי התפקידים כיצד לפעול. יש במאים שגם כותבים חלק או את כל התסריט. במדינות אירופה, לעיתים הבמאי נחשב כמחברו של הסרט ונחשב ל"אוטר", יוצר הסרט.

בעבודת הבימוי מדריך הבמאי את השחקנים בכל סצנה וסצנה. במאים שונים מתייחסים אחרת לבימוי השחקנים. חלק מהם מתווים באופן כללי את קו העלילה ומאפשרים לשחקנים לשחק באופן חופשי יותר ואפילו לאלתר ולהוסיף משלהם. הם מאמינים שבכך מתאפשר לשחקנים לתרום לסרט ולהפיכת התסריט לאמין יותר. במאים אחרים מקפידים על מימוש התסריט במדויק. הם שולטים בכל היבטיו של הסרט ומחייבים את השחקנים והצוות למלא את הוראותיהם.

במאי טלוויזיה עושה עבודה דומה לשל במאי קולנוע, רק שהוא מביים סדרות ותכניות טלוויזיה. לעומתם, עושה במאי תיאטרון עבודה שונה, אבל זה כבר בערך אחר.


הנה סצנה מהסרט "מולהולנד דרייב" שבה בוחן הבמאי שחקניות לתפקיד זמרת:

https://youtu.be/NSp2uCt4CgE


קטעים מסרט ואז הדגמה של עבודת הבמאי:

https://youtu.be/2vGQzebb6nA


כך מתאר הבמאי את עבודתו:

https://youtu.be/k5oubR9mw9o


הבימאית מיכל בת אדם מספרת על המקצוע ועליה (עברית):

https://youtu.be/Q1YacNCBlgQ


יש גם במאי לפרסומות:

https://youtu.be/xYHF6malm1A


ולכל במאי יש עוזר הבמאי:

https://youtu.be/VK6KPk59_fA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.