» «

עירוב חושים

סינסתזיה
מהי סינסתזיה בה החושים מתערבבים?סינסתזיה (Synesthesia) היא תופעה של עירוב חושים, הגורמת לכך שחוש שמתחיל לפעול אצל מי שלוקה בתופעה הזו, מפעיל מיד חוש נוסף.

כשהחושים מתערבבים בינם לבין עצמם מתרחשת תופעה מעניינת. כשחוש אחד מופעל, הוא מפעיל מיידית עוד חוש. חוש אחר, שלא אמור להיות קשור. כך יכול אדם עם סינסטזיה לחוש טעם מסוים כשהוא שומע מילה, או צליל, בעוד אדם אחר יריח פרח מסוים ויזהה בריח צבע קבוע, יש מי שישמעו צבעים בצלילים ואחרים יזהו טעם משתנה במספרים השונים.

יש לה בסיס גנטי והמומחים יודעים לספר על יותר מ-20 סוגי סינסתזיה. לפחות לחצי מהאנשים שמערבבים חושים יש יותר מסוג אחד, או ביטוי לעירוב החושים.

בקיצור - סינסתזיה פירושה שברגע שמופעל חוש אחד, הוא יפעיל מיידית אצל האדם הסינסתזי עוד חוש אחר.

חשוב לדעת שלא מדובר בבעיה בריאותית או בלקות. הסינסתזיה, כתופעת ערבול חושים, היא לא הפרעה, בעיקר כי היא לא פוגעת באיכות החיים של מי שיש לו סינסתזיה, למעט תופעות ידועות של אסוציאציות שליליות מסיבות של הקשר חושי אחר, אבל לרוב אין בה נזק לאיש. יש מי שהיא דווקא מסייעת להם ביכולות, כמו פתרון של תרגילים מתמטיים, או היכולת לזכור בזכותה טקסטים ארוכים ומורכבים.

יתכן שליצירתיות או לצדדים אחרים שלה שיתגלו בעתיד ה סינסתזיה אפילו תורמת. אולי היא תוכל להסביר לנו יום אחד את הכישרונות המופלאים שגילו כמה מהאמנים הגדולים, המוסיקאים, הציירים והמשוררים שיצרו יצירות מרהיבות.

את התופעה מסבירים כיום חלק מהחוקרים בפגם התפתחותי שיוצר חיבורים לא רגילים של אזורי חושים במוח שאינם קשורים בדרך כלל. אך יש הסברים אפשריים נוספים והמחקר נמשך.


הנה הביטוי של הסינסתזיה (עברית):

https://youtu.be/FjmvcwUNGjY


המריחים צבעים (מתורגם):

https://youtu.be/I2-e2dVwhKc


על התופעה (עברית):

https://youtu.be/f1zSCZ-RDEc


וסינסתזית ב-360 מעלות:

https://youtu.be/obrBAysVef0


על הסינתסזיה של וסילי קנדינסקי, חלוץ האמנות המופשטת ששמע צבעים כמוסיקה ממשית:

https://youtu.be/2xDnxkzQtdI?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.