» «

עמודי הבריאה

עמודי הבריאה
מהם עמודי הבריאה שבחלל?התמונה הזו היא אחת המרשימות והמפורסמות בכל צילומי החלל אי-פעם. הם נמצאים 6,000 שנות אור מאיתנו ומכונים "עמודי הבריאה" (Pillars of Creation). מדובר בשלושה "עמודים" ענקיים, המורכבים מגז קר ומתחממים באור אולטרה-סגול שמניב צביר של כוכבים צעירים.

אבל העמודים הללו אינם עמודים.

עמודי הבריאה הם עמודים עשויים מימן ואבק, בגובה של שנות אור. הם בעצם ערפילית בחלל (Nebula), "ערפילית הנשר", שיש המתרגמים את שמה ל"ערפילית העיט".

על הערפיליות, שבעצם מיילדות כוכבים, כתבנו בערך נפרד. מדובר בעננים בין כוכביים של גז ואבק, עמוסים בחומר גלם ליצירה של כוכבים חדשים ואפילו מערכות שמש כמו זו שלנו. קראו עליהן בתגית "ערפיליות".

"ערפילית הנשר" זכתה לשם זה, כשצולמה התמונה הישנה ומלאת ההוד, של מעין עמודים בחלל. התמונה שזכתה לשם "עמודי הבריאה" צולמה על ידי טלסקופ החלל "האבל" שעיקר עיסוקו במהלך 25 שנות פעילותו בחלל היה הבאה של צילומים מרהיבים, שאיפשרו מחקר מעמיק בחלל החיצון.

תמונה "העמודים" המקורית צולמה באור הנראה, בשנת 1995. בשנת 2014 צולמו העמודים שוב, עם פרטים מהאור התת-אדום הקרוב. רק בצילומים החדשים נראו כמתחבאים בתוך העמודים אותם כוכבים צעירים, שנולדו לא מזמן, שזה המון זמן במונחי כדור הארץ.

כיום, אגב, נראה שצורת העמודים הולכת ומשתנה, או במילים פשוטות - עמודי הבריאה הללו הולכים ונעלמים. מדענים מאוניברסיטת אריזונה, שחוקרים זמן רב את התצפיות הראשונות של ערפילית הנשר, גורסים שהתמונה המקורית לכדה את העמודים הללו ברגע קצר יחסית באבולוציה שלהם ושהצורה האייקונית שלהם הולכת ומשתנה.


הנה סיפורם של עמודי הבריאה והצילומים המרהיבים שלהם:

https://youtu.be/hZ7zGUFDOsg


מצגת וידאו על הערפילית המרהיבה:

https://youtu.be/q67mV91cxCQ


וזום לעמודים הרחוקים:

https://youtu.be/lj3t_gjuXWk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.