» «

צ'ארלס לינדברג

צ'ארלס לינדברג
מי היה צ'ארלס לינדברג שחצה לבדו את האוקיינוס האטלנטי?צ'ארלס לינדברג השני (Charles Lindbergh) היה טייס אמיץ וממציא בשטח התעופה, שבגיל 25 שינה את עולם הטיס לתמיד. זה היה בשנת 1927, כשבטיסה חסרת תקדים ומסוכנת מאוד, הוא היה לטייס הראשון שהצליח לצלוח את האוקיינוס האטלנטי, בטיסת יחיד ישירה מאמריקה לאירופה.

טיסתו היתה טיסה טרנס-אטלנטית ישירה, במסלול שבין לונג איילנד הסמוכה לניו יורק אל פריז בירת צרפת.

הטיסה התמשכה 33 שעות וחצי, כשהוא טס במטוס שקרא לו "הרוח של סנט לואיס" (ספיריט אוף סנט לואיס). כשהוא נחת בפאריס, הריעו לו אלפי צופים שבאו לקבל את פניו בתשואות.


מי שהצליח לשרוד מסע בין יבשתי, שהצליח לגבות את חייהם של כמה טייסים אמיצים לפניו זכה אז בעיתונים לכינויי הערצה כמו "לאקי לינדי" ו"הנשר הבודד".

בספרו רב-המכר שהוא מיהר אז לפרסם, כתב לינדברג שהפך לסלבריטי על "לפעמים בעודי במטוס הרגשתי שכבר אינני בן תמותה, חשתי שאני מביט על הארץ מעל, כמו אלוהים".

בהמשך חייו פיתח לינדברג שיטות חשובות בתעופה, כמו הטכניקות לתעופה בגובה רב ושיטה להגדלה של טווחי הטיסה, על ידי הקטנה של צריכת הדלק. המצאות אלה קידמו מאד את עולם הטיס והניחו את הבסיס לטיסות בין-יבשתיות המודרניות.


הנה סיפורו של חלוץ חציית האוקיינוס האטלנטי צ'ארלס לינדברג:

https://youtu.be/7hMBJyNbpBs


מצגת וידאו על חייו של הטייס צ'ארלס לינדברג (בעברית):

http://youtu.be/IpYTMDlyt_A


קטעי סרטים אמיתיים של צ'רלס לינדברג:

http://youtu.be/_R3fGL67mas


כך בונים את המטוס שלו - מונטאז' מסרט קולנוע בשנות ה-50:

https://youtu.be/El8q0gg54Dk


הראשונים שחצו לפניו את האוקיינוס האטלנטי - אבל ביחד (בעברית):

https://youtu.be/mjDlAlI-dpM


ותכנית חינוכית על צ'ארלס לינדברג (בעברית):

https://youtu.be/OeDtBB7DijI?long=yes
חטיפת לינדברג
מה הייתה חטיפת לינדברג?אחד הפשעים המפורסמים בהיסטוריה הוא חטיפת התינוק של צ'רלס לינדברג (Lindbergh baby Kidnapping).

הכל קרה בשנת 1932, חודש מרץ, כשבנו הבכור של הטייס החלוץ לינדברג נחטף מעריסתו. צ'ארלס אוגוסטוס לינדברג הפעוט נלקח מבית משפחת לינדברג, בגיל שנה וחצי, בעת שההורים סועדים למטה את ארוחת הערב.

לינדברג, הבה נזכור, היה הטייס הראשון שהעז לחצות את האוקיינוס האטלנטי במטוס, בטיסת סולו, ללא עצירה וכשהוא לבדו. זה היה 5 שנים לפני החטיפה, בגיל 25 בלבד, כשצ'רלס לינדברג הצעיר מטיס את מטוסו האגדי "הרוח של סנט לואיס" ומדהים את העולם.

אך באותו לילה, חמש שנים אחר כך, אפילו לינדברג לא יכול היה להגן על בנו מפני הפשע שעתיד להסעיר את אמריקה. בתקשורת האמריקאית החטיפה הזו עתידה לקבל את השם "הפשע של המאה".

החטיפה התרחשה כשכמו בכל ערב, השכיבה המטפלת את צ'רלס לינדברג הפעוט לישון. הוא נם בחדרו שבקומה השנייה של אחוזת לינדברג בניו ג'רסי. שעה אחר כך היא נכנסה לבדוק שהכל כשורה והתינוק ישן שינה עמוקה. אבל בשעה 10 בערב, כשהיא שוב בדקה, כבר לא ישן התינוק במיטתו.

המטפלת נחפזה במדרגות וזעקה שהפעוט איננו. ההורים, שבדיוק סעדו בקומה הראשונה של ביתם, עלו במהירות ומצאו את החלון של חדר ילדם פתוח. על הרצפה נראו עקבות של בוץ.

