» «

קרבות אגרוף

ג'ק דמפסי
כיצד הפך ג'ק דמפסי לאלוף העולם בסיבוב אחד?זה היה ערב שבו נולדה אגדה. בא מישהו שכמעט איש לא מכיר, מפרק את אלוף העולם במשקל כבד והולך הביתה בלי לעשות עניין...

רבים רואים בג'ק דמפסי (Jack Dempsy) את אחד מגדולי האיגרוף וללא ספק הוא אחד מהאהובים שבמתאגרפים אי-פעם. הקרב שהביא לו את תואר אלוף העולם במשקל כבד בשנים 1919 ועד 1926 נחשב לאחד הקרבות המסעירים בתולדות האיגרוף. הוא היה קצר, אכזרי, לא יאומן ובתוך סיבוב אחד בלבד צמח בו אלוף עולם חדש - ממתאגרף אלמוני שאיש לו נתן לו סיכוי לנצח.

אבל לפני הקרב, נספר קצת על הג'ק דמפסי, האגרוף והאגדה. הוא גדל בבית עני, להורים ממוצא אירי כשאמו היא גם חצי אינדיאנית. בשל העוני בבית הוא נשר מהלימודים, כדי לעבוד. בגיל 16 הוא כבר עזב את הבית. בהיותו חזק מאד, גילה דמפסי את האיגרוף והחליט די מהר שהוא רוצה להיות מתאגרף מקצועי. בינתיים הוא יזם קרבות בארים, שעליהם הימרו יושבי המסבאות. בדרך כלל הוא ניצח...

בהדרגה החל דמפסי להתחרות בקרבות מקצועיים ודי מהר החל גם לנצח. הוא נטל את שמו של מתאגרף עבר במשקל בינוני, והחל לקרוא לעצמו "ג'ק דמפסי", על שם ג'ק "נונפאריי" דמפסי שהוא העריך מאד.

מייק טייסון הגדיר אותו פעם "אדם אכזרי מאוד, שנלחם כאילו לא אכל 5 ימים"...

ב-4 ביולי 1919 הוא הגיע לאליפות העולם נגד אלוף העולם במשקל כבד, ג'ס ווילרד באוהיו. כמעט איש לא נתן סיכוי לדמפסי האלמוני. ווילארד היה כבד ממנו ב-20 קילו וגבוה מדמפסי ב-15 סנטימטרים שלמים. מעולם לא היה קרב שכה דמה לסיפור דוד נגד גוליית. מאמנו של דמפסי, קרנס, הגביר את רצונו לנצח. ממש לפני תחילת הקרב, כשסיפר לו שאת כל כספו של דמפסי עצמו, הוא השקיע בהימורים על נצחונו ועוד בנוקאאוט בסיבוב הראשון!

הקרב החל. דמפסי נחוש לנצח ואיש לא יכול לעצור אותו. בסיבוב ראשון, מהקשים בתולדות האיגרוף, הוא מפיל את אלוף העולם שוב ושוב בנוקאטוטים איומים. 7 פעמים נופל ווילרד במהלך הסיבוב הזה והוא נפצע קשות מידיו של דמפסי. עם לסת ולחי שבורות, שיניים שנפלו, צלע שבורה ואוזן שנפגעה בה שמיעתו, ברור היה שהקרב הזה הוכרע. דמפסי הביס את אלוף העולם במשקל כבד בסיבוב הראשון והפך לאגדה.

בניגוד להבטחת מאמנו, כסף הוא לא ראה מהקרב הזה. הקרבות הבאים, לעומת זאת, הפכו למכונת הכנסות אדירה לילד העני. הוא הפך לאלוף עשיר ומצליח. אגדה אמריקאית חזקה במיוחד, תרתי-משמע.


הנה סרטוני מקור של ג'ק דמפסי:

https://youtu.be/GXfVq8vUtIo


והנוקאאוטים של ג'ק דמפסי:

https://youtu.be/Bttvv9QnvQc
ג'ו פרייזר
מי ניצח בקרב בין מוחמד עלי נגד ג'ו פרייזר?קרב האיגרוף שיוכרז כ"קרב המאה" בין אלוף העולם במשקל כבד, מוחמד עלי, לבין המתאגרף ג'ו פרייזר היה השיא של טרילוגיה, שרשרת של שלושה קרבות בין השניים. מצד אחד, מי שנחשב בעיני רבים למתאגרף הגדול בהיסטוריה וללא ספק "הפה הגדול" של עולם הספורט, איש חד ושנון ובעל תפיסות חברתיות מוצקות. ומהצד השני, מתאגרף ראוי וגדול, איש צנוע שגדל במשפחת חוואים ענייה מדרום קרוליינה ונטל ממנו את התואר של אלוף העולם, אבל בתקשורת ספג ממנו השפלות אינסופיות, זלזול אכזרי ולעג בוטה.

הקרב הראשון היה בין שני מתאגרפים בלתי מנוצחים. למול אלוף העולם, מוחמד עלי, עם 31 ניצחונות מתוך 31 קרבות, התייצב ג'ו פרייז'ר עם 26 ניצחונות ב-26 קרבות. לאחר שלוש שנות השעיה מאגרוף, בשל התנגדותו למלחמת וייטנאם, עלי הגיע לקרב כשהוא אינו בכושר טוב. פרייזר לעומתו היה מוכן.

המנהל של עלי וחבר של שניהם, ג'ין קילרוי, אמר על הקרב הזה ש"אם פרייזר היה נלחם בקינג קונג, הוא היה מפיל גם אותו. שום דבר לא יכול היה לעצור את ג'ו פרייזר באותו ערב". עלי הובס לראשונה בקריירה שלו.

אחר כך יבואו עוד שני קרבות. השני היה הקרב המשפיל, שבו ינצח עלי. זה היה אחרי טבח האגרופים שעשה ג'ורג' פורמן בפרייזר כשהדיח אותו מהתואר "אלוף העולם". עכשיו זה היה גם עלי שעשה זאת. אבל זה היה רק ההמשך לים של עלבונות והשפלות שהטיח בפרייזר בתקשורת שוב ושוב.

הקרב השלישי והאחרון, שעלי כינה אותו "הת'רילה אין מנילה", יהיה השיא של המאבק בין השניים, שהיו פעם חברים והפכו לשנואי-נפש אחד של השני. זה היה קרב שלא רק הכוח והיצרים של השניים עמדו בו למבחן, אלא גם הגבול שבין ספורט לאלימות בספורט האיגרוף. בקרב הזה הם ממש ניסו להשפיל אחד את השני. ניכר שהשניים נלחמו על חייהם. שניהם הגיעו אל הסיבוב האחרון חלשים ומובסים, אבל המאמן של פרייזר החליט לעצור כי חשש לחייו של סמוקינג ג'ו. פרייזר הובס. הקרב הגדול בהיסטוריה של האיגרוף הסתיים בניצחונו של מוחמד עלי.


הנה קצת על "סמוקינג ג'ו" פרייזר:

https://youtu.be/wi08wdZLQyc


הנה קרב המאה ב"מדיסון סקוור גארדן", הראשון מבין שני הקרבות ביניהם:

https://youtu.be/YyezmRI-7cE


והנה הקרב שבו השיב לעצמו עלי את התואר:

https://youtu.be/YjbxoiUBR50


ההשמצות והקרבות המילוליים ביניהם היו לא פחות קשים מהזירה:

https://youtu.be/stRrXgS2X40


והקרב השלישי ביניהם "הטרילה אין מנילה":

https://youtu.be/dUQNKb_1xlc?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.