» «

קיפוד ים

קיפוד ים
להיכן נעלמים קיפודי הים?קיפודי ים (Sea urchins) הם יצורי ים מופלאים. אלו בעלי חיים המתאפיינים בקוצים, השומרים עליהם מטורפים ותוקפים.

הקוצים הללו, בין אם הם חדים וארוכים או שהם שטוחים וקהים יותר ואחרים, מכילים בחלקם בלוטות ארס שבמקרה של דקירה עלולות לגרום לכאב גדול.

קיפודי הים הולכים ונעלמים מחופי הים התיכון. המדענים סבורים שמינים שפלשו אל הים התיכון, דרך תעלת סואץ שנוצרה בידי אדם, מתחרים עם הקיפודים על מזונם ומותירים להם הרבה פחות מזון.

אבל גורם נוסף שנחקר ונמצא משפיע מאד על היעלמותם הוא התחממות מי הים, הקשורה בהתחממות הגלובלית. מסתבר שעליית טמפרטורת המים בעשורים האחרונים, המגיעה עד 3 מעלות שלמות, גורמת להכחדתם של קיפודי הים.

מעניין לדעת שהזדווגות אינה הדרך של קיפודי הים להתרבות. במקומה מתקיימת הפריה המים הפתוחים. מה הכוונה? - הזכרים משחררים מיליוני זרעונים לים הפתוח וכך עושות גם הנקבות עם הביציות. כולם נעים בים הפתוח ואצל מי מהם שנפגשים מתרחשת ההפריה.

לקיפודי ים, על אף שמם, אין כל קשר אבולוציוני או זואולוגי לקיפודי היבשה. הם הרי חסרי חוליות, בעוד קיפוד היבשה הוא יונק. הקרובים המפתיעים שלהם הם דווקא בני המין האנושי, שחולקים עימם כ-7,000 גֵנים משותפים.

מה שאיננו חולקים עם קיפודי הים היא יכולת הרגנרציה שלהם, היכולת לגדל מחדש איברים שנפגעו, לא רק כשמדובר בקוצים אלא גם באיברי תנועה. ואגב, חלק ממיני הקיפודים הימיים מגיעים ל-200 שנות חיים.


הנה קיפודי הים הנעלמים (עברית):

https://youtu.be/EIc9irLZ9QM


וכך הם נראים בים:

https://youtu.be/D3W4OCnHyCs
דולר חול
מהו דולר חול?דולרי חול (Sand dollars) הם ממצאי חוף מבוקשים מאוד. בעוד השלד שמוצאים על החול הוא בהיר ומתנוססת עליו מעין חותמת בצורת כוכב, מעטים יודעים כיצד הם נראים באמת, כשהם חיים במעמקים.

כי בחייו, דולר החול (Sand dollar) או הכשדית, הוא סגול וכלל לא מזכיר את האובייקט בצורת דיסק בהיר שמוצאים על החול אחרי הגאות.

אם לא ייטרף, וזה נדיר יחסית, דולר הים יכול לחיות בין 6 ל-10 שנים. את גילו של דולר חול ניתן לזהות לפי הטבעות שלו וגודלו. ממש כמו שטבעות העץ מסמנות את שנות חייו, כך מספר טבעות הצמיחה של דולר החול מראות עד כמה הוא מבוגר.

אמצעי ההגנה של הדולרים הוא בהיותם שעירים וקשים מדי עבור רוב הטורפים. עם מעט טורפים ונטייה לחיות בצפיפות ביחד, דולרי החול שוכנים במים טרופיים וממוזגים ברחבי חצי הכדור הצפוני של כדור הארץ.

כשהמים רגועים לא פעם אפשר לראות אותם עומדים זקופים, עם קצה אחד שלהם כשהוא קבור בחול. במים סוערים נוטים דולרי החול לשכב על קרקע הים או להתחפר מתחת לחול כדי שלא להיסחף. כדי להישאר במקום, הם גם אימצו שיטות אבולוציוניות כמו גידול של שלדים כבדים יחסית או בליעה של חול, שהופכת אותם יותר כבדים.

מסקרנת מאוד הדרך המרתקת שבה הם אוכלים. דולרי-החול חיים על זחלים של סרטנים, אצות מיקרוסקופיות, אורגניזמים זעירים שהם בוררים מתוך החול ועוד. הקוצים והזיפים הזעירים והגמישים שלהם מעבירים חול לאורך משטחי גופם הדוקרניים, עד שהם מביאים אותו אל הפה המרכזי, שממוקם על צידם התחתון. בפה של החיה הימית יש לה לסת בת חמישה קטעים דמויי שיניים. בעזרתם היא בוררת חלקיקי מזון מתוך החול, בתהליך של עיכול שיכול לקחת יומיים שלמים.

לא סתם כשמוצאים את השלד שלהם רואים את הנקבים הללו, שבמקרה יש להם עיצוב נהדר, דמוי פרח או כוכב. מדובר ב-5 סטים של נקבוביות ולפעמים גם חורים או חריצים מלבניים שבחייהם משמשים כנקבים לקצירת מזון.

תושבי האוקיינוס דמויי הדיסק הללו, שזכו במקומות שונים בעולם לשמות כמו "ביסקוויט ים" (sea biscuit), או "עוגת חול" (sand cake), הם קרוביהם של כוכבי הים. הם נושמים דרך הפטלואידים - סדרת חורים שמהם יוצאות מעין כפות רגליים נושמות.

דולרי חול חיים לא יכולים לשרוד זמן רב מחוץ למים. איסוף שלהם מהחוף הורג אותם ולכן במרבית המדינות הוא אינו חוקי.

אז עכשיו אתם יודעים שדולרי חול לבנים שנמצאים לאורך החוף הם בעצם השלדים של מה שהיו יצורי ים חיים. כשהם מתים, השלד שלהם מלבין, הקוצים הקטנים נעלמים ומתגלה הצורה המיוחדת של חותמת הכוכב.


הנה דולר החול:

https://youtu.be/DOEdJrFe9gY


כך תמצאו אותם על החוף:

https://youtu.be/dxZdBPDNiF4


הסבר על היצור המרתק (עברית):

https://youtu.be/Zbe9arVhs0c?end=1m55s


והסרט "דולרים של חול" שנקרא על שמם:

https://youtu.be/RJmZr73e2lc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.