» «

עוקץ

עקרב
איך העקרב צד ומגן על עצמו?העקרבים (Scorpions) מפורסמים בזנב המעוקל שלהם, שבקצהו עוקץ רעיל. הזנב משמש אותו כשהוא מניף את זנבו קדימה ועוקץ. הוא עושה זאת כשהוא נאלץ להגן על עצמו מטורף או מתוקף שמאיים עליו, או לטרוף בעצמו בעל חיים אחר.

חלק ממיני העקרבים מסוכנים גם לבני אדם.

הארס שבקצה זנבו של העקרב עלול להיות מסוכן מאד גם לבני אדם. אבל הזנב הוא לא רק עוקץ. הזנב מורכב מ-5 פרקים. בקצהו מצויה בלוטת הארס והעוקץ. למעשה, הזנב הוא המשך של הבטן האחורית.

מלבד היותו הזרוע הארוכה של העקרב, זו שעליה יושב העוקץ ומכוון בהתאם לצורך, הזנב גם משמש להזזה של עפר, כשהוא בונה מחסה. בשבילו זו בעצם "יד" נוספת שמרחיקה מטרדים ואצל חלק ממיני העקרבים, משמשת גם להפקה של קולות.

אגב, העקרבים, שכיום מונים כ-1,500 מינים, נמנים על שושלת עתיקה. מאובנים לימדו שהם היו קיימים כבר בתקופת הסילור, לפני יותר מ-400 מיליוני שנים.

לעקרבים גם זוג צבתות הנישאות בחזית גופם. ארס אין בצבתות. הן משמשות לאחיזה של מזון, לחפירה, התגוננות, חישה ולאחיזת הנקבה בטקס החיזור.

בין הטורפים שלהם ישנם בעלי חיים רבים, כמובן כאלה שפיתחו באבולוציה עמידות לארס של העקרב, גם אם נעקצו עקיצות רבות. נמנים עליהם חדפים, קיפודי, סוגי עטלפים, לטאות, חומטים, נחשים אחדים, בבונים, עכבישים מסוג אלמנה ודורסי לילה קטנים.


הנה העקרב:

https://youtu.be/eT89nvkYNDM


היכרות עם עקרבי ישראל (עברית):

https://youtu.be/-RdqpQoGjKA


אדם שנעקץ בידי עקרב ואיך לטפל בעקיצה כזו:

https://youtu.be/IoxYUNyyoag


ואל תנסו את זה בבית - חובב טבע שהחליט להיעקץ:

https://youtu.be/XFw_HRG8PvY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.