» «

עץ החיים

עץ החיים
מהו עץ החיים או עץ ההתפתחות?תורת האבולוציה, היא תיאורית ההתפתחות, מניחה שכל היצורים החיים על פני כדור הארץ התפתחו מיצור קדמון. ההתפתחות הזו חלה מראשית תהליך ההתפתחות. תורת האבולוציה נוהגת להציג את הקשר בין המינים השונים בדרך גרפית שמזכירה עץ בעל גזע אחד, המתפצל מספר רב של פעמים.

כל ענף בעץ ההתפתחות הזה מייצג קבוצת יצורים שהתפתחו מהגזע העיקרי, ממש כמו שענפי העץ יוצאים מהגזע. בתחתית הגזע נמצאים היצורים הקדמונים (כמו למשל החד-תאיים) וככל שנעלה במעלה הגזע יוחלפו ברב-תאיים. מהגזע העיקרי ייצאו גזעים משניים לצמחים ולבעלי חיים, כאשר כל קבוצת ענפים מייצגת "מערכה".

מערכה כזו היא למשל מערכת מיתרניים שבה תת-מערכת החולייתנים (יצורים בעלי החוליות). מתת-מערכת זו מסתעפות ה"מחלקות", כמו מחלקת העופות, מחלקת הזוחלים ומחלקת היונקים. כל מחלקה מתפצלת לסדרות, כאשר האדם נמנה עם סדרת הקופאים (דמויי קוף), ובדרגות הגבוהות יותר – משפחת קופי-העל, כשהסוג הוא אדם.


כך נוצר עץ החיים (עברית):

https://youtu.be/V2nl28-dUtE


עץ האבולוציה וההתפתחות המינים והיצורים החיים לאורך מיליוני שנים:

http://youtu.be/FpfAZaVhx3k


סרטון שמציג את עץ החיים:

http://youtu.be/LZ3n3mV4uVc?t=16s


ההתפתחות בתנועה:

http://youtu.be/HqKU-GYpCzo


יש מי שמעדיפים להציג את ההתפתחות כדרך ארוכה:

http://youtu.be/oK7o8k25qPA


וסרט תיעודי על עץ החיים והדרך שבה האבולוציה פעלה (עברית):

https://youtu.be/WFgsHq-rrG0?long=yes
אביוגנזה
מהי אביוגנזה, או: איך התחילו החיים בעולם?נושא תחילת החיים בעולם העסיק דורות של חוקרים ומדענים. תיאוריית האביוגנזה (Abiogenesis) מציעה הסבר למקור החיים בכדור הארץ. לפי תיאוריה זו השתנו החומרים ברגע מסוים על פני כדור הארץ ונוצר תא חי ששרד. מתא בודד וחי זה ומה-DNA שלו התפתחו, בתהליך מתמשך וארוך, כל היצורים החיים בעולם. זה קרה על ידי התרבות האורגניזמים, מהפשוטים ביותר (החד-תאיים) ועד המורכבים והמשוכללים ביותר - בני האדם.

התהליך הארוך הזה נקרא אבולוציה. כתוצאה ממנו הפך אותו תא בודד, שהתחלק שוב ושוב ויצר עוד ועוד תאים חיים, להמון יצורים חיים ושונים זה מזה. ביניהם צמחים, חיות ואורגניזמים מכל הסוגים.

אך כיצד נוצרים מתאים זהים יצורים כל כך שונים, כמו למשל פרח, קרנף ופרפר? - זה קרה בשינוי הדרגתי גנטי ארוך מאד, בן מיליארדי שנים, שהלך והתפתח לאורך דורות רבים מספור. התהליך הזה נקרא אבולוציה.

האבולוציה התרחשה בזכות שגיאות גנטיות שנקראות מוטציות. אלה היו שינויים אקראיים בקוד הגנטי, שפעמים רבות יצרו אורגניזם מעוות. מוטציות רבות מספור שהתרחשו במהלך מיליארדי שנים ייצרו שינויים שיצרו מיליוני אורגניזמים, צמחים ובעלי חיים שונים.

בתהליך מתמשך שנקרא "ברירה טבעית" שרדו רק אלה מהאורגניזמים המעוותים, המוטציות הללו, שהיו מותאמים טוב יותר למציאות, לעומת אחרים שלא הסתגלו ונעלמו. כך נוצרו יותר ויותר בעלי חיים שהיו מותאמים לסביבה ושרדו מספיק זמן כדי להתרבות ולהעביר את תכונותיהם לצאצאים שלהם.

וכך הפך תא חי בודד שהחל את הכל, לעולם חי שלם ומגוון, בו יש מיליוני יצורים שונים זה מזה שכולם חבים לו את חייהם.


הנה סרטון שמסביר לעומק את תהליך האביוגנזה:

https://youtu.be/nYxUlWKxNqA


הסבר מדעי יותר:

http://youtu.be/KQ9YMaWP7do


עץ החיים שנוצר במהלך התפתחות המינים:

https://youtu.be/V2nl28-dUtE


וסרט תיעודי על תחילת החיים בעולם:

https://youtu.be/xyhZcEY5PCQ?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.