אן, רעייתו של לינדברג, מצאה בחדר הריק פתק ובו דרישת כופר עבור בנה, על סך של 50,000 דולר.

העיתונות צעקה בכותרות ענק על חטיפתו של לינדברג הקטן, תינוק שמנמן, עם שיער זהוב ומתולתל ובעל עיניים כחולות, שזמן קצר לפני כן החל לדבר ולזחול.

אינספור אמריקאים ניסו לסייע לחיפושים. הם הציפו את המשטרה בחלקי מידע והשתתפו בחיפושים במקומות רבים. אך המידע שמסרו התברר ברובו כלא מבוסס ובחיפושים בסביבה נמצא רק סולם, שבו השתמשו ככל הנראה החוטפים כדי להגיע אל חלון חדרו של הפעוט.

ביום שלאחר החטיפה קיבלו ההורים גלויה, בה הובטח להם שהתינוק בריא. כמה ימים אחר כך הם נדרשו לשלם כבר דמי כופר בסך 70 אלף דולר. ההורים לא היססו והניחו מיד את התיק עם הכסף, במקום שבו דרשו החוטפים.

לינדברג ורעייתו קיבלו הודעה שבנם מונח בסירה ששמה "נלי", במיקום מסוים באזור מסצ'וסטס. אבל הסירה לא הייתה על החוף וכמובן שגם לא התינוק.

כמה ימים אחר כך זמן הסתברה הטרגדיה המלאה, כשנמצא צ'ארלס הקטן מת. גופתו אותרה לא הרחק מאחוזת ההורים. החוקרים קבעו שהוא נרצח בלילה שבו נחטף.

"הפשע של המאה" החריד את אמריקה והזוג לינדברג התקשה להמשיך ולחיות בביתו. לינדברג ואן עזבו די מהר ועברו להתגורר באירופה.

מה שרבים לא ידעו זה שלינדברג היה אנטישמי וחבר של אנטישמי ידוע אחר, יצרן כלי הרכב פורד. באירופה היו מי שהמתינו לו. כי בתור טייס נודע ואמיץ לינדברג זכה לכבוד עצום מהמשטר הנאצי. הוא קיבל אות כבוד מהטייס הגרמני המעוטר ומי שהיה מפקד חיל האוויר הגרמני באותם שנים, הרמן גרינג. מכאן הוא גם תמך ואף התחבר לנאציזם.

פרשת החטיפה המפורסמת נפתרה שנתיים אחר כך, ב-1935. כדאי לדעת שהשטרות שהועברו על ידי ההורים לחוטפים היו מסומנים. אחד מהם, שטר מסומן מדמי הכופר, הוביל את החוקרים אל ברנש בשם ברונו האופטמן. חקירה קצרה העלתה שהאיש היגר לארצות הברית מגרמניה ונזקק לכסף. אך הוא עצמו טען בעקביות שהוא חף מפשע.

על אף שלא נמצאו מספיק ראיות כדי שניתן יהיה להרשיעו, התביעה דרשה עונש מוות. יתכן שהדרישה הייתה גם בעקבות הלחץ הציבורי הרב, שניזון בין השאר מכך שהכופר שולם, אך לחוטפים לא הייתה כוונה מעולם, להשיב את התינוק בריא להוריו.

כך נידון האופטמן למוות ובשנת 1935 הוא הוצא להורג בכסא החשמלי. עד היום לא ידוע במפורש האם היה אכן החוטף או אחד מהחוטפים או שהיה חף מפשע כמו שטען.

ב-1939 נפתחה מלחמת העולם השנייה ולינדברג עצמו שב עם זוגתו לארצות הברית. הוא נתקל בהתנגדות ציבורית עצומה לקשריו עם הנאצים ורבים תבעו ממנו להחזיר את אות הכבוד שקיבל מגרינג.

אבל הטייס הנודע והאנטישמי התנגד לכך ואף הטיף ודרש שארה"ב לא תתערב במלחמה כנגד היטלר, תוך שהוא מאשים את היהודים באמריקה על כך שהם מעודדים מעורבות כזו.

שנים אחר כך, לאחר מותו של לינדברג, טענה אשתו שהוא מעולם לא שנא יהודים וכאב את הדימוי האנטישמי לו הוא זכה בציבוריות האמריקאית, אבל הכתם על דמותו ואהדתו למשטר החושך הנאצי נותר ומעולם לא הוסר באמת.


הנה הסיפור של חטיפת לינדברג:

https://youtu.be/Tg6-_miGVe8


יומן קולנוע מהתקופה:

https://youtu.be/3XX44bVs5H4


כך נתפס החוטף האופטמן:

https://youtu.be/FpwduHFPqHk


וסרטון תיעודי על פרשת "חטיפת התינוק של לינדברג":

https://youtu.be/DZMN8e1Vy8s?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.