» «

פוניקולר

פוניקולר
כיצד פוניקולר מטפס על הרים?רוב הילדים של היום מכירים את רכבת ההרים המפחידה שבגני השעשועים והלונה פארק. אבל רכבות ההרים לא היו תמיד רק מכשיר לריגוש ובילוי. פה ושם יש רכבת הרים שנועדה ממש להעלות ולהוריד אנשים בהרים. רבות מהן נקראות פוּנִיקוּלַר (Funicular).

הפוניקולר הוא למעשה קרון שמטפס על הרים ואין לו קטר. במקום קטר יש בפוניקולר כזה כבלים תחתיים המושכים אותו אל פסגת ההר, בכוח של מנוע המושך אותו למעלה. ביחד עם כוח המנוע, מסייע לו גם כוח הכבידה. כיצד זה קורה? - ממש כמו בנדנדה שבה המשקל של ילד אחד מעלה את הילד השני, כך מושך את הקרון בעליה, קרון נוסף היורד במורד ההר. בצורה כזו מושכים הקרון היורד והמנוע את הכבלים, שמעלים את הקרון העולה במעלה ההר.

יש פה ושם בעולם גם רכבות מעטות, שנועדו לטפס על הרים והן אינן פוניקולר. הן מצוידות בגלגלי שיניים שנאחזים בפסים המשוננים שבמעלה ההר ומסייעים לרכבת לטפס על ההר. אלה רכבות הרים אך הן נדירות מאד כיום, מחוץ לפארקי שעשועים.


הנה פוניקולר:

http://youtu.be/Jv2MATdUb58


המנוע שמושך את הפוניקולר למעלה:

http://youtu.be/TNkbRw-ZQy0


כך עולים בו ופוגשים את הפוניקולר היורד:

http://youtu.be/8A0WmvciC6o


ויש גם מיני פוניקולר:

http://youtu.be/6CmcPw7OewU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.