» «

עננת אורט

עננת אורט
מהו ענן אורט?ענן אורט (Oort Cloud), או עננת אורט, הם שמות למעין כדור עצום של כוכבי שביט שמקיפים את מערכת השמש שלנו. בענן אורט מאות מיליארדים של שביטים קטנים. כולם מקיפים את השמש וסובבים אותה. למעשה, ענן אורט הוא הגבול שמחוץ למערכת השמש.

ענן אורט נקרא על שם האסטרונום ההולנדי יאן הנדריק אורט (Jan Oort), מי שחזה את קיומו. זה קרה בשנת 1950 כשהאסטרונום ההולנדי אורט בחן את התפלגות האנרגיה המסלולית של כוכבי שביט. הוא גילה שלרובם תכונה משותפת של חצי ציר ארוך של כ-100,000 יחידות אסטרונומיות.

אורט העלה השערה שהשביטים ארוכי המחזור מגיעים מעננת שביטים שמקיפה את השמש. השערתו הייתה שהשביטים שנופלים מהעננה שתיקרא על שמו, "עננת אורט", נופלים אל תוך מערכת השמש הפנימית. זאת בגלל הפרעה של כוכבים בקרבת השמש למסלוליהם. הוא העריך שהעננה נמצאת במרחק של כ-100,000 יחידות אסטרונומיות מהשמש. נראה שכוכבי השביט שבעננת אורט מקיפים את מישור המילקה (האזור בו כוכבי הלכת מקיפים את השמש) ועד למרחק של שנת אור אחת.


הנה הסבר על ענן אורט:

http://youtu.be/wIjnI5BOHxE


הענן של אורט וחגורת קוויפר:

https://youtu.be/Ye8DMJGhsxc


כמה עובדות על ענן אורט:

https://youtu.be/F2rkrp57hU4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